Reklama

Rynek pracy powyżej oczekiwań

Data:

- Reklama -

Zatrudnienie w sektorze firm wzrosło w listopadzie o 1,2% r/r, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i mocniej od konsensusu (1,1% r/r). Z kolei płace wzrosły w listopadzie o 4,0% r/r, mniej więcej zgodnie z naszymi (3,8% r/r) i rynkowymi (4,0% r/r) prognozami, a inflacja bazowa wyniosła 0,2% r/r. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie wzrosło o 9 tys., co było najlepszym listopadowym wynikiem od 2007 r.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Przypominamy, że już od lipca miesięczny wzrost zatrudnienia bije kilkuletnie rekordy, co potwierdza siłę popytu na pracę. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 5,9% r/r. Mocny wzrost realnych dochodów będzie wspierał konsumpcję prywatną w kolejnych kwartałach.

Zatrudnienie i płace wyższe od konsensusu

Zatrudnienie w sektorze firm wzrosło w listopadzie o 1,2% r/r, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i mocniej od konsensusu (1,1% r/r). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie wzrosło o 9 tys., co było najlepszym listopadowym wynikiem od 2007 r. Przypominamy, że już od lipca miesięczny wzrost zatrudnienia bije kilkuletnie rekordy, co potwierdza siłę popytu na pracę. Prawdopodobnie w kolejnych miesiącach zatrudnienie będzie rosło w szybkim tempie.

Płace w sektorze firm wzrosły w listopadzie o 4,0% r/r, mniej więcej zgodnie z naszymi (3,8% r/r) i rynkowymi (4,0% r/r) prognozami. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 5,9% r/r. Mocny wzrost realnych dochodów będzie wspierał konsumpcję prywatną w kolejnych kwartałach. Spodziewamy się, że w perspektywie kilku kwartałów wzrost zatrudnienia wyhamuje wobec kurczących się wolnych zasobów pracy (bezrobocie jest już prawie najniższe w historii), ale silny popyt na pracę powinien w takiej sytuacji zacząć przekładać się na wzrost presji płacowej, tempo wzrostów realnych dochodów ludności powinno zatem utrzymać się na relatywnie wysokim poziomie.

Inflacja bazowa poniżej oczekiwań

Wbrew naszym oczekiwaniom listopadowa inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii spowolniła do 0,2% r/r w listopadzie z 0,3% r/r miesiąc wcześniej, podczas gdy inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych nieznacznie wzrosła do -0,8% r/r z -1,0% r/r miesiąc wcześniej. Z kolei inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych i tzw. 15% średnia obcięta pozostały stabilne w ujęciu rocznym odpowiednio na -0,2% r/r i -0,1% r/r.

Spodziewamy się, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost miar inflacji bazowej. Prognozujemy dalsze przyśpieszenie wzrostu cen usług pod wpływem niezłej konsumpcji i rosnących kosztów pracy. W tym samym czasie ceny towarów „bazowych” również powinny ruszyć w górę, ale raczej powoli. Oczekujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrośnie z ok. 0,3% r/r oczekiwanych na koniec tego roku do ok. 1,0% r/r na koniec 2016 r.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....