Reklama

Dzień lokalnych smaków – Święto Siei w Wigrach

Data:

- Reklama -

Zupa rybna, ryba świeża i smażona, kartacze i słodkie przekąski, wyroby rękodzielnicze, pokazy rzemiosła i kuchni Suwalszczyzny – w trakcie Święta Siei, które odbyło się w sobotę, 5 września w Ogrodach Wigierskich przy klasztorze pokamedulskim, można było najeść się do syta, zrobić zakupy i wybawić się do woli.

Już po raz piąty Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” zorganizowała Święto Siei. Tym razem była ku temu również inna okazja – stowarzyszenie w ostatnich latach rozdysponowało na projekty i bieżącą aktywność ponad 50 mln zł z PO RYBY 2007-2013 i przygotowuje się do kontynuowania działalności w nowej perspektywie finansowej. – Mamy nadzieję, że to nie ostatnie Święto Siei, które organizujemy – dodała Marta Boguszewska z LGR.

W programie wydarzenia jak co roku znalazły się atrakcje dla dzieci i dorosłych. Gdy starsi degustowali potrawy, młodsi korzystali z zajęć z animatorką lub wziąć udział w konkursach. O godz. 17.00 w Ogrodach Wigierskich rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu „Nocny Patrol”. Wcześniej uczestników Święta Siei bawił pogawędkami i opowiastkami Jan Bacewicz, znawca gwary suwalskiej. Przedsmak tanecznej zabawy w wykonaniu prezesa LGR, Cezarego Cieślukowskiego, ubranego w „buty gospodarza” i kapelusz kowbojski można było zobaczyć już przy okazji oficjalnego rozpoczęcia imprezy plenerowej.

Święto Siei odbywa się w miejscu owianym tajemnicą. Zgodnie z Legendą o siei wigierskiej, to właśnie w klasztorze braciszek Barnaba miał zaprzedać duszę diabłu, a ten, jak stanowił cyrograf, obiecał sprowadzić do jeziora Wigry sieję – prosto z Włoch. Jak mówi legenda, duszę kameduły udało się uratować, zaś w Wigrach od tamtej pory pływa ryba, którą diabeł ze złości do wody cisnął.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Cezary Cieślukowski: Jeszcze przed zakończeniem kampanii wyborczej zaczynają się spełniać moje obietnice

W piątek, 13 października, przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury odbyła...

Wydział medyczny w PUZ, akademiki za złotówkę: Cezary Cieślukowski o pomysłach dla młodych

Dzisiejsza konferencja prasowa, która odbyła się z udziałem Cezarego...

Czuję wiatr zmian. Rozmowa z Cezarym Cieślukowskim, kandydatem do Senatu

Cezary Cieślukowski to były wojewoda suwalski, były wiceminister zdrowia,...

Rada Miejska w Suwałkach popiera utworzenie Zakładu Radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim

W trosce o zdrowie i dobrobyt mieszkańców, Rada Miejska...