Wielka atrakcja dla kajakarzy i wielbicieli turystyki wędrownej doczekała się docenienia. W środę, 24 lutego Rada Miejska w Suwałkach przyjęła uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2016 Rokiem Czarnej Hańczy. Na organizację obchodów roku rzeki zostanie przeznaczona kwota 100 tys. zł.
Pomysł obchodów Roku Czarnej Hańczy został przyjęty przez Radę Miejską jednogłośnie. Radni uznali, że przy okazji jubileuszu 40-lecia parków – Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Wigierskiego Parku Narodowego, warto zwrócić uwagę na ważną rzekę subregionu.
Miasto, przymierzając się do realizacji projektu bulwarów i innych przedsięwzięć, odwraca się do rzeki – co wielokrotnie powtarzali samorządowcy. Nie ma więc chyba lepszej okazji, aby skupić się na działaniach angażujących lokalną społeczność. Święto Czarnej Hańczy ma więc przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców, promocji produktów turystycznych opartych na wykorzystaniu rzeki i jej potencjału. Nad Czarną Hańczą mają być prowadzone prace porządkowe i pielęgnacyjne, ale nie tylko. W programie obchodów jest wiele imprez edukacyjnych, sportowo-rekreacyjnych i społecznych, realizowanych ze środków budżetowych i środków jednostek organizacyjnych samorządu. Szczegóły na razie nie są znane. W ramach obchodów powstać ma również strategia wieloletnich działań na rzecz Czarnej Hańczy.
Rok 2016 na Suwalszczyźnie jest również związany z innymi jubileuszami. 20 lat temu zmarł Witold Urbanowicz, pochodzący z Olszanki koło Suwałk dowódca Dywizjonu 303. Z kolei 100 lat temu w Kołakach Kościelnych przyszedł na świat Kazimierz Hamerszmit, duchowny, który od 1959 roku misję duszpasterską pełnił w Suwałkach (aż do śmierci tamże, 5 lutego 1996 roku).