Ekspres na czarną… małą czarną

1
474

Kawa jest napojem niezwykłym, budzącym pozytywne emocje. Dla niektórych filiżanka małej czarnej to poranny rytuał, dla innych zastrzyk energii lub obowiązkowy element spotkania z przyjaciółmi. Szansą na wydobycie pełni aromatu z palonych ziaren kawowca jest przygotowanie napoju w odpowiednim ekspresie.

Historia parzenia

Kilkaset lat temu kawę parzono w mosiężnych zwężanych u góry naczyniach z długą rączką. Zmiażdżone ziarna gotowano nawet kilka godzin, aż do uzyskania odpowiedniej mocy napoju. W niektórych tradycyjnych recepturach podczas gotowania do kawy dodawano białka jaj, sól, a nawet musztardę. Na początku XVIII w. we Francji kawę zaczęto parzyć w woreczkach podobnych do herbaty. Prawie sto lat później paryski arcybiskup Jean Baptiste de Belloy wymyślił 3-częściowy dzbanek, w którym gorąca woda wlewała się do części z filtrem i powoli skraplała. 1806 rok to przełom w historii urządzeń kawiarnianych. Benjamin Thompson wynalazł wtedy pierwszy zaparzacz z sitkiem ubijającym kawę. Nie bez powodu Włochy kojarzą się nam z doskonałym espresso – to Włoch Angelo Moriondo opatentował pierwsze urządzenie do parzenia kawy wykorzystujące ciśnienie pary. Na liście wynalazców zapisała się także kobieta, gospodyni domowa Melitta Bentz, która parząc kawę przez bibułki do odsączania atramentu zapoczątkowała produkcję papierowych filtrów.

coffee preparationKawa dla wszystkich! 

Każdy ma własne upodobania co do smaku kawy i sposobu jej przygotowania. Niektórzy piją tylko czarną jak smoła, inny z mlekiem, a jeszcze inni z dodatkami takimi jak syropy smakowe. Jednak nie ma co się oszukiwać, najlepsza kawa jest z ekspresu. Przy jego wyborze trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim cenę, wielkość, parametry i możliwości przygotowania poszczególnych napojów. Na rynku są dostępne różne modele ekspresów przelewowych, ciśnieniowych i kapsułkowych. Tylko który wybrać?

Latte Macchiato fertig IMiłośnicy prawdziwego włoskiego espresso powinni wybrać ekspres ciśnieniowy. Urządzenia tego typu pozwalają na przygotowanie kawy intensywniejszej w smaku. Taki napój zawiera mniej kofeiny niż kawa z ekspresu przelewowego dzięki krótkiemu, ok. 25-30 sekundowemu czasowi ekstrakcji. To wszytko dzięki małej ilości wody, która przepływaj pod dużym ciśnieniem przez mocno ubite, drobno zmielone ziarna kawy. Modele wzbogacone dodatkowo w elektryczny młynek skracają czas przygotowania espresso dla naszej wygody. Ekspresy kapsułkowe to dobry wybór dla wygodnych. Nabywcy tego typu maszyn mogą cieszyć się nie tylko szybkością przygotowania kawy, ale także dużą różnorodnością smaków oferowanych przez producentów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że możemy być zmuszeni do używania kawy wyłącznie jednego producenta. Osobom z ograniczonym budżetem, szukającym małogabarytowego sprzętu, warto polecić ekspresy przelewowe. Umożliwiają one przygotowanie większej ilości kawy w dzbanku, a ich ceny zaczynają się już od 100 zł. Fani cappuccino, latte czy flat white nie mogą zapomnieć o spieniaczu do mleka. Ten element wchodzi często w skład ekspresów ciśnieniowych z wyższej półki, ale także ekspresów kapsułkowych i niektórych przelewowych.

Sam Cristoforetti z pierwszym espresso w kosmosie.
Sam Cristoforetti z pierwszym espresso w kosmosie.

Kosmiczne espresso

Firmy produkujące ekspresy do kawy potrafią sprostać wymaganiom zapalonych kawoszy. Specjalnie dla włoskiej astronautki Samanthy Cristoforettic wyprodukowano model ekspresu ISSpresso dostosowany do stanu nieważkości. Urządzenie, które trafiło na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju 2015 roku pozwala na przygotowanie nie tylko espresso, ale także bulionu i herbaty.

Ekspres ten został stworzony przez włoską agencją kosmiczną we współpracy z firmami Argotec i Lavazza. Instalacja ekspresu na ISS na pewno była sporą odmianą dla astronautki, która do tej pory musiała raczyć się kawą rozpuszczalną pakowaną w woreczki z dołączoną rurką.

Pierwsze zdjęcie kosmicznego espresso obiegło świat dzięki Tweeterowi, na którym astronautka umieściła zdjęcie.

561565Jak dbać o ekspres

Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami ekspresu to na pewno codziennie cieszymy się świeżą kawą… Ten stan może szybko minąć, jeśli nie będziemy stosować się do podstawowych zasad konserwacji urządzenia. Oczywiście porady dotyczące czyszczenia powinny znaleźć się w instrukcji dołączonej do zakupionego modelu. Pierwszym sposobem na zachowanie ekspresu w dobrym stanie przez długie lata jest jego prawidłowe użytkowanie. Ważne, aby w urządzeniu umieszczać tylko dozwoloną ilość kawy i wody. Nadmiar może spowodować rozlanie cieczy także w środku urządzenia, co negatywnie wpłynie na jego dalsze funkcjonowanie. Niezbędne jest też regularne czyszczenie ekspresu. Większość sprzętów ma automatyczną funkcję czyszczenia. Do konserwacji powinno się używać tabletek lub płynów czyszczących, a także odkamieniaczy. Raz w miesiącu ekspres można też przepłukać octem, który usunie warstwę kamienia i tłuszczu, psującą smak kawy. Po tym zabiegu koniecznie trzeba dokładnie przelać ekspres wodą. Przygotowując kawę warto używać wody przefiltrowanej, dzięki temu kamień będzie osadzał się dużo wolniej w ekspresie. Przefiltrowana woda wpłynie także pozytywnie na smak naszej kawy.

Autor: Palarnia kawy Finest Coffee

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz