Reklama

EBC wciąż gotowy do działań

Data:

- Reklama -

W oczekiwaniu na decyzję EBC i konferencję prasową Mario Draghiego na globalnym rynku panował niezbyt dobry nastrój, co było widać szczególnie na rynku obligacji, gdzie rentowności rosły dość wyraźnie. Dane z USA były mieszane. Z jednej strony liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 247 tys. (z 253 tys. tydzień wcześniej) i była to najniższa wartość od 1973 r.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w kwietniu -1,6 pkt wobec oczekiwanych 9 pkt. Zgodnie z oczekiwaniami EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian, główna nadal wynosi 0%, a depozytowa -0,40%. W czasie konferencji prasowej szef EBC Mario Draghi podkreślił, że polityka monetarna prowadzona przez EBC przynosi efekty, ale potrzeba jednak więcej czasu, by były one w pełni widoczne. Dodał, że efekty te byłyby lepiej widoczne, gdyby polityce monetarnej towarzyszyły również reformy strukturalne.

Draghi podtrzymał gotowość banku do zwiększenia stymulacji monetarnej, gdyby to było konieczne. W jego ocenie stopy procentowe będą pozostawały na obecnych lub niższych poziomach przez dłuższy okres czasu, na długo po zakończeniu programu skupi aktywów. Kurs EURUSD długo wahał się blisko 1,13, a przed początkiem konferencji prasowej szefa EBC oscylował w pobliżu 1,135. EURUSD znacznymi zmianami reagował na wypowiedzi Draghiego odnośnie przyszłej polityki monetarnej – kurs po tymczasowym wzroście do 1,139 później spadł do 1,127, by zakończyć sesję w okolicach 1,13. Dziś na otwarciu dnia EURUSD znajduje się nieco poniżej tego poziomu. Dane o aktywności gospodarczej w strefie euro mogą ponownie dodać nieco zmienność głównej parze walut.

Kurs EURPLN rósł dość wyraźnie od samego początku sesji w wyniku spadku popytu na ryzykowne aktywa, jak i zapewne z powodu silnego osłabienia polskich obligacji. W efekcie, przed konferencją prasową EBC kurs był blisko 4,31. Pomimo dość gołębiej retoryki szefa EBC EURPLN kontynuował wzrosty i tymczasowo sięgnął prawie 4,33. Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs znajduje się nieco poniżej 4,32. Dane ze strefy euro oraz globalne nastroje będą kluczowe dla wyceny krajowej waluty.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS rosły dość wyraźnie od początku dnia. Polski rynek był pod presją osłabienia obligacji z peryferii oraz rynków bazowych, gdzie rentowności długoterminowego długu też rosły o ok. 5 pb. Na krajowym rynku długoterminowe obligacje również traciły mocniej, co spowodowało nieznaczne wystromienie obu krzywych. Osłabienie rynku IRS przyczyniło się również do korekty na rynku FRA (stawki wzrosły o 1-4 pb wzdłuż krzywej).

W efekcie nieco osłabły oczekiwania na zmiany w polityce monetarnej – inwestorzy widzą 80% szans na redukcję stóp w perspektywie 9 miesięcy. Nastroje na rynkach bazowych wciąż pozostają kluczowe dla zachowania się polskich aktywów.

Wczorajsza aukcja obligacji była bardzo udana. Ministerstwo Finansów sprzedało dług za ok. 8,5 mld zł, z czego ponad 6,5 mld zł uzyskano z uplasowania nowej 5-latki PS0721. Według naszych szacunków, po wczorajszej aukcji resort ma już pokryte nieco ponad 60% tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto.

Wczoraj NBP opublikował minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Dokument pokazał, że zewnętrzny charakter utrzymującej się deflacji, stabilność sektora finansowego, niepewność co do warunków wewnętrznych (polityka fiskalna), jak też zewnętrznych (referendum w Wielkiej Brytanii) oraz zachowanie możliwości ich obniżki w przypadku wystąpienia negatywnych szoków są argumentami za utrzymaniem stóp NBP bez zmian.

Jednocześnie, większość członków Rady nie wykluczyła cięć stóp jeżeli wzrost w kraju spowolni, a deflacja się pogłębi. Wg niektórych członków uzasadnione byłoby w takim przypadku „silniejsze dostosowanie stóp” procentowych. Z drugiej strony, niektórzy członkowie wskazywali, że silny wzrost gospodarczy i poluzowanie polityki fiskalnej mogą skłaniać do rozważenia zmiany nastawienia w polityce pieniężnej. Naszym zdaniem w najbliższym czasie nie wystąpią okoliczności wymieniane przez członków RPP gotowych poprzeć obniżki stóp procentowych. Z drugiej strony nie spodziewamy się również aby RPP rozpoczęła jeszcze w tym roku dyskusję o podwyżkach stóp procentowych. Sądzimy, że dość solidny wzrost gospodarczy i stopniowo rosnący wskaźnik inflacji skłonią RPP do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...