Trzy edycje i 27 zrealizowanych projektów, z których korzysta niemal 8 tysięcy dzieci. Konkurs grantowy „To dla mnie ważne” cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców, wychowawców i placówek edukacyjnych. Właśnie ruszyła 4. edycja akcji, którą wspierają m.in. Małgorzata Kożuchowska i Jasiek Mela.

Razem osiągniemy więcej

5 kwietnia 2016 roku rozpoczęła się kolejna edycja cyklicznego konkursu „To dla mnie ważne” na rzecz inicjatyw społecznych. W puli grantowej jest aż 225 000 zł, które pomogą dzieciom z całego kraju. Fundacja Aviva za cel postawiła sobie realizowanie tych projektów, które są szczególnie ważne społecznie. Z tego powodu ponownie wsłuchuje się w potrzeby rodziców i wychowawców i zachęca do otwartego, internetowego głosowania. Dzięki takiej formie konkursu to sami zainteresowani decydują, które zgłoszenia zostaną zrealizowane. W efekcie finansowane są pomysły, które mobilizują lokalne społeczności i wnoszą nową jakość.

– Czwarta odsłona „To dla mnie ważne” kontynuuje ideę poprzednich edycji, które odniosły duży sukces i zostały docenione zarówno przez wnioskujących, jak i głosujących. Potwierdzają one, że konkurs odpowiada na prawdziwe potrzeby społeczne. Wiemy od laureatów, że sfinansowane przez Fundację Aviva inwestycje to znacząca pomoc w codziennym działaniu na rzecz dzieci, jak i motywacja do kolejnych wyzwań  – mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva. – Beneficjenci oceniają udział w akcji jako doświadczenie cennych więzi sąsiedzkich, integracji i zaangażowania lokalnych społeczności na rzecz wspólnego celu, który w przyszłości będzie służył najmłodszym mieszkańcom.

Patronat Honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka. Inicjatywę wspiera także aktorka Małgorzata Kożuchowska, która ponownie angażuje się w prace jury. – Zachęcam z całego serca rodziców i opiekunów, by śmiało zgłaszali inicjatywy służące rozwojowi dzieci. Czekamy też na pomysły, które pomogą właśnie dorosłym spełniać się w roli rodziców i wychowawców. Zrobimy, co w naszej mocy, aby uważnie wybrać najciekawsze, najbardziej pomysłowe i jednocześnie adresowane do jak największej i najbardziej potrzebującej naszego wsparcia grupy dzieci i rodziców  – mówi Małgorzata Kożuchowska.

Na zaproszenie Fundacji do grona jury dołączył Jasiek Mela – założyciel Fundacji Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Mimo tego, że porusza się o protezie nogi, zdobył obydwa bieguny, uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, górę El Capitan i biegł w maratonach. – Cieszy nas bardzo, że nasz konkurs wspierają osoby tak bardzo zaangażowane społecznie. Wszyscy członkowie jury mocno wierzą w moc działań lokalnych, a my jesteśmy dumni, że towarzyszą nam w tej niesamowitej przygodzie, jaką jest program Fundacji  – podkreśla Monika Kulińska.

Decyzja należy do was

Pierwsza część konkursu „To dla mnie ważne” potrwa do 19 maja 2016 roku. W tym czasie na stronie www.todlamniewazne.pl można zgłaszać projekty na rzecz rodzin wychowujących dzieci w wieku do 13. roku życia. W tym czasie można też uczestniczyć w głosowaniu internetowym. Każde kliknięcie przybliża pomysł do realizacji, bowiem w ten sposób wyłonionych zostanie 20 najpopularniejszych koncepcji. Z nich jury konkursowe wybierze te, które otrzymają grant. Wyniki zostaną ogłoszone w terminie do 15 czerwca.

„To dla mnie ważne”  umożliwia również finansowanie społeczne inicjatyw w ramach crowdfundingu. Każda dotacja (minimum 5 zł) przekazana online na wybraną inicjatywę będzie jednocześnie dodatkowym głosem oddanym na nią. Ponadto, w tegorocznej edycji Fundacja Aviva podwoi kwotę zebraną na rzecz najdzielniej walczących o dotację wnioskodawców. Na ten cel przeznaczono dodatkowe 20 000 zł.

W odpowiedzi na dziecięce marzenia

Już niemal 8 000 dzieci korzysta z projektów zrealizowanych dzięki konkursowi „To dla mnie ważne”. Do dzisiaj powstało m.in. 11 placów zabaw, 7 świetlic, 2 przedszkola, boisko, miasteczko ruchu drogowego czy sala fizjoterapeutyczna. Prowadzone są zajęcia rekreacyjne, zakupione zostały instrumenty muzyczne, sprzęt komputerowy, urządzenia umożliwiające przeprowadzenie hydroterapii, zestawy do szermierki oraz organizacja zajęć sportowych czy tablica multimedialna. Fundacja wsparła m.in. Bajkowy ośrodek terapeutyczny z województwa podkarpackiego, który uzyskał najwięcej głosów internautów w 1. edycji konkursu. Rozszerzono w nim zakres pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i autystycznych. Dzięki grantom z konkursu powstała też Sala Doświadczania Świata w Kąkowej Woli (woj. kujawsko-pomorskie), która pozwala na poznawanie świata poprzez zmysły i prowadzone są w niej zajęcia  terapeutyczne dla dzieci upośledzonych, przy użyciu bodźców świetlnych, zapachowych, kolorów i kształtów.

Jury konkursu tworzą osoby, które są autorytetami w sprawach ważnych dla rodziców i dzieci. Fundacja Aviva zaprosiła: Małgorzatę Kożuchowską, aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną, która aktywnie działa na rzecz potrzebujących oraz była wielokrotnie nagradzana za realizowaną działalność charytatywną; dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego; Igę Młynarczyk, blogerkę parentingową angażującą się w akcje społeczne na rzecz dzieci; prof. Janusza Książyka, kierownika Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie; Pawła Wolińskiego, prezesa Fundacji Mamy i Taty; Jacka Olszewskiego, członka Zarządu Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej oraz Jaśka Melę, założyciela Fundacji Poza Horyzonty. W jury pracują też Monika Kulińska i Agnieszka Wieczorek-Nowak z zarządu Fundacji Aviva.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj