Deflacja może potrwać do III kwartału

0
79
biznesmen_wykres_tablet
Fot. www.freedigitalphotos.net

Ostateczny odczyt grudniowej inflacji CPI potwierdził wstępne szacunki na poziomie -0,5% r/r. W skali miesiąca ceny konsumentów spadły o 0,2%, głównie w wyniku obniżek cen żywności i paliw. W tym samym czasie, w pozostałych kategoriach nie widać oznak presji na wzrost cen.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Według naszych szacunków, inflacja bazowa po wyłączeniu ceny żywności i energii pozostała na poziomie z listopada, tj. 0,2% r/r. Spodziewamy się, że wzrost CPI pozostanie bardzo ograniczony w najbliższych miesiącach, co będzie wynikało z bardzo niskich cen surowców i żywności, a także obniżenia cen gazu i energii elektrycznej od stycznia br. Tak więc, deflacja może potrwać do III kw. 2016. Uważamy, że bardzo niski poziom wskaźnika inflacji w najbliższych miesiącach skłoni RPP do podjęcia decyzji o złagodzeniu polityki pieniężnej.

Stopa inflacji wyniosła w grudniu -0,5% r/r, potwierdzając wstępny szacunek GUS i naszą prognozę. Na tak niski odczyt wpłynęły m.in. ceny żywności, które spadły w grudniu o 0,1% m/m, zapewne pod wpływem bardzo niskich cen światowych (sezonowo to bardzo nietypowe zjawisko, ponieważ zazwyczaj żywność drożeje o tej porze roku). Mocny spadek nastąpił w przypadku cen paliw (-2,6% m/m) i wszystko wskazuje na to, że będzie on kontynuowany, a nawet pogłębiony w kolejnym miesiącu – wg naszych obserwacji średnie ceny paliw w styczniu spadają o ok. 4% m/m. Spadły też ceny odzieży i obuwia (-1% m/m) w związku z rozpoczęciem sezonowych wyprzedaży. W pozostałych kategoriach ceny pozostały niemal stabilne.

Spodziewamy się utrzymania inflacji na bardzo niskim poziomie w najbliższych miesiącach, na co wpłyną m.in. niskie ceny paliw i żywności. Deflacja wg naszych obecnych prognoz może potrwać do III kwartału 2016. Sądzimy, że w takich uwarunkowaniach nowa RPP zdecyduje się na dalsze złagodzenie polityki pieniężnej. Obniżka stóp o 25 pb możliwa jest w marcu, kiedy pojawi się nowy Raport o inflacji z obniżoną projekcją inflacji.

Dodaj komentarz