Prace nad podatkiem bankowym w toku

Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Optymizm jaki panował na otwarciu wtorkowej sesji w kolejnych godzinach stopniowo tracił na sile. Mimo ogłoszenia przez chiński rząd planów podjęcia dodatkowych działań w celu wsparcia tamtejszej gospodarki, europejskie indeksy giełdowe w większości wytraciły poranne wyraźne wzrosty i przez większą część dnia wahały się w pobliżu otwarcia.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Finalny odczyt PKB w USA za III kw. był nieco lepszy niż poprzedni szacunek głównie dzięki rewizji w górę konsumpcji prywatnej. Z drugiej strony, po stronie akumulacji brutto odnotowano pierwszy ujemny wkład do rocznej dynamiki od I kw. 2014, do czego przyczynił się dość mocny spadek zapasów. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości były dużo gorsze od oczekiwań – listopadowa sprzedaż domów była najniższa od kwietnia 2014, a miesięczny procentowy spadek najgłębszy od lipca 2010.

Ostatnie godziny handlu na rynkach finansowych przed Świętami powinny upłynąć dość spokojnie, przy obniżonej aktywności. Giełdy w USA i Azji zakończyły ostatnie sesje na plusie, co zapewne wpłynie dziś na pozytywne otwarcie rynków w Europie.

Kurs EURUSD od samego początku wtorkowej sesji poruszał się w spokojnym trendzie wzrostowym. Euro umacniało się już trzeci dzień z rzędu i w efekcie kurs osiągnął 1,098 na koniec dnia. Dziś rano nastąpiło odreagowanie do 1.093. Wsparcie na 1,08 (przy którym wypada połowa ruchu wzrostowego zainicjowanego na początku listopada przez EBC) wydaje się być dość istotne dla EURUSD w perspektywie najbliższych dni. Ważny poziom, który może natomiast powstrzymywać wzrosty to maksimum na ok. 1,107. Dzisiaj po południu poznamy kolejne ważne dane z USA, ale nie oczekujemy, by kurs opuścił przedział wyznaczony przez te dwa poziomy.

Kurs EURPLN spadł w trakcie sesji ponownie do minimum na 4,23 z poniedziałku, ale nie zdołał przebić tego poziomu bowiem optymizm na globalnym rynku stracił na sile. Dalszy ruch w górę EURUSD umocnił złotego do 3,86 za dolara, najmocniejszego poziomu od pierwszych dni listopada. Forint osłabił się wczoraj przejściowo do 314,5 za euro, ale zdołał odrobić połowę strat i na koniec dnia EURHUF był nieco poniżej 314. Po nocnym odbiciu do niemal 4,26 dziś rano EURPLN jest blisko 4,246.

Wczoraj zabrakło impulsu do przebicia przez EURPLN poniedziałkowego minimum i tak jak sugerowaliśmy niezbędne do dalszej aprecjacji złotego mogą się okazać kolejne pozytywne czynniki.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności mocno wzrosły w ślad za wyprzedażą obserwowaną za granicą. Krzywa obligacyjna przesunęła się w górę o 3-7 pb, a IRS o nie więcej niż 2 pb, do czego przynajmniej częściowo przyczynić się mogła realizacja zysków po dość wyraźnym umocnieniu z poprzednich kliku dni. Polski rynek radził sobie dużo słabiej niż inne rynki europejskiej, węgierska 10-latka pozostała wczoraj stabilna, a rentowności na rynku peryferyjnym i bazowym wzrosły o nie więcej niż 5 pb.

Sekretariat Senatu poinformował wczoraj, że kandydatami PiS na członków nowej RPP są Jerzy Kropiwnicki, Eugeniusz Gatnar i Marek Chrzanowski. Ich nazwiska znajdowały się na szerokiej, nieoficjalnej liście opublikowanej w zeszłym tygodniu. Nie znamy jeszcze ich poglądów na politykę pieniężną, ale wczoraj prezes Belka powiedział, że ze strony kandydatów do nowej RPP nie widzi „festiwalu obietnic” obniżek stóp procentowych. Senacka komisja finansów ma przesłuchać kandydatów 7 stycznia, a jej sejmowy odpowiednik jeszcze w tym roku (kandydaci „sejmowi” to Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon).

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wczoraj projekt ustawy o tzw. podatku bankowym. Przyjęto poprawki posłów PiS, które zrównują stawkę podatku dla banków i ubezpieczycieli (na poziomie 0,39% rocznie), obniżają z 4 mld zł do 2 mld zł wolną od podatku podstawę opodatkowania dla ubezpieczycieli oraz obejmują podatkiem także firmy pożyczkowe (aktywa powyżej 200 mln zł).

Ministerstwo Finansów zaproponowało wyłączenie z podatku bankowego obligacji skarbowych pod warunkiem podwyższenia stawki podatku do 0,44% rocznie, jednak ta propozycja będzie jeszcze przedmiotem dalszych prac. Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się 29-30 grudnia.

Dzisiaj o 10:00 GUS opublikuje dane o stopie bezrobocia za listopad. Szacunki Ministerstwa Pracy wskazują, że bezrobocie rejestrowane lekko wzrosło pod wpływem czynników sezonowych, więc oficjalna publikacja tych danych nie będzie niespodzianką. Popyt na pracę pozostaje jednak silny, co będzie napędzać wzrost wynagrodzeń i konsumpcji.

Dodaj komentarz