Reklama

Lada dzień „Emocjałki” w Dramatycznym

Data:

- Reklama -

W najbliższy czwartek – 29 października o godz. 18.00 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się prapremiera przedstawienia „Emocjałki”.

Informacja prasowa.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Emocjałki” to jedyna okazja do scenicznego spotkania z Panią Miłką, Rozalką i Bodziem – bohaterami kultowej „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke. „Emocjałki” to spektakl dla dzieci, współtworzony przez dzieci (twórcom spektaklu udało się zaprosić do współpracy artystycznej białostockie dzieci, których prace i opowiadania zostały wykorzystane w spektaklu) i mówiący dziecięcym językiem o ważnych, nie tylko dla najmłodszych, sprawach.

Twórcą scenariusza, scenografii oraz reżyserem spektaklu jest Adam Biernacki. Obok Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej na scenie widzowie będą mieli okazję zobaczyć Rafała Olszewskiego oraz Dorotę Białkowską.  – Tak naprawdę, nie umiem odpowiedzieć, skąd się wzięły „Emocjałki”… Czy z tęsknoty za dzieciństwem albo dawnymi czasami, kiedy miałam ogromne szczęście grać Gerdę, Kopciuszka i wiele innych postaci repertuaru dziecięcego? Czy z ogromnej radości i satysfakcji z pracy z dziećmi  i dla dzieci? Nie wiem… Ale wiem, że jestem bardzo szczęśliwa (skoro już o emocjach mowa), że mój pomysł przeniesienia na scenę perypetii uczuciowych małych przedszkolaków, spotkał się z akceptacją nie tylko Dyrekcji mojego Teatru, ale również Prezydenta Miasta, a także znalazł się wśród laureatów Konkursu im. Jana Dormana – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych, najcenniejszego zdaniem dyrektorki Teatru – Agnieszki Korytkowskiej-Mazur projektu białostockiego Teatru. – Najcenniejszego z kilku powodów: powstają tu projekty podyktowane marzeniami, projekty, które uczą samodzielności i zawsze nastawione są na zespołowość. Justyna Godlewska, Rafał Olszewski wiedzą to doskonale. Wymyślili to wszystko od początku do końca, a Teatr pomaga im to dziecko szczęśliwie wydać na świat. Czekamy niecierpliwie na tę premierę – mówi Korytkowska-Mazur.

Konkurs im. Jana Dormana zakłada, że spektakl będzie prezentowany od stycznia do czerwca 2016 r. w 30 placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie województwa podlaskiego.

emocjalki_plakattPrzedstawienie zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach i przedszkolach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Spektakl odbywa się pod patronatem „Niebywałych Suwałk”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie...

Premiera musicalu „Szwagierki” za nami

W sobotni wieczór, 9 marca, odbyła się długo wyczekiwana...

Światło to fundament scenicznego obrazu – wywiad z Luigim Scoglio

Z Luigim Scoglio scenografem spektaklu "Szwagierki" na podstawie sztuki...