Reklama

Niezbyt udana aukcja obligacji

Data:

- Reklama -

Niepewność dotycząca przyszłotygodniowej decyzji FOMC ma istotny wpływ na to, że globalny nastrój jest w ostatnich dniach bardzo niestabilny. Widać to bardzo wyraźnie po pojawiających się na zmianę falach optymizmu i szybkiej realizacji zysków z aprecjacji ryzykownych aktywów.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wczoraj europejskie indeksy giełdowe spadły po środowych wzrostach, aprecjacja walut z rynków wschodzących zatrzymała się, a obligacje odrobiły część wcześniejszych strat. Spore wahania odnotowano w przypadku funta, który zyskał do euro oraz dolara po tym jak okazało się, że minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii nie były tak gołębie, jak rynek oczekiwał. Cotygodniowe dane z rynku pracy USA były zgodne z oczekiwaniami i nie wpłynęły istotnie na notowania. Na dzisiejszej sesji w Azji dominowała stabilizacja głównych indeksów bez wyraźnego trendu.

Kurs EURUSD zanotował wczoraj przejściowy spadek do 1,117, ale na koniec polskiej sesji był z powrotem blisko 1,12. Skala i dynamika zmian nie była wczoraj zbyt duże. Zmienność dość istotnie wzrosła po zamknięciu krajowej sesji, kiedy EURUSD zaczął mocno rosnąć i dziś rano jest blisko 1,13 zbliżając się do wrześniowego maksimum. W szerszym kontekście, kurs tylko zbliżył się do górnego ograniczenia przedziału 1,108-1,15, w którym waha się od maja. Sądzimy, że koniec tygodnia nie przyniesie przełomowych zmian, bowiem inwestorzy czekają na czwartkową decyzję FOMC.

Ważne poziomy na dziś to 1,13 i 1,12. Kursy EURPLN, USDPLN oraz EURHUF wahały się wczoraj w trendach bocznych nieco powyżej środowych minimów, bowiem korekta globalnego nastroju zatrzymała impuls aprecjacyjny złotego i forinta. Dziś decyzję ws. stóp procentowych podejmie bank centralny Rosji. Rynek oczekuje pozostawienia stóp bez zmian i wg nas jest to prawdopodobny wynik posiedzenia biorąc pod uwagę ostatnią stabilizację USDRUB (chociaż na podwyższonym poziomie). Kluczowe dla rubla pozostaną zapewne wahania cen ropy. W nocy waluty CEE były stabilne, dziś rano EURPLN jest blisko 4,21 i sądzimy, że na koniec tygodnia pozostanie powyżej 4,20 w oczekiwaniu na decyzję FOMC.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności obligacji i stawki IRS spadły o nie więcej niż 4 pb w ślad za umocnieniem Bundów i pomimo niezbyt udanej aukcji obligacji (szczegóły poniżej). Zmiany na peryferiach strefy euro były mieszane, zyskały natomiast za to także obligacje pozostałych państw naszego regionu. Koniec tygodnia na polskim rynku stopy procentowej nie powinien przynieść istotnych zmian, rentowność 10-latki pozostanie tuż poniżej 3%, a wyraźniejszych ruchów należy oczekiwać raczej dopiero w reakcji na FOMC.

Ministerstwo Finansów uplasowało długoterminowe obligacje – WZ0126 o zmiennym oprocentowaniu i nową serię o stałym DS0726 – o łącznej wartości 3,02 mld zł. Popyt wyniósł ok. 2,4 mld zł na DS0726, którą sprzedano z rentownością 3,066%, oraz ok. 1,4 mld zł na WZ0126. Aukcja nie była zbyt udana, gdyż zgłoszone oferty kupna (głównie na nową 10-latkę) były niższe niż na poprzednich przetargach. To sugeruje niepewne nastroje na rynku przed posiedzeniem FOMC oraz obawy inwestorów związane z większą podażą długu w 2016 r. Po tej aukcji potrzeby pożyczkowe brutto są sfinansowane w ok. 86%.

Wiceminister finansów, Hanna Majszczyk, powiedziała wczoraj, że po sierpniu deficyt budżetowy wyniósł 25,9 mld zł, czyli ok. 56% rocznego planu. Przewodnicząca sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska poinformowała wczoraj, że komisja nie zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych z uwagi na „duże wątpliwości natury konstytucyjnej”. Wydaje się to potwierdzać nasze przewidywania, zgodnie z którymi prace nad ustawą w Sejmie nie zostaną zakończone przed wyborami, co oznacza, że projekt przepadnie wraz z końcem kadencji parlamentu, zgodnie z zasadą dyskontynuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...