Podlaska Marka Roku – trwa autoryzacja

Podlaskiej Marki Roku
Statuetka Podlaskiej Marki Roku (fot. archiwum organizatora).

Kandydatury do Podlaskiej Marki Roku były w tej edycji konkursu zgłaszane do pięciu kategorii: Produkt (Spożywczy i Użytkowy), Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura i Społeczeństwo. Do 15 lutego potrwa etap autoryzacji. Wśród zgłoszeń znajdują się m.in.: Rok Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Suwałki Blues Festival i DKF „Kinochłon” z Augustowa.

Do konkursu zgłoszono tym razem 200 podmiotów, inwestycji, instytucji i przedsięwzięć. Po wyłączeniu powtórzeń oraz kandydatur ewidentnie sprzecznych z regulaminem pozostało 179 propozycji.  To drugi wynik w 12-letniej historii Podlaskiej Marki.

Wraz z zakończeniem naboru, rozpoczyna się kolejny etap przedsięwzięcia – autoryzacja zgłoszeń. Do właścicieli wszystkich produktów skierowana zostanie prośba o wyrażenie zgody na udział w konkursie, przesłanie krótkich opisów oraz wybranych fotografii. Spełnienie tego warunku umożliwi przekazanie zgłoszenia pod obrady Kapituły Nagrody, która dokona oceny formalnej, wprowadzi ewentualne korekty w przypisaniu do poszczególnych kategorii i – co najważniejsze – wyłoni finałową osiemnastkę nominowanych, rywalizujących o najwyższe laury.

Produkty zgłoszone do nagrody Podlaska Marka: 

Kategoria PRODUKT SPOŻYWCZY (34 zgłoszenia):

Lody Bonano – Multi Ice,
Olej lniany tłoczony na zimno – Olejowy Raj,
Gouda ser topiony w plastrach – Moniecka Spółdzielnia Mleczarska,
Olej Rzepakowy – Olejowe Smaki,
Ser twarogowy Klinek – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach,
Woda mineralna Augustowianka – Augustowianka Sp. z o.o.,
Ser Koryciński Swojski – Produkty Mleczarskie s. c. Agnieszka i Marcin Bielec,
Masło Extra Podlaskie – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach,
Śmietana spożywcza 18 % – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach,
Deko Smaku – Runo Sp. z o.o.,
Palcówka Biebrzańska – Masarnia Biebrzańskie Smaki,
Przyprawa Ziołowa „Puszczańska” – Runo Sp. z o.o.,
Kiełbasa Wiejska – Wędzarnia Dunikowscy,
Tradycyjna mąka pszenna tortowa, typ 450 – Młyn Ciechanowiec,
Miód Augustowski Tradycyjny – Pasieka u Alfreda,
Miód augustowski łąkowo – bagienny – Pasieka u Alfreda,
Polędwica z Podlaskiej Chaty – Podlaska Chata s.c.,
Pierogi ruskie – Zielony Gar,
Palcówka – Podlaska Chata s.c.,
Symfonia smaku – linia produktowa – EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o.,
Przetwory z regionu Puszczy Białowieskiej – Matecznik – Tradycja z Natury,
Salceson z pieca – Wędzarnia Dunikowscy,
Ser Nadbużański – Dażynka – Nadbużańskie Smaki,
Karkówka dojrzewająca w ziołach – Wędzarnia Dunikowscy,
Mleko Zsiadłe – Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol,
Jagnięcina w sosie śmietanowo-borówkowym – Katarzyna i Łukasz Białous,
Chleb wiejski żytni – Franciszek Stefańczuk,
Pieprz Białowieski – Runo Spółka z o.o.,
Soki Podlaski Sad – „Podlaski Sad” Hanna Backiel,
Boczek z czosnkiem Damiana – Dażynka – Nadbużańskie Smaki,
Polędwica Drohicka dojrzewająca – Dażynka – Nadbużańskie Smaki,
Mleko Łaciate – Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol,
„Ancient Technology Bimber Vodka” – Jacek Burzyński, Old Polish Vodka,
Kapusta z beczki kiszona w główce – Marek Sienkiewicz

Kategoria PRODUKT UŻYTKOWY (26 zgłoszeń):

Innowacyjna biżuteria – Bondarowski,
Łódź Motorowa Cormate 27 – Balt-Yacht Augustów,
Domy, obiekty z bali – „Felden” domy z drewna, domy z bali,
Pisanka drapana – Rafał Chwesiuk,
Rower Żubr i Łoś – Adrian Łucejko Comprehensive Design,
Turystyka Rowerowa w Wigierskim Parku Narodowym – Wigierski Park Narodowy,
Legowisko dla kota lub psa – Damian Wiklina,
Portal internetowy przedsiebiorczepodlasie.pl – Stowarzyszenie Euro-Partner,
Stereofoniczny wzmacniacz lampowy Silver Luna – Fezz Audio,
Meble metalowe – Malow Sp. z o.o.,
Pasywne Okno bluVisio – Abakus Okna S.A.,
Laminatowe łodzie i jachty motorowe oraz żaglowe – MPPB J.W. Ślepsk, BALT-YACHT, MIRAGE BOATS,
Archmodels – EVERMOTION,
EkoMagnes na lodówkę – OrganicArt.pl,
Garnitury – Recman Sp.J.
SmartSite CMS – BIT S.A.,
Mobliny Rozdrabniacz Wolnoobrotowy MRW 2.85 – Pronar Sp. z o.o.,
Deska warstwowa dębowa 3OAK – Zakład Stolarski „Złoty Sęk”,
Białystok Biega – bieg uliczny – Fundacja Białystok Biega,
Heima Design. Meble z drewna dębowego – Zakład Galanterii Drzewnej „Profil”,
Kolekcja „Dualizm” – Aneta Popławska,
Tkanina dwuosnowowa – Lucyna Kędzierska,
Instalacje artystyczne sterowane bezprzewodowo – Brandiv Kamil Kiełczewski ,
Photon – Politechnika Białostocka,
Instalacja gazowa „STAG Diesel” – AC Spółka Akcyjna,
Holohostessa – Visualpromo

Kategoria INWESTYCJA (29 zgłoszeń):

Sanatorium Augustów „Pałac na wodzie” – Bogusław Falkowski,
Hala Zwycięstwa w Białymstoku – Agencja Global,
Hotel LOFT w Suwałkach – Anatex,
Budowa gminnej oczyszczalni ścieków w Czeremsze – Gmina Czeremcha,
Drewniana ekologiczna zagroda na Podlasiu – Ewa Wilczyńska,
Baza turystyczno-rekreacyjna – park linowy – Gmina Siemiatycze,
Wdrożenie technologii wytwarzania lekkiego kruszywa popiołoporytowego – LSA Sp. z o.o.,
Rozbudowa infrastruktury bibliotecznej w Gminie Łomża – Gmina Łomża,
Budowa bloku operacyjnego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Zambrowie – Powiat Zambrowski,
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku – Budimex S.A., Miasto Białystok,
Przebudowa Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach – Miasto Suwałki,
Rezydencja Wileńska w Suwałkach – Racis Development Sp. z o. o.,
Biogazownia – Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Siemiatycze,
Budowa plaży Bielnik w dzielnicy Borki w Augustowie – Miasto Augustów,
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny – Białystok,
Scalenia gruntów na obszarze Powiatu Siemiatyckiego – Powiat Siemiatycki,
Domek Pastora – Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – Miasto Łomża ,
Park Przemysłowy Łomża- I etap – Park Przemysłowy Łomża Sp. z o.o.,
Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych – Politechnika Białostocka,
Malow 4 – nowoczesna hala produkcyjna – Malow Sp. z o.o.,
Centrum Badawczo Rozwojowe Pronar – Pronar Sp. z o.o.,
Regionalne Centrum Leczenia Bólu w Mońkach – SPZOZ w Mońkach,
Stadion Miejski – Miasto Białystok,
INNO-EKO-TECH – Politechnika Białostocka,
SIRVIS Apartamenty – QPRO360 sp. z o.o.,
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo,
Białowieska Aleja Gwiazd – park edukacyjny – Olimpia Pabian,
Przebudowa dróg gminnych – Spółka PGK Jedwabne,
Białostockie Centrum Onkologii – Województwo Podlaskie

Kategoria ODKRYCIE (23 zgłoszenia):

Pamiątki z Łomży – Krzysztof Staniórski,
Kolekcja „Dualizm” – Aneta Popławska,
DKF Kinochłon Augustów – Augustowskie Placówki Kultury,
Stworzenie murali kolażowych w przestrzeni miejskiej Białegostoku – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie,
Wytwórnia Lodów Prawdziwych „U Lodziarzy” – WLP K. Kudrewski Sp. j.,
ARTEA Otwarta Przestrzeń Artystyczna – Artea Otwarta Przestrzeń Artystyczna,
Lekkie kruszywo popiołoporytowe – LSA Sp. z o.o.,
Okno bluDecoro – Abakus Okna S.A.,
Xoroshe – XOROSHE Magdalena Pietruk,
Olej lniany tłoczony na zimno – Olejowy Raj,
Certyfikacja złóż borowiny na terenie  Miasta i Gminy Augustów – Gmina Augustów, certyfikacja
www.shookai.pl – Shookai Sp. z o.o.,
„Biżuteria z głębią”- biżuteria naturalna o charakterze edukacyjnym – Marzanna Szkuta,
Szuma Design – Szuma Design,
EkoMagnes na lodówkę – OrganicArt.pl,
CERTYD – lekkie kruszywo spiekane – LSA sp. z.o.o.,
Midicentrum – Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach,
Photon – robot edukacyjny – Politechnika Białostocka,
Racis Development Sp. z o.o. – Szymon Racis,
Olej kokosowy tłoczony na zimno nierafinowany – Olejowy Raj,
Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie po przebudowie – Urząd Miejski w Wasilkowie,
Projekt Cube&Code – Politechnika Białostocka,
Torgovyi.com – zakupy w Białymstoku – Ortus Media

Kategoria WYDARZENIE (37 zgłoszeń):

Festiwal Rock na Bagnie – Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego,
Festiwal Królewskie Śpiewanie – Tykocin – Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup,
Wschodnie Forum e-Biznesu „EastBiz” – Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, EastCamp Białystok oraz Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej,
Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” – Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, GOK w Czeremsze,
XI Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymalosciowych Necko Endurance – Augustowski Klub Sportowy Sparta,
Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko –  Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie,
Pit Bull Show Białystok – miłośnicy rasy – Joanna i Karol Taudul oraz Justyna i Jacek Nowik,
Maraton Wigry – Fundacja Ultra oraz firma Krzysztof Gajdziński KAYF,
Mistrzostwa Polski i Pucharu Polski w Cross Country – KM Quercus Romanówka,
8. Suwałki Blues Festival 2015 – Suwalski Ośrodek Kultury, Miasto Suwałki,
Bieg Charytatywny EKIDEN – Elektrum Sp. z o.o.,
Up To Date Festival – Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno Społeczne,
I Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Podlasia – Powiat Zambrowski oraz Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Sportu „Mazovia Team”,
II Wschodni Kongres Gospodarczy – Grupa PTWP S.A., Województwo Podlaskie,
Wystawa Modułowej Makiety Kolejowej „Kolej w miniaturze – Łapy 2015″ – Urząd Miejski w Łapach,
Festiwal Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza – Białoruskie Zrzeszenie Studentów + Villa Sokrates,
Wojewódzkie Obchody I Wojny Światowej – Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach,
Czwartkowe Obiady u Diabetyków – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków o/w w Białymstoku,
XX Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie z Polskim Radiem Białystok – Augustowskie Placówki Kultury, Polskie Radio Białystok
Ogólnopolskie Prezentacje Kultur Mniejszości Narodowych i Etnicznych „XXV Muzyczne Dialogi nad Bugiem” – Gmina Mielnik, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku,
Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” – Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży,
Puchar Polski Nordic Walking – Kraina Puszczy i Żubra – Starostwo Powiatowe w Hajnówce,
Tłusta Niedziela z Morsami i Pączkami – Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce,
PKO Białystok Półmaraton –  Fundacja Białystok Biega,
Utworzenie Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach – Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach,
Operacje rekonstrukcji twarzoczaszki po nowotworach – Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym,
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka – Białostocki Ośrodek Kultury,
Spływ kajakowy Bugiem „500 kajaków” – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie,
Powołanie Wschodniego Sądu Arbitrażowego w Białymstoku – Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku,
Uzyskanie statusu Krajowego Klastra Kluczowego przez Klaster Obróbki Metali,
Halfway Festival Białystok 2015 – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku,
Europarada Orkiestr Dętych w Centrum Europy – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli,
Pamięć Września ’39 – Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im.10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie,
Misja Wschód – Piknik Militarny w Ogrodniczkach – Stowarzyszenie „Czemu By Nie”,
PKO Białystok Półmaraton, Electrum Ekiden, Top Auto Białystok Biega, czyli organizacja wydarzeń na rzecz popularyzacji zdrowia i biegania – Fundacja Białystok Biega
Sabantuj – Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich „Asman”,
XXII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym Szepietowo 2015 – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Kategoria KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO (30 zgłoszeń):

Current Flow – INCRED,
Wydanie książki „Wojenne losy Sokolan” – Towarzystwo Przyjaciół Sokola,
Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie,
Drugi Piknik Rodzinny pt. ,,Czas na zdrowie – aktywność jest w nas” – Stowarzyszenie ,,Storczyk”,
Koncert charytatywny – Stowarzyszenie Pomocy „Rubież”,
Swampions Soccer League Czeremcha – Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze i współorganizatorzy,
Dni Wasilkowa – Miasto Wasilków,
„Jedz ŁOŚtrożnie” – Biebrzański Park Narodowy,
Dni Puńska – Zielna 2015 – Urząd Gminy Puńsk i współorganizatorzy,
Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyzna” – Urząd Miejski w Zabłudowie,
Grupa artystyczna ,,Tacy Sami” – Fundacja Sztuk i Dialogu,
Muzeum Ziemi Czyżewskiej – Urząd Miejski w Czyżewie,
Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon – Augustowskie Placówki Kultury,
Primacol Lowlanders. The Urban Tribe – Laboratorium Obrazu Krzysztof Kiziewicz,
Zmiana Klimatu,
Bieg Nadziei – Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup,
Bieżeństwo. Niezwykła historia zwykłych ludzi – Białowieski Park Narodowy,
Rok Alfreda Wierusza Kowalskiego w Suwałkach – Muzeum Okręgowe w Suwałkach,
VI Festiwal Literacki „Zebrane” – Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów,
Wojewódzki Przegląd Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych – Moniecki Ośrodek Kultury,
Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar – Białostocki Ośrodek Kultury,
Portal dla seniorów senior.bialystok.pl – Stowarzyszenie Akademia plus 50 i Stowarzyszenie Szukamy Polski,
Halfway Festival – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku,
Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” – Miasto Łomża,
V edycja Programu Antydyskryminacyjnego „Różnorodność – podaj dalej!” – Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12,
Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok – Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok,
Pierwsza Gwiazdka – Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga w Białymstoku,
Rajd Szlakiem 10 Pułku Ułanów Litewskich z 1939 – Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im.10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie,
Stowarzyszenie Pomocy „Rubież”,
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka – Białostocki Ośrodek Kultury

2 KOMENTARZE

  1. Jeszcze z Suwałk startuje-Rezydencja Wileńska w Suwałkach – Racis Development Sp. z o. o.,

    proszę zaznaczyć pogrubieniem.

Dodaj komentarz