Reklama

Rozczarowanie EBC rozchwiało rynki

Data:

- Reklama -

Największy wpływ na notowania rynkowe w trakcie wczorajszej sesji miała decyzja EBC oraz konferencja prasowa Mario Draghiego. Bank centralny obniżył stopę depozytową do -0,3% z -0,2%, zgodnie z oczekiwaniami (chociaż chwilę przed decyzją pojawiła się informacja Financial Times, że stopy pozostaną bez zmian), co jednak rozczarowało rynek i spowodowało, że inwestorzy zaczęli wątpić w to czy na konferencji prasowej prezes EBC ogłosi znaczne rozszerzenie programu skupu aktywów.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Po decyzji o stopach procentowych euro mocno zyskało do dolara, rentowności obligacji wzrosły, ceny akcji spadły, a waluty CEE straciły na wartości. Impulsy te wzmocniły się w reakcji na komunikat odczytany przez Mario Draghiego.

Ogłosił on, że EBC wydłuża obecny program skupu aktywów z września 2016 do co najmniej marca 2017 i oprócz dodatkowych aktywów skupować będzie też obligacje lokalne i regionalne denominowane w euro. Co jednak najistotniejsze i najbardziej rozczarowujące, miesięczna skala zakupów została na poziomie 60 mld €. Prezes Draghi powiedział, że podjęte wczoraj decyzje nie były jednogłośne, ale miały bardzo duże poparcie. Dodał, że trwający program jest elastyczny i może być modyfikowany w zależności od potrzeb.

EBC przedstawił też zaktualizowane prognozy inflacyjne i PKB. W przypadku PKB, szacunek na 2015 został podniesiony do 1,5% z 1,4%, oczekiwania na 2016 pozostały bez zmian na 1,7%, a w przypadku 2017 prognozę zrewidowano do 1,9% z 1,8%. Inflacja w 2015 ma wynieść 0,1% (bez zmian), w 2016 1,0% (obniżka z 1,1%), a w 2017 1,6% wobec 1,7% prognozowanych wcześniej.

Kurs EURUSD wzrósł gwałtownie z 1,054 do ok. 1,09 najpierw w reakcji na spekulacje Financial Times, a potem w odpowiedzi na rozczarowującą skalę rozszerzenia programu skupu aktywów. Po zakończeniu polskiej sesji EURUSD rósł dalej, osiągając nocne maksimum 1,098. Wczorajszy dzienny wzrost był największy od marca 2009, a dzienny zakres wahań od połowy marca (kiedy to duży wpływ na kurs miało usunięcie przez FOMC określenia „cierpliwy” w odniesieniu do terminu podwyżki stóp Fed). Dzisiaj po południu poznamy miesięczne dane z rynku pracy USA. Szanse na grudniową podwyżkę stóp Fed są wysokie (75%) i w naszej ocenie dane z rynku pracy USA musiałyby mocno przekroczyć oczekiwania, by wesprzeć dolara. Już po zamknięciu krajowej sesji wypowiadać się będą bankierzy centralni – Mario Draghi oraz przedstawiciele FOMC m.in. Kocherlakota i Bullard. Przed weekendem inwestorzy mogą chcieć zrealizować zyski z wczorajszego wzrostu, co może ograniczać potencjał do dalszej aprecjacji euro.

Kursy EURPLN oraz EURHUF zanotowały gwałtowne wzrosty w reakcji na rozczarowującą decyzję EBC. Złoty osłabił się do ok. 4,315 za euro, a forint do 313. Silny wzrost EURUSD wywołał z drugiej strony istotne umocnienie krajowej waluty do dolara – kurs USDPLN spadł do 3,96 z 4,05. Trzeci dzień z rzędu tracił natomiast rubel, który nie skorzystał ze wzrostu cen ropy oraz z osłabienia dolara na świecie. USDRUB wzrósł wczoraj do 68. Wieczorem EURPLN osiągnął prawie 4,34, najwyższy poziom od połowy stycznia, a dzisiaj rano jest blisko 4,31. Nastrój na początku sesji jest niezbyt dobry, co może sprawić, że na koniec tygodnia złoty pozostanie pod presją.

Kolejne poziomy oporu to 4,34 i 4,40. Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności oraz IRS na środku i długim końcu krzywych wzrosły gwałtownie o 10-16 pb pod wpływem rozczarowania skalą działań podjętych przez EBC. Osłabienie obligacji z peryferii strefy euro było jeszcze większe – rentowności 10-latek włoskiej i hiszpańskiej wzrosły o nieco więcej niż 20 pb, a niemiecki odpowiednik stracił ok. 15 pb. Zmiany w tenorze 2 lat były znacznie mniejsze i nie przekraczały 3 pb. To efekt głównie silnych oczekiwań na redukcje stóp przez krajową RPP na początku roku. Obecny poziom stawek FRA wskazuje, że inwestorzy oczekują obniżki stóp o 25 pb w perspektywie 3 miesięcy. Dzisiaj kluczowym motorem zmian rynkowych będą zapewne dane z amerykańskiego rynku pracy. Wieczorem zaplanowano też przemówienia przedstawicieli banków centralnych (EBC i Fed).

PiS przedstawił wczoraj projekt ustawy dot. tzw. podatku bankowego. Stawka podatku dla banków wyniesie 0,0325% i będzie naliczana miesięcznie od aktywów ponad 4 mld zł (co w przeliczeniu rocznym odpowiada wcześniejszym zapowiedziom, tj. 3,9% aktywów). Podatek ma również dotyczyć ubezpieczycieli, dla których stawka ma wynieść 0,05% miesięcznie. Podatek ma obowiązywać od 1 lutego 2016.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...