Reklama

Joga dobra na wszystko. Wygraj udział w sesjach w szkole jogi

Data:

- Reklama -

Szkoła Bogumiły Wigierskiej działa w Suwałkach od pięciu lat. Nauczycielka jogi udowodniła, że joga nie tylko wpływa pozytywnie na ciało i duszę – sama jest doskonałym przykładem tego, że jogę można zacząć ćwiczyć w każdym wieku, a cierpliwość stanowi klucz do sukcesu.

Materiał promocyjny. Autor: Iwona Danilewicz

To, czego uczę na zajęciach, dotyczy pracy z ciałem. Pozycje jogi były doskonalone przez wieki tak, aby ćwiczeniu poddać można było każdy fragment ciała, każdy mięsień, nerw, gruczoł. Ćwicząc, wzmacniasz całe swoje ciało, przywracasz właściwe napięcie mięśni i masujesz wewnętrzne organy. Joga jest metodą pozwalającą zachować dobrą kondycję psychofizyczną, wzmacniającą system nerwowy i odpornościowy organizmu.

Najtrudniejszy krok – zacząć

LOGO-PNG-WIGIERSKABogumiła Wigierska nigdy nie przypuszczała, że otworzy swoją własną szkołę jogi – zainteresowanie jogą określa nawet jako przypadkowe. Pierwszy kontakt z ideą zjednoczenia ciała i umysłu miał miejsce jeszcze w czasach licealnych. – Kupiłam książkę „Hatha – joga” Maliny Michalskiej. Przeglądałam ją wtedy, ale jej treść nie wydawała mi się zrozumiała, a ćwiczenia nie były łatwe. Skończyło się na oglądaniu obrazków i czytaniu fragmentów – wspomina Bogumiła Wigierska.

Zamiast jogi, aktywność fizyczna przesunęła się w kierunku zajęć fitness, aerobiku, siłowni, basenu. Aż przyszedł właściwy czas. Bogumiła Wigierska, przebywając na urlopie zdrowotnym, postanowiła wziąć udział w jednym z weekendowych warsztatów jogi, które to, ponad 10 lat temu, prowadzili w Suwałkach nauczyciele jogi przyjeżdżający z różnych miejsc Polski. – Trafiłam wtedy do Magdy Bulik, w tamtym czasie będącej nauczycielką jogi już od 8 lat. Spóźniłam się, zupełnie nie byłam przygotowana. Po pierwszej części zajęć coś się jednak we mnie zmieniło. Idąc chodnikiem, miałam wrażenie, że unoszę się pół metra nad ziemią. Ta lekkość była oszałamiająca. Czułam się wspaniale – mówi Bogumiła Wigierska.

Z grupą koleżanek ćwiczących jogę B. Wigierska ćwiczyła dwa razy w tygodniu, oczekując na przyjazd Magdy Bulik i kolejne weekendowe warsztaty. – To ona przygotowała nam pierwsze sekwencje asan. Wtedy jeszcze nie miałyśmy o tym pojęcia. Te dwa plany ćwiczyłyśmy przez trzy lata i nie miałyśmy dość – podkreśla właścicielka szkoły jogi.

JOGA-WIGIERSKA0015Życie zaczyna się na emeryturze

Lata mijały, a zapał nie zmniejszał się. Bogumiła Wigierska, będąc już na emeryturze, „chwytała” warsztaty jogi – te, prowadzone przez Magdę w Suwałkach, jak i organizowane przez nią w Kazimierzu nad Wisłą i w Łapiczach.

– Usłyszałam w pewnym momencie o egzaminach na kurs nauczyciela jogi. Wtedy jeszcze nie myślałam o tym, że to ja będę kogoś uczyć. Chciałam wiedzieć więcej, nauczyć się dla siebie – dodaje Bogumiła Wigierska. Kurs u Henryka Liśkiewicza rozpoczęła, wiedząc, że kolejne 3 lata spędzi z jogą. – Zjazdy odbywały się co miesiąc w Warszawie, ale ja chciałam więcej, jeździłam również na zajęcia innych grup i uczestniczyłam w letnich obozach – mówi B. Wigierska.

– Do pierwszej sesji z jogą w roli nauczycielki – z udziałem innych – zachęciła mnie siostra – wspomina Bogumiła Wigierska. Dodaje też, że wcześniejsze, 30-letnie doświadczenie w pracy nauczycielki okazało się czymś zupełnie innym niż uczenie jogi. Niemniej jednak, było pomocne.

Wytrwałość i cierpliwość przyniosły efekty – szkoła jogi Bogumiły Wigierskiej w tym roku obchodzi mały jubileusz – 5-lecia istnienia na suwalskich rynku.

Joga – dla każdego?

Bogumiła Wigierska swojej oferty nie kieruje do określonej grupy wiekowej. Jak mówi – wszyscy są mile widziani na jej zajęciach – przyjmuje młodzież i emerytów. Ale pod jednym warunkiem. – Joga jest dla chętnych, zmotywowanych i i osób ciekawych nowych rzeczy – mówi B. Wigierska, przestrzegając, by nie sugerować się filmami z sieci przed spróbowaniem swoich sił. – Nie zaczynamy od trudnych pozycji. Internet może trochę przestraszyć kogoś, kto nigdy jogi nie ćwiczył – dodaje.

Nauczycielka jogi zapewnia, że w grupie początkującej każdy do coraz wyższego poziomu dochodzi małymi krokami. – Podczas zajęć dla początkujących uczymy się poprawnie stać, siedzieć, poprawnie leżeć. Poznajemy swój oddech, swoje ciało, uczymy się też je obserwować. Joga zwiększa świadomość własnego ciała – tłumaczy nauczycielka.

n-41Sesje jogi w szkole Bogumiły Wigierskiej odbywają się w poszczególnych grupach 2 razy w tygodniu. Każda trwa 1,5 godziny. Jest nawet grupa, w której prócz typowych dla jogi sekwencji, odbywają się ćwiczenia poprawiające kondycję kręgosłupa. – Podczas wszystkich zajęć staram się każdemu z uczestników poświęcić tyle czasu, ile potrzebuje. Pokazuję, tłumaczę, jak pracować ze swoim ciałem i nieustannie pouczam – nic na siłę, nie szarżuj – zaznacza B. Wigierska.

Każdy może ćwiczyć? Bogumiła Wigierska zaczynała ćwiczyć jogę z różnymi dolegliwościami – niestabilnością stawu barkowego i dyskopatią. Dzięki cierpliwości i systematyczności problemy zdrowotne przestały doskwierać. Joga wpływa jednak nie tylko na kondycję organizmu, ale i samopoczucie. Wyciszenie emocji i umysłu daje znakomite efekty relaksacyjne.

Uwaga, joga bywa wciągająca – podobno kto raz spróbuje i poczuje satysfakcję, już nie zrezygnuje. – Jeśli ktoś pokocha jogę, jak ja, nigdy nie powie sobie dość. Cały czas będzie szukał możliwości odkrywania nowych sposobów pracy nad ciałem. To jest właśnie piękne w jodze – podsumowuje Bogumiła Wigierska.

n-31Szkoła hatha-jogi Bogumiły Wigierskiej znajduje się w budynku przy ulicy Kościuszki 79 w Suwałkach. Sala jest dobrze wyposażona – również w potrzebne do praktyki jogi pomoce. Więcej informacji na stronie: joga-wigierska.pl

W konkursie „Niebywałych Suwałk” można wygrać 2 sesje jogi w szkole Bogumiły Wigierskiej. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Według czyjej metody w szkole B. Wigierskiej prowadzone są zajęcia hatha-jogi? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Karatecy wrócili z Bartoszyc z medalami

W sobotę, 20 listopada w Bartoszycach odbyła się kolejna...

Suwalczanin najszybszy na Litwie

Podczas odbywającej się 11 września ósmej rundy motocyklowych Mistrzostw...

W Kinie konesera: Kraina miodu

We wtorek, 10 marca o godz. 19.00 odwiedzający Cinema...

SKB Litpol-Malow w IV rundzie pokonał trzy drużyny po 7:0

Udana wyprawa suwalskich badmintonistów do Poznania. Podopieczni Jerzego Dołhana pokonali...