Reklama

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Suwałkach

Data:

- Reklama -

W dniu 29 stycznia o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej Suwalskiego Ośrodka Kultury, odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Spotkanie miało formę swobodnej rozmowy, każdy uczestnik mógł zabrać głos w rozmowach, a każdy głos został wysłuchany. Wśród uczestników znalazły się osoby prywatne oraz przedstawiciele grup zorganizowanych.

Rzecznik Adam Bodnar przybył do Suwałk realizując plan spotkań w całym kraju.  Wraz z nim obecny był także współpracujący zespół, między innymi Pani Barbara Imiołczyk –Centrum Projektów Społecznych,  Pani Agnieszka Jędrzejczyk – do spraw mediów, Pani Joanna Troszczyńska – Reyman – Centrum Projektów Społecznych, Pan Andrzej Stefańczyk – Główny Koordynator ds. Projektów Regionalnych, Dariusz Supeł -przewodniczący Federacji Organizacji Pozarządowych oraz szef ZHP , Cezary Walendzik , który  przyjmował konkretne zgłoszenia od uczestników spotkania, dotyczących konkretnych spraw naruszania prawa obywateli, oraz pozostali członkowie zespołu.

 Do Rzecznika rocznie trafia 60 tysięcy zgłoszeń z prośbami o pomoc w obronie praw obywatela. Jak Podkreślił Dr Bodnar takie bezpośrednie spotkania mają spowodować lepsze funkcjonowanie tej komórki państwowej. Spotykając się osobiście jest w stanie wyłowić więcej znaczących informacji i potrzeb społeczeństwa oraz zareagować na nie.

Wspomniał o porannym spotkaniu ze starostą suwalskim  w gminie Bakałarzewo w związku ze sprzeciwem mieszkańców wobec budowy Mostu Energetycznego.

Jako pierwszy przedstawił swoją sprawę Pan Waldemar z Białej Wody właściciel gospodarstwa rolnego. Poruszył temat poszanowania własności obywatela. Pan Waldemar nawiązał do budowy Mostu Energetycznego podkreślając, że podobnie jest lekceważone prawo własności także przy realizacji innych inwestycji, takich jak elektrownie wiatrowe, gazociąg, słupy telekomunikacyjne, obwodnice, tory kolejowe. Uważa ze dochodzi do łamania prawa podczas  planowania zagospodarowania, i prawa do dysponowania własnością, a inwestycje przeprowadzane są kosztem właściciela.

 Mieszkanka Bakałarzewa nawiązując do tej wypowiedzi mówiła o braku równości podmiotów gospodarczych. Od firm realizujących inwestycje nie wymaga się tak wiele jak od zwykłych mieszkańców, podając za przykład ochronę środowiska.

Mieszkaniec miejscowości Żubryn dodał do tych wypowiedzi kolejny przykład lekceważenia praw obywatela, gdzie realizacja inwestycji odbywała się bez zgody mieszkańców, z uszczerbkiem na zdrowiu podczas próby wejścia na teren własności oraz przyszłym gospodarowaniu własnością.

Do tematu przyłączyli się mieszkańcy miejscowości w których ustawiono farmy wiatrowe. Oprócz powyższych argumentów silnie sygnalizowali oni szkodliwy wpływ urządzeń na zdrowie mieszkańców i inwentarza. Oraz lekceważenie ich racji przez organy które powinny bronić interesów obywateli. Powoływali się  na kontrole NIK.

Rzecznik Praw Obywatelskich obiecał pomoc dostępnymi środkami.

Obecny na spotkaniu sędzia Jerzy Ząbkiewicz poparł głosy poszkodowanych, oraz poruszył temat opłat abonamentu telewizyjno-radiowego.

Pani Maria Laurn przedstawiciel Suwalskiej Rady Seniorów przedstawiła pilną sprawę zajęcia się całą infrastrukturą geriatryczną. W obliczu starzejącego się społeczeństwa, należałoby wesprzeć tę dziedzinę na wielu płaszczyznach, gdyż w krótkim czasie ta grupa społeczna będzie się powiększała. Najistotniejszym elementem jest opieka medyczna i kształcenie specjalistów w tej dziedzinie. Rzecznik przyznał ważność tego zadania, i zapewnił o wpisaniu tych uwag do działań swego zespołu. Pogratulował też inicjatywy powstania Rady Seniorów i zapewniał o chęci współpracy Centrum Projektów Społecznych z radą. Wspomniał też o niedawno powstałej Komisji Polityki Senioralnej która będzie pomocna w tych działaniach.

Mieszkaniec Suwałk prosił Rzecznika o przyjrzeniu się prawom pacjenta, komisji orzekających, zasad wypisywania skierowań oraz dofinansowania sprzętu ortopedycznego.

W spotkaniu brała udział osoba niesłysząca, z pomocą tłumacza przedstawiła trudności grupy niesłyszących obywateli. Dotyczyły one wielu barier w komunikacji z pracodawcami, urzędnikami, lekarzami oraz dyskryminacji rodzin tej grupy. Poruszyła temat głęboko zakorzenionych uprzedzeń wobec niesłyszących, które w innych krajach Europy nie mają miejsca. Między innymi w zakresie pracy. Podkreślała liczne zalety pracowitości, dokładności i zdolności uczenia się. Rzecznik obiecał pamiętać o potrzebach niesłyszących i zwracać uwagę polityków na ich potrzeby. Pani Barbara Imiołczyk podziękowała także za jej obecność ponieważ jest pierwszą osobą niesłyszącą która wystąpiła w imieniu tej grupy podczas całej obecnej podróży. W podziękowaniu uczestnicy spotkania, z pomocą tłumacza, zaklaskali w języku migowym. Pośród materiałów prezentowanych przez zespół Rzecznika Praw Obywatelskich, przed briefingiem, znalazły się liczne pozycje traktujące o sytuacji, potrzebach i możliwościach działania na korzyść tej grupy.

Nauczycielka z suwalskiego liceum zainicjowała rozmowę o objęciu opieką niepełnosprawnych umysłowo uczniów pełnoletnich, którzy po osiągnięciu 18 lat znajdują się w luce prawnej nie mogąc podejmować samodzielnych decyzji, ale także nie podlegający już ochronie praw dziecka. Dotyczy to zarówno nauki, opieki oraz leczenia.

Wachlarz poruszanych tematów był bardzo szeroki. Na wszystkie pytania Rzecznik dał odpowiedź i wielokrotnie zapraszał indywidualnych, zainteresowanych pomocą, do pełnomocnika w celu przekazania dokumentacji.

Rzecznik nie wyklucza systematycznych podróży po kraju w celu kontynuowania inicjatywy zgłębiania potrzeb obywateli i przewiduje kolejną wizytę w Suwałkach za około półtora roku.

autor: Sylwia Rakowska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Karatecy wrócili z Bartoszyc z medalami

W sobotę, 20 listopada w Bartoszycach odbyła się kolejna...

Suwalczanin najszybszy na Litwie

Podczas odbywającej się 11 września ósmej rundy motocyklowych Mistrzostw...

W Kinie konesera: Kraina miodu

We wtorek, 10 marca o godz. 19.00 odwiedzający Cinema...

SKB Litpol-Malow w IV rundzie pokonał trzy drużyny po 7:0

Udana wyprawa suwalskich badmintonistów do Poznania. Podopieczni Jerzego Dołhana pokonali...