Reklama

W hołdzie powstańcom (foto)

Data:

- Reklama -

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” uczcili w sobotę, 23 stycznia przypadającą dzień wcześniej – 153. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Na Górze Szubienicznej przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach pojawili się Artur Płoński, Jerzy Brzozowski i Krzysztof Skłodowski, by odmówić modlitwę i zapalić znicze w intencji uczestników zrywu narodowego.

Andrzej Matusiewicz w artykule „Egzekucje powstańców styczniowych w Suwałkach”, opublikowanym w 2002 roku w Roczniku Augustowsko-Suwalskim napisał: Za główne miejsce straceń w Suwałkach uznaje się tzw. Górę Szubieniczną, położoną na zachód od miasta za cmentarzem, przy drodze do Bakałarzewa. Wspominał o niej w 1922 roku Józef Bazgier w swoim kalendarzu. Ale już sprawozdawca z odczytu S. Kościałkowskiego w 1926 roku pisał, że „miejsce stracenia w Suwałkach nie jest dokładnie znane”. Kilka lat później ponownie wskazywano na tzw. Szubieniczną Górę. Na niej miały bezpośrednio po powstaniu stanąć trzy krzyże zburzone później przez Rosjan. Przed pierwszą wojną światową stał już jeden krzyż, „zestrzelony w czasie wojny w roku 1914”. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, dla upamiętnienia wydarzeń 1863 roku, stanął nowy krzyż. Stąd 15 września 1935 roku, uznając, że jest to „miejsce straceń powstańców 1863 roku”, pobrano ziemię na kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie.

Obecnie wiadomo, że egzekucji nie dokonywano w jednym miejscu. Co najmniej dwie egzekucje przez powieszenie, 4 sierpnia i 2 grudnia 1863 roku, w których stracono siedmiu powstańców, zostały wykonane przy ulicy Sejneńskiej. Miejsce pierwszej opisywano: „na placu blisko strzeleckich baraków, za rogatką”, przy drugiej wskazywano plac za Nowym Rynkiem (obecnie park Marii Konopnickiej), „gdzie od dawna stoi szubienica”. Oba miejsca dają się zlokalizować w okolicy obecnego placu Straceń przy ul. Sejneńskiej, a na podstawie informacji o stojącej już szubienicy można sądzić, że chodziło o jedno miejsce.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczna podróż w czasie (foto)

Piątkowy koncert muzyki dawnej dostarczył wrażeń artystycznych, ale też...

Takich Targów jeszcze nie było!!!

08Rozmowa z Prezesem Zarządu Firmy Racis Development, Szymonem Racisem...

Aluzje – fotografie litewskiego artysty w Centrum Sztuki Współczesnej

Od wtorku, 6 września aż do połowy listopada w...

Lech Poznań zwyciężył w IV Turnieju Piłkarskim im. Grzegorza Wołągiewicza

Zdecydowaną wygraną Lecha Poznań zakończył się dwudniowy IV Turniej Piłkarski...