Suwalszczyzna z Piotrem Malczewskim

0
185
piotr_malczewski
Na zdj. Piotr Malczewski w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Letnia Filharmonia AUKSO zawiera w swojej formule nie tylko koncerty. W programie tegorocznej edycji znalazło się „Spotkanie z Suwalszczyzną”, którego gościem był podróżnik i fotograf Piotr Malczewski. Co ciekawe, wśród uczestników prezentacji znalazł się inny obieżyświat, Jacek Hugo-Bader.

Rozmowa Piotra Malczewskiego z Piotrem Brysaczem odbyła się w piątek, 31 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury. Jej oś stanowiły albumy fotograficzne z pracami mieszkającego w Budzie Ruskiej artysty. Piotr Malczewski opowiadał o swojej fascynacji Suwalszczyzną, odkrywaniem jej cały czas na nowo, mówił też o innym miejscu, do którego uwielbia wracać. Bajkał w jego fotografiach i historiach rządzi niepodzielnie, tak jak Czarna Hańcza i jezioro Wigry. Każda podróż to dla Malczewskiego „wejście do innego świata”, przekroczenie bariery czasu, ponieważ w drodze liczy się tylko dzień dzisiejszy. Fotografie to z kolei zapis chwili – wycinki piękna i fragmentów odczuć w danym momencie.

Nie wszystkie albumy Piotra Malczewskiego to „typowa” prezentacja fotografii. Wyjątkiem i zarazem niezwykłym projektem było wydawnictwo „United States of Beta”, łączące obraz i dźwięk. Więcej o przedsięwzięciu w artykułach: JAZZ WIZUALNY – FOTOGRAF Z SUWALSZCZYZNY W PROJEKCIE MUZYCZNYM (POSŁUCHAJ) oraz UNITED STATES OF BETA, POLES JAZZ THE WORLD – RECENZJA PŁYTY.

Jak brzmi „jazz inteligentny i wielowarstwowy, ale nie przekombinowany”? Płyta „United States od Beta” – „Poles jazz the World” jest odpowiedzią na pytanie. Prócz oryginalnej warstwy dźwiękowej, została opatrzona wyrazistą stroną wizualną – fotografiami Piotra Malczewskiego.

Piotr Malczewski chętnie dzieli się opowieściami o podróżach – latem w Budzie Ruskiej trwa cykl spotkań i prezentacji. W tegorocznej odsłonie jeszcze w sierpniu nadarzy się sporo okazji, by zajrzeć do galerii fotografii w dawnym gospodarstwie staroobrzędowców. Kilka dni temu w czasie ostatniego spotkania autorskiego w ramach „Podróży na Wschód” gościem Piotra Malczewskiego był reportażysta Jacek Hugo-Bader. Wcześniej gościnne progi Malczewskich odwiedzili: Piotr Nesterowicz i Jędrzej Morawiecki. Z wykładem o starowierach przybył Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Leave a Reply