Reklama

SBF 2016: znamy prawie wszystkich wykonawców

Data:

- Reklama -

Suwałki Blues Festival 2016 potrwa w tym roku cztery dni. W terminie od 7 do 10 lipca odbędzie się 38 koncertów klubowych, 15 plenerowych, a młode zespoły powalczą o awans do European Blues Challenge. Wśród gwiazd dziewiątej edycji SBF znaleźli się m.in.: Waglewski Fisz Emade (PL), The Delta Saints (USA), Wille and the Bandits (UK), Warren Haynes The Ashes & Dust (USA).

European Blues Challenge 2016 odbędzie się w kwietniu we Florencji. Laureaci konkursu towarzyszącego SBF 2015 - Blues Junkers reprezentują Polskę.
European Blues Challenge 2016 odbędzie się w kwietniu we Florencji. Laureaci konkursu towarzyszącego SBF 2015 – Blues Junkers reprezentują Polskę. Fot. archiwum NS.

Wydłużenie festiwalu o jeden dzień to najbardziej zdecydowana i odczuwalna zmiana w formule wydarzenia. Koncerty na scenach w Parku Konstytucji 3 Maja i na ulicy Kościuszki odbędą się drugiego i trzeciego dnia SBF, natomiast czwartego dnia muzyka rozbrzmi w centrum, na Placu Marii Konopnickiej. Tam też odbędzie się konkurs zespołów bluesowych i zostanie zorganizowana tzw. otwarta scena dla tych kapel, które nie zakwalifikowały się do udziału w muzycznych zmaganiach. Przypomnijmy, że już niebawem laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu w ramach SBF – zespół „Blues Junkers” we Florencji reprezentować będzie Polskę podczas European Blues Challenge. „Blues Junkers” wystąpią w Suwalskim Ośrodku Kultury 21 kwietnia. Tego dnia poznamy cały festiwalowy line-up.

Waglewski Fisz Emade
Waglewski Fisz Emade

Muzyczne wrażenia zapewni 7 lipca na Dużej Sali koncert transmitowany przez radiową „Trójkę”. Jan Chojnacki jubileusz 40-lecia audycji „Bielszy Odcień Bluesa” rozpoczął w lipcu 2015 roku w SOK. Voo Voo i przyjaciół usłyszeliśmy w ramach inauguracji. W ramach finału jubileuszu zagrają: Kraków Street Band, Paul Jones & Dave Kelly, którzy wystąpili z okazji 25-lecia BOB oraz Waglewski Fisz Emade z towarzyszeniem Suwalki Gospel Choir i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Od 7 lipca dostępna będzie też płyta z koncertu otwarcia SBF w 2015 roku. – W tym kształcie muzycznym Voo Voo nikt nie zna – podkreślił podczas konferencji prasowej w SOK Jan Chojnacki.

W trakcie spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 4 kwietnia w Suwałkach została podana do publicznej wiadomości niemal cała lista wykonawców, którzy pojawią się za kilka miesięcy nad Czarną Hańczą. Przekonamy się, czy „blues nie zna granic”. Jak na razie wszystko na to wskazuje, ponieważ w Suwałkach zagrają muzycy aż z 14 krajów – USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Łotwy, Francji, Norwegii, Grecji, Słowacji, Litwy.

Jedną z gwiazd będzie lider Gov’t Mule – Warren Haynes – tyle że w innym projekcie. – Po dwóch miesiącach negocjacji okazało się, że Gov’t Mule w Europie zagrają w maju i czerwcu. Warren Haynes z własnym programem – The Ashes & Dust będzie mógł rozpocząć II tournée europejskie. Pierwszy koncert odbędzie się w Suwałkach – podkreślił Jan Chojnacki, dodając, że Haynes w tym projekcie występują z młodymi muzykami, pełnymi energii showmanami.

Na zdj. The Delta Saints, źródło: www.thedeltasaints.com.
Na zdj. The Delta Saints, źródło: www.thedeltasaints.com.

Potwierdziły się informacje, które przekazaliśmy w styczniu 2016 roku – do Suwałk przyjedzie też grupa The Delta Saints. Będzie to pierwsza wizyta tego zespołu w Polsce. Projekt Piotr Nalepa Breakout Tour także zagości w lipcu w naszym mieście. Fani bluesa (i nie tylko) mogą też liczyć na muzykę Aynsleya Listera, Wille & The Banidts, Rona Sayera & Charlotte Joyes. Wśród artystów są także: Stanley Stanley Breckenridge & Jazz Band Ball Orchestra, Wolf Mail Band, Eliana Cargnelutti, The Blues Overdrive, Latvian Blues Band, Keegan McInroe & The Road Band, JJ Band, Full Houze.

Zespoły będą grać podczas SBF od śniadania po późne godziny wieczorne – nocne. Do listy klubów SBF dołączył kolejny lokal – Black Pub (dawn. Komin).

Budżet tegorocznej, dziewiątej edycji SBF wyniesie około 1,2 mln złotych. Umowy sponsorskie opiewają na razie na 123 tys. złotych, negocjacje z kolejnymi firmami trwają. Wydarzenie nie otrzyma wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest jednak szansa na dotację z kasy samorządu województwa.

Suwałki Blues Festival 2015 startuje właśnie w plebiscycie Podlaska Marka Roku. Głosowanie rozpoczęło się 4 kwietnia.

Fot. Niebywałe Suwałki i Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalski chór gospel świętuje 10-lecie. W tym roku przyjadą Phillip Carter i Mark Beswick (audio)

Trzecia edycja festiwalu Soulwałki Gospel Workshop – Mark Beswick Praise...

Klubowy blues – podsumowanie koncertów w ramach SBF (foto)

Suwałki Blues Festival w swojej formule ma występy klubowe artystów...

Tak blues opanował miasto (dużo zdjęć)

Podczas ponad 50 koncertów w trakcie czterech dni Suwałki...

Cztery dni z bluesem – rozpoczął się Suwałki Blues Festival (foto)

Kraków Street Band - na początek, potem Waglewski Fisz...