Piąta edycja Międzynarodowych Targów Książki i festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” coraz bliżej. Jedną z nowości prezentowanych podczas wydarzenia będzie album fotograficzny „Kraina Czarnej Hańczy” Piotra Malczewskiego.

Piotr Malczewski tym razem zaprezentuje czytelnikom 122 fotografie i teksty swojego autorstwa. Promocja albumu w Suwałkach odbędzie się dopiero na przełomie maja i czerwca, więc każdy, kto odwiedzi białostockie Targi Książki w niedzielę, 24 kwietnia dostanie znacznie wcześniej w swoje ręce tę niezwykłą publikację. Tego dnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w godz. 11.00-12.00 na stoisku nr 1A Piotr Malczewski będzie podpisywać album (przeczytaj fragment).

fot_album_kraina_czarnej_hanczy_malczewski (2)
Fot. Piotr Malczewski.

Żyję nad Czarną Hańczą. Od wielu lat wędruję pieszo wzdłuż jej brzegów, pływam kajakiem, zanurzam się pod powierzchnię Czarnej Hańczy… Przyglądałem się rzece z nieba, niekiedy wędrowałem jej korytem. Dotykam różnych przestrzeni – od kropli rosy, kawałka lodu, po ogromne światy, na które patrzę z lotu ptaka. Ten subiektywny fragment „mojej” rzeki i „moich” światów tu odkrytych na przestrzeni wielu lat próbuję ukazać w tym albumie. Piotr Malczewski, fragment Wstępu

fot_album_kraina_czarnej_hanczy_malczewski (1)
Fot. Piotr Malczewski.

W tym roku w krainie Czarnej Hańczy będzie się wiele działo. Program Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach na razie nie jest znany, znany jest za to program Lata w Budzie Ruskiej – u Agnieszki i Piotra Malczewskich. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach fotografii połączonych z opowieściami z wypraw Piotra Malczewskiego, w warsztatach kuchni tatarskiej, warsztatach rękodzieła, kursie fotografii (29.06 – 03.07: dla początkujących; 06.07 – 10.07: dla zaawansowanych), a także w kolejnej odsłonie cyklu „Spotkania z książką – Patrząc na Wschód”. Gośćmi spotkań autorskich będą: 8 lipca – Wacław Radziwonowicz (Zrozumieć Rosję); 17 sierpnia – Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki (Rozmowy o Rosji i Ukrainie); 18 sierpnia – Zofia Piłasiewicz (Gruzja); 19 sierpnia – Piotr Malczewski i Janusz Matuszewski (Svabard. Zimowa wyprawa na nartach do stacji polarnej UAM); 20 sierpnia – Wojciech Górecki (Mozaika Kaukazu); 21 sierpnia – Dariusz Fedor (Opowieść o podróżach). Początek wszystkich spotkań o godz. 20.00. Więcej informacji poniżej.

ulotka_popr-1

fot_album_kraina_czarnej_hanczy_malczewski (3)
Fot. Piotr Malczewski.

Piotr Malczewski – fotograf, podróżnik, przewodnik, studiował na ASP w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Augustowie, Olecku, Suwałkach i na włóczęgach po Suwalszczyźnie, Sejneńszczyźnie i Puszczy Augustowskiej. Duch wędrowca, poszukiwacza prowadzi go w ukryte rejony świata głównie wschodniego i północnego, stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy (śladami F. A. Ossendowskiego), Mongolii (pieszo, konno, żaglowozami), na Spitsbergen (z saniami) i najczęściej nad Bajkał (pieszo, kajakiem, z saniami). Ale ważne są dla niego także „podróże małe i duże” po Suwalszczyźnie i północno-wschodniej Polsce.

Mieszka od 1999 r. w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w najstarszym domu we wsi (po staroobrzędowcach), z czarną banią na brzegu rzeki. Od 2001 r. w swoim gospodarstwie prowadzi galerię fotografii, gdzie prezentuje wystawy i pokazy multimedialne. Autorska Galeria Fotografii nad Czarną Hańczą to również miejsce wystaw etnograficznych, wykładów, spotkań z książką „Patrząc na Wschód”. Od 2002 r. organizuje i prowadzi Warsztaty Fotograficzne nad Czarną Hańczą w swoim gospodarstwie.

Do tej pory ukazały się jego autorskie albumy fotograficzne: Rospuda (2007), Magiczny Bajkał (2008), Wigry. Kraina Wody i Nieba (2010), United States of Beta. Poles jazz the World (wraz z płytą jazzową, 2013). Więcej informacji: www.piotrmalczewski.com

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj