Co trzeba wiedzieć o akumulatorach samochodowych?

0
506

Bez sprawnego akumulatora nie zajedziemy nigdzie. Wina przymrozków czy całkowite zużycie? Jak to sprawdzić i jak wybrać nowy akumulator w razie konieczności?

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

Stan akumulatora – jak to sprawdzić?

Jeśli chcemy sprawdzić stan techniczny akumulatora, nie wystarczy jedynie zmierzyć napięcie. Choć może się okazać, że jest ono niskie, co również może wskazywać na usterkę urządzenia bądź na jego niedostateczne naładowanie. Ważne jest także to, jak mierzymy napięcie. Sprawdzanie na zaciskach akumulatora podłączonego do instalacji i zarejestrowanie niskiego napięcia może być spowodowane problemami z samą instalacją.

Gdy okaże się jednak, że napięcie jest prawidłowe, nie rozwiązuje to naszego problemu. Bateria i tak może okazać się zużyta. Jeśli mamy pewne wątpliwości co do stanu naszego akumulatora, najlepiej udać się do warsztatu samochodowego, gdzie za pomocą profesjonalnych urządzeń wszystko zostanie dokładnie zmierzone.

Dobry akumulator – jak go znaleźć?

Przede wszystkim – o czym należy pamiętać? Warto mieć na uwadze to, że najbardziej sprawny akumulator dostaniemy w specjalistycznych sklepach. Owszem, jest możliwość znalezienia takiego sprzętu w dobrze wyposażonych hipermarketach, ale w ich jakość mamy prawo wątpić. Dlaczego? Akumulatory znajdujące się na półkach w takich miejscach mogą znajdować się przez długi czas, co w efekcie może zaważyć na ich wydajności. Gdy akumulator leży nieużywany, po prostu ulega stopniowemu rozładowaniu. W sklepach, które zajmują się sprzedażą akumulatorów, nie powinno zaś dojść do takiego zdarzenia. Wszystko dlatego, że co nowsze sztuki zostają napełniane elektrolitami. Tymczasem w przypadku takiego sprzętu zakupionego w hipermarkecie może dość szybko okazać się, że jest on już zużyty. Nie chodzi tu nawet o awarię – to po prostu naturalne zużycie. Jak wiadomo, takie wady nie podlegają gwarancji.

W wyborze odpowiedniego akumulatora należy również wziąć pod uwagę to, czego potrzebuje nasz samochód. Jeśli jest on starszy i benzynowy, zakupienie dobrej jakości akumulatora nowszej technologii raczej nie ma sensu. Te dwa sprzęty nie będą ze sobą współgrać. Nowsze akumulatory mają wysoki prąd rozruchowy. Te z mniejszym natężeniem prądu mogą sprawić, że bateria będzie bardziej odporna na warunki, w jakich eksploatujemy nasze cztery kółka. Co więcej, duży prąd rozruchowy sprawdza się w dieslach o zdecydowanie większej pojemności. Równie ważna jest także pojemność samej baterii. Instrukcja obsługi dołączona do samochodu zawiera informację o tym, jaka bateria będzie najlepsza. Należy pamiętać o tym, że nie można pojemność baterii nie może być większa niż tak, o której wspomina się w instrukcji.

Czego nie należy robić z akumulatorem?

Jeśli chcemy, by akumulator służył nam dłużej niż dwa lata, należy wiedzieć, czego z nim nie robić. Choć niektórym może wydawać się to banalne – nie wolno zbliżać się z ogniem do akumulatora. Również warto pamiętać, że sprzęt ten trzeba traktować delikatnie – żadnego przewracania i rozbijania. Zawarty w akumulatorze elektrolit ma właściwości żrące. Jeśli zależy nam na żywotności akumulatora, musimy wiedzieć, że nie należy go również przeładowywać. Także szkodliwe jest pozostawienie tego sprzętu bez użytku i bez naładowania powyżej dwóch miesięcy.

Dodaj komentarz