Reklama

Łazik ze stolicy regionu staje w szranki. Nazywa się RED

Data:

- Reklama -

Ma 6 kół, trójpalczasty chwytak wykonany w druku technologii 3D, zaawansowany system zawieszenia, dostosowujący się do warunków terenowych i przez 9 miesięcy budowali go studenci z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej . W tym roku wystartuje dwóch edycjach zawodów: University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych (2-4 czerwca) oraz European Rover Challenege w Polsce (10-13 września). A w środę, 11 maja studenci pokazali efekty swojej pracy szerokiej publiczności.

Robot najnowszej generacji nosi nazwę RED, czyli R- jak reconnaissance (rozpoznanie), E – jak exploration (badanie), D – discovery (odkrywanie). Między innymi tym trzem zadaniom będzie musiał sprostać najnowszy łazik marsjański na zawodach.

W samo południe przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej zgromadzili się przedstawiciele władz Uczelni i Wydziału, sponsorów, a także studenci i przyjaciele konstruktorów najnowszego analogu robota marsjańskiego.

Można by powiedzieć, że dla nich ten teren już nie jest nieznany – tak o starcie studentów z Wydziału Mechanicznego na amerykańskiej pustyni mówił Rektor Politechniki Białostockiej. Profesor Lech Dzienis podkreślił, że już po raz szósty  drużyna  PB wystartuje w University Rover Challenge. I chociaż skład zespołu się zmienia – studenci kończą studia, w zespole zjawiają się nowi konstruktorzy – to starsi koledzy przekazują swoje doświadczenia i spostrzeżenia z udziału w URC młodszym studentom. Są to zawody takie, jak każde inne, w których oprócz doskonałego sprzętu, doświadczenia z poprzednich zawodów, trzeba mieć jeszcze szczęście – dodawał Rektor . Szczęście – jak to mówią filozofowie – sprzyja silnym i zuchwałym, i chciałbym całej ekipie kolejnego naszego łazika życzyć, abyście byli silni i zuchwali – dodawał prof. Lech Dzienis. Silni wiedzą, doświadczeniem i sprzętem, który wyprodukowaliście, a zuchwali – dlatego po prostu, że na Marsie trzeba być zuchwałym!

!!!RED_MW (53)Osiągnięcia poprzednich ekip startujących w University Rover Challenge odbiły się szerokim echem nie tylko w mediach regionalnych i krajowych, lecz także zagranicznych.Postanowiliśmy, że chcemy trwalej wejść w te projekty jako miasto, nie być tylko przypadkowym beneficjentem tych sukcesów, ale również uczestniczyć jako partner – mówił Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W tym miejscu należy podkreślić, że białostocki magistrat dofinansował budowę robota RED.

Po raz kolejny konstruktorów łazika wsparł bank PKO BP . Wojciech Tarasiuk Dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Białymstoku życzył studentom najlepszego miejsca na podium oraz tego, aby te pomysły, innowacje, przekuwać kiedyś w realne pomysły biznesowe.

Analog łazika marsjańskiego to jest już symbol: Wydziału, Uczelni i trochę – miasta Białegostoku – mówił prof. Andrzej Seweryn. Dziekan Wydziału Mechanicznego  dodawał: żeby to (robota) stworzyć, trzeba mieć wiedzę zarówno z mechaniki, budowy maszyn, automatyki i robotyki, informatyki, mechatroniki – i ten właśnie interdyscyplinarny zespół tego dokonał!

O doświadczeniach pracy z twórcami takich robotów opowiadała dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, opiekunka Koła Naukowego Robotyków. Analogi łazików marsjańskich studenci budują już ponad 7 lat. Mam okazję obserwować pasjonujący proces przekuwania marzeń, pomysłów, czasami wydawało by się nierealnych koncepcji w jakże pasjonującą i ciekawą rzeczywistość. Szczególnie ciekawie wyglądało to w przypadku naszych „podbojów Marsa”. Dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz powiedziała, że z roku na rok zadania stawiane ekipom na zawodach są coraz trudniejsze. Do udziału w tegorocznej edycji URC zgłosiło się blisko 60 zespołów, z czego do startu w zawodach zakwalifikowano 30. Pierwszego dnia wśród tych 30 rozegrane zostaną półfinały, w wyniku czego powstaną dwie grupy. Grupa mocniejsza – ARES, która będzie (…) walczyła w czterech konkurencjach: przejazd w trudnym terenie, zadanie serwisowe, szukanie życia i pomoc astronaucie. – Zespół z Politechniki jest zdeterminowany, by znaleźć się w tej właśnie grupie. Grupa słabszych konstrukcji rozegra tylko dwie konkurencje. Finał ARES – mam nadzieję, że my tam będziemy! – stwierdziła dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

ANALOG ŁAZIKA MARSJAŃSKIEGO RED – cechy szczególne: układ sześciokołowy, z każdym kołem napędzanym osobnym silnikiem prądu stałego, koła pozbawione możliwości skrętu (łazik zmienia kierunek jazdy dzięki parom kół obracających się w przeciwne strony), zaawansowany system zawieszenia, dostosowujący się do warunków terenowych, zawieszenie wykonane z lotniczego stopu aluminium, maszt wykonany z rury z włókna węglowego, robotyczne ramię wykonane z płyt z włókna węglowego, trójpalczasty chwytak wykonany w technologii druku 3d, system podciśnieniowego pobierania próbek gleby, układy elektroniczne podzielone na moduły ułożone w podobny sposób, jak w komputerze PC, układy elektroniczne oparte o 32 bitowe mikrokontrolery STM pracujące w czasie rzeczywistym, autonomiczny dojazd do wskazanego punktu, autonomiczne sterowanie ramieniem, 1,5 km zasięgu w zróżnicowanym terenie, koszyki do transportu ładunku, 5 kamer pokładowych, automatyczne generowanie raportów o przeprowadzonych badaniach, wielowarstwowe systemy bezpieczeństwa.

Udział reprezentantów PB w UNIVERSITY ROVER CHALLENGE

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej budują analogi łazików marsjańskich od 2010 roku. Skonstruowali już sześć takich maszyn. Pięć razy brali udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA: trzy razy zajęli pierwsze miejsce (2011, 2013, 2014 r.), raz trzecie (2010 r.) a raz czwarte (2015r.).

W roku 2016 University Rover Challenge odbędą się w dniach od 2 do 4 czerwca. Na początku czerwca na pustyni w amerykańskim stanie Utah w pobliżu miasteczka Hanksville, będą rywalizować analogi łazików marsjańskich z całego świata.

W roku 2016 Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej w USA reprezentować będą: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski, Michał Ostaszewski, Piotr Tomaszuk, Paweł Turycz. Dodatkowo przy projekcie pracują: Tomasz Grześ, Aneta Łukowska, Patryk Mądry, Łukasz Mierzejewski, Adrian Pilis, Tomasz Szczęsny i Krzysztof Zalewski. Wszyscy członkowie projektu RED należą do Koła Naukowego Robotyków, którego opiekunem jest dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Studenci z robotem RED wystartują także w European Rover Challenege, które odbędą się od 10 do 13 września  w Jasionce, w województwie podkarpackim.

Udział w zawodach URC w Stanach Zjednoczonych możliwy jest dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu Najlepsi z najlepszych (320 tys. zł). Dofinansowanie trafiło do 42 uczelni.  Dzięki zdobytym środkom laureaci programu mogą uczestniczyć w konkursach i zmaganiach na arenie międzynarodowej. W tym prestiżowym gronie znaleźli się także studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Budowa łazika marsjańskiego została dofinansowana z budżetu Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...

Z regionu: Wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej pozwoli zmierzyć wpływ światła ledowego na nasz naturalny biorytm

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Politechnice Białostockiej patent na...