Reklama

Unplugged czy wireless. Pokolenie bezprzewodowych

Data:

- Reklama -

Czy ktoś wyobraża sobie dzisiaj świat bez Internetu? Brak chętnych? Tak, bo stały dostęp do sieci to must have dla młodych ludzi, a osoby 55+ stanowią aż 14% społeczności internetowej i są najszybciej rosnącą grupą użytkowników. Jednak online coraz częściej równa się mobile. Według Wave 8 w 2015 roku smartfony zdominowały rynek urządzeń łączących z siecią, zostawiając komputery PC czy laptopy w tyle.

Bycie mobile szybko rośnie w siłę. Co przyniesie przyszłość? Prognozy pokazują, że w 2017 roku na każdą osobę przypadnie aż 5 urządzeń z dostępem do Internetu[1], a do 2021 rynek mobile dziesięciokrotnie się powiększy[2]. Trend już przekłada się na rynek pracy. Chcemy być mobile. I tego wymagamy od miejsca pracy. A za potrzebami pracownika powinno iść… nowoczesne biuro.

Nowe technologie zmieniają nasz styl życia. I tak jak inne czynniki wpływają na sposób pracy. Korzystając z nich stajemy się bardziej mobilni, a tym samym niezależni. Pokolenie Y, które właśnie teraz staje się największą grupą pracowników, jak żadne inne do tej pory ceni sobie właśnie wolność. Badania pokazują, że w 2020 roku Millenialsi, będą stanowili 40%, a 5 lat później, aż 75% ludzi aktywnych zawodowo[3]. Lepiej działają w elastycznym środowisku, z możliwością pracy zdalnej, która jest ważna dla 89% z nich[4]. To, gdzie i jak działają, przekłada się na efektywność i motywację. Dlatego wiele przedsiębiorstw umożliwia pracę o indywidualnie wybranych godzinach. Dlaczego? Badania pokazują, że 10% osób jest rannymi ptaszkami, a 20% nocnymi markami[5]. Funkcjonując w preferowanych porach dnia, jesteśmy po prostu bardziej produktywni.

Online = mobile

Najnowsze badania dowodzą, że wśród podstawowych potrzeb ludzi coraz częściej jest właśnie… bycie online. Dostęp do WiFi i pełna bateria pojawiają się więc przy takich kategoriach jak poczucie bezpieczeństwa czy relacje międzyludzkie. Dzisiejsza wolność to nieograniczony dostęp do informacji oraz stały kontakt ze światem, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, czy co robimy. Faktycznie, 37% osób sprawdza swój smartfon co 30 minut[6]. A w pracy?

Przestrzeń biurowa oraz jej wyposażenie idzie z duchem czasu. Już dawno minęły dni, kiedy to pracownik dostosowywał się do stanowiska. Obecnie, począwszy od mebli, przez sprzęt elektroniczny, a skończywszy na rozmieszczeniu dedykowanych stref – wszystko dopasowane jest do potrzeb, nawyków i preferencji ludzi.

Wolni od kablowej tyranii

Laptop, telefon komórkowy, drukarka, mysz, klawiatura i dodatkowy ekran. Wszystkie urządzenia muszą być podłączone do zasilania, a często też ze sobą. Nie uciekniemy od obecności kabli w biurze, jednak współczesny design pomaga nam je okiełznać. – Nowoczesne projekty pozwalają maksymalnie ukryć przewody niezbędne do pracy. W systemach dedykowanych popularnej obecnie pracy dynamicznej, zastosowanie użytecznego i wygodnego rozwiązania jest szczególnie istotne. Przechodząc nawet kilka razy dziennie z pozycji siedzącej do stojącej i odwrotnie, musimy mieć komfort zmiany wysokości blatu bez konieczności dbania o podłączenie urządzeń, z których korzystamy. Działając w zorganizowanej przestrzeni, zyskujemy na efektywności, koncentracji i skuteczności – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Następnym krokiem jest maksymalne wyeliminowanie kabli z biura. Już dzisiaj pojawiają się rozwiązania pozwalające na bezprzewodowe ładowanie smartfona przez miejsce w blacie biurka czy lampy zasilane baterią słoneczną. W swoich realizacjach stosowaliśmy też lockery, które umożliwiały ładowanie pozostawionych na noc laptopów. Dzięki temu w ciągu dnia pracownicy mogą korzystać z nich bez podłączania ich do zasilania. To silny trend, który z roku na rok będzie się umacniał.

Widać to szczególnie w produktach liderów rynku nowych technologii. Apple zapowiedział, że debiutujący wkrótce iPhone7 będzie można ładować bezprzewodowo w zasięgu 4,5 metra, dzięki zastosowaniu chipa łączącego się z nadajnikiem przekazującym energię. Co więcej, urządzenie zasili kilka smartfonów jednocześnie. A co przyniesie jutro? Takie rozwiązania wprowadzą prawdziwą rewolucję w przestrzeni biurowej i bez wątpienia zmienią styl pracy, wzmacniając niezależność od tradycyjnego stanowiska pracy.

Biuro bez ograniczeń

Na mobilność w biurze należy spojrzeć jednak szerzej. Przekłada się ona nie tylko na maksymalne ograniczenie podłączeń przewodowych, ale też na organizację przestrzeni. Nowoczesne firmy coraz częściej odchodzą od permanentnych rozwiązań, które są trudne i kosztowne do zmiany. Preferowane są systemy, które zyskują nową funkcjonalność zależnie od potrzeb np. aktualnie prowadzonych projektów czy dynamiki pracy zespołów. Mogą służyć jako miejsce pracy w skupieniu dzięki izolacji akustycznej z open space czy jako strefa szybkich spotkań operacyjnych.

Jak pokazuje najnowszy raport Intel,[7] miejsca na konferencje, w których można bezprzewodowo pracować, są efektywne i sprawiają, że spotkania przebiegają sprawniej, pozwalają na szybszą wymianę informacji, dzięki czemu wspierają działania zespołowe. Redukują czas rozpoczęcia pracy z kilkunastu minut do nawet kilku sekund! W jaki sposób? Oszczędzając go m.in. na podłączaniu różnego typu zasilaczy, adapterów, kabli do projektora czy kamery. – Przestrzeń biurowa jest tak mobilna, jak osoby, które z niej korzystają. Rośnie popularność pracy zdalnej. Według danych zebranych na zlecenie Microsoft nawet małe i średnie przedsiębiorstwa (73%) zauważają korzyści płynące z takiego modelu współpracy[8]. Dlatego klasyczne stanowiska tracą na funkcjonalności i są zastępowane np. przez nieprzypisane biurka, tzw. hot-deski. Dzięki temu znacznie oszczędzamy przestrzeń. Tradycyjne sale konferencyjne odchodzą do lamusa. Dzisiaj ważne jest maksymalne wykorzystanie miejsca. Nacisk położony jest na przestrzeń multifunkcjonalną. To szczególnie ważne dla firm działających projektowo – dodaje Zuzanna Mikołajczyk z Mikomax Smart Office.

[1] Universal McCann, Wave 8

[2] Ericsson Mobility Report, 2015

[3] http://regalmark.net/what-millennials-want-in-their-workspace/

[4] Deloitte, Pierwsze kroki na rynku pracy – liderzy przyszłości

[5] http://www.boxerworkstyle.com/office-space-trends/

[6] http://www.boxerworkstyle.com/office-space-trends/

[7] Intel, 2015-2016, From the Backroom to the Boardroom

[8] IPSOS Mori, na zlecenie Microsoft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...