Dług coraz silniejszy w oczekiwaniu na EBC

0
182
To nazwa
Fot. www.freedigitalphotos.net

Wtorek był kolejnym dniem, gdzie sporo działo się w przypadku obligacji i surowców, a relatywnie niewiele na rynku walutowym. Rentowności w Europie w dalszym ciągu spadały w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję EBC. Znaczne umocnienie odnotowały szczególnie Bundy, gdzie 10-letni benchmark zyskał wczoraj ponad 5 pb i rentowność spadła znowu poniżej 0,2%.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Cena ropy Brent kontynuowała, zapoczątkowany w poprzednich dniach, trend wzrostowy i tymczasowo przebiła 41$ za baryłkę (lokalne maksimum wyniosło prawie 41,5$), ale na koniec krajowej sesji odnotowano gwałtowną korektę do poziomu 39,7$. Dziś na otwarciu sesji cena ropy Brent ponownie oscyluje blisko 40$ za baryłkę. Dane o PKB za IV kw. 2015 r. dla strefy euro nie zaskoczyły i nie miały wczoraj dużego wpływu na rynek. Wspólna waluta zyskiwała wczoraj na wartości, tak jak jen, a funt z kolei nieco tracił do głównych walut. Bank Anglii dołączył się do debaty na temat Brexit.

Wczoraj jego szef Mark Carney powiedział, że w krótkim terminie decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, brytyjską walutę, a także na inwestycje zagraniczne. Zasugerował on również, że niektóre banki mogą opuścić Wielką Brytanię w przypadku głosowania za wyjściem z UE.

Negatywne nastroje jaki panowały we wtorek w czasie europejskiej sesji negatywnie przełożyły się na zachowanie się giełd w USA i Azji. Amerykańskie indeksy giełdowe zanotowały solidne spadki w wyniki zmian rynku ropy naftowej, a także słabych danych z Chin. Większość azjatyckich indeksów również spadło w wyniku utrzymania się słabych nastrojów wśród inwestorów. Pomimo to kontrakty na europejskie indeksy giełdowe wzrosły na otwarciu dzisiejszej sesji.

Węgierskie dane inflacyjne zaskoczyły pozytywnie. Roczny wskaźnik inflacji w lutym obniżył się do 0,3% (z 0,9% miesiąc wcześniej), mocniej niż oczekiwał rynek (średnie oczekiwania wg Bloomberg wynosiły 0,5%). O ile ceny żywności wzrosły o 1,3% r/r, to ceny paliw spadły o 11,2% r/r. Inflacja bazowa netto (po wyłączeniu cen żywności i energii) obniżyła się tylko nieznacznie w lutym, tj. do 1,4% r/r z 1,5% r/r w styczniu.

Pomimo tej niespodzianki w lutym sądzimy, że inflacja CPI będzie stopniowo rosła w nadchodzących miesiącach. Kurs EURUSD przebił wczoraj w drugiej części sesji piątkowy szczyt na ok. 1,104, znalazł się powyżej 1,105 i blisko tego poziomu zakończył polską sesję. Skala ruchu i dynamika zmian nie były jednak istotne, przebieg notowań był całkiem spokojny.

Wczorajsza sesja była czwartą z rzędu, kiedy euro zyskało do dolara i wg nas trudno będzie kontynuować ten trend na dzień przed decyzją EBC, która przyniesie zapewne dalsze poluzowanie polityki pieniężnej w strefie euro.

Kurs EURPLN zbliżył się do lokalnego minimum na 4,31 (spadł do 4,32 z 4,34) pomimo niezbyt dobrego nastroju panującego wczoraj na rynkach giełdowych. Dość dobrze ponownie radził sobie wczoraj forint – EURHUF spadł do 309 z 311 – podczas gdy rubel zaczął tracić kiedy ropa zaczęła wytracać zwyżki (kurs USDRUB przebił 72 pod koniec polskiej sesji). Złoty zyskał wczoraj do dolara (USDPLN obniżył się do 3,915) dzięki odbiciu EURUSD. Dziś nie poznamy żadnych ważnych danych, więc kurs EURPLN powinien pozostać nieco powyżej lokalnego dołka na ok. 4,31 w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję EBC.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności spadły o kolejne 2-6 pb (głównie na długim końcu) i ponownie było to skutkiem dynamicznego umocnienia odnotowanego za granicą. W efekcie, rentowność polskiej 10-latki była na koniec dnia blisko 2,90%. W podobnej skali co rentowności z peryferii strefy euro umocniły się wczoraj Bundy, w tym dla 10-letniego benchmarku rentowność spadła poniżej 0,20%. W oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję EBC (nadzieje na poluzowanie polityki monetarnej są dość rozbudzone) krajowe krzywe mogą jeszcze nieco zyskać, choć potencjał do dalszego umocnienia wydaje się w chwili obecnej dość ograniczony.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w lutym stopa bezrobocia utrzymała się na 10,3%, a bez pracy było 1,66 mln osób. W dalszym ciągu rośnie za to liczba ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców – o 48% m/m i 33% r/r. Nasza prognoza stopy bezrobocia jest zgodna z szacunkiem resortu.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że premier Beata Szydło odwołała wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego na wniosek szefa resortu finansów Pawła Szałamachy.

Leave a Reply