Premier chce obniżyć VAT

Beata Szydło
Na zdj. premier Beata Szydło w Augustowie, jeszcze podczas kampanii. Arch. Niebywałych Suwałk, 2015

Umiarkowany optymizm utrzymuje się, wyższe odczyty inflacji na Węgrzech i w Czechach. Premier Szydło: obietnice wyborcze będą realizowane z uwzględnieniem sytuacji w gospodarce i budżecie. Łon z RPP: obniżki stóp możliwe jednak nie teraz. Zmienność na polskim rynku walutowym spada, niewielkie zmiany również za granicą. Polskie IRS i rentowności jeszcze nieco niżej. Dzisiaj brak publikacji ważnych danych.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dobry nastrój jaki pojawił się na globalnym rynku na początku tygodnia utrzymywał się od początku wtorkowej sesji, chociaż z każdą godziną słabł. Europejskie indeksy giełdowe stopniowo wytracały poranne zwyżki, a rentowności obligacji odbijały po początkowych spadkach. Tak jak w poniedziałek, sytuacja na rynku walutowym nie uległa znacznym zmianom. Mocne wzrosty indeksów giełdowych w USA (o ponad 1%) wsparły nastroje na giełdach azjatyckich. Relatywnie silnie wzrosły ceny ropy naftowej – na otwarciu sesji cena ropy Brent znajduje się powyżej 45 $ za baryłkę.

Kurs EURUSD ponownie nie uległ dużym zmianom i wahał się przez cały dzień wokół 1,138. Na dziś nie zaplanowano publikacji żadnych ważnych danych, więc nie oczekujemy, aby sytuacja uległa znacznym zmianom. Wzrostu wahań należy oczekiwać w kolejnych dniach, kiedy to poznamy porcję danych z USA i wypowiadać się będzie sporo członków FOMC.

Kurs EURPLN obniżył się przejściowo do prawie 4,405 dzięki wciąż niezłemu nastrojowi utrzymującemu się na światowym rynku. Wahania były jednak nieznaczne, kurs pozostał między poniedziałkowym maksimum i minimum (odpowiednio na 4,433 oraz 4,403), a jednocześnie zakres zmian był najmniejszy od czterech sesji. Taki stan rzeczy wydaje się dobrze oddawać panującą na rynku atmosferę wyczekiwania na piątkową decyzję agencji Moody’s.

Podobnie w takt zmian globalnego nastroju poruszał się wczoraj forint – EURHUF spadł przejściowo do 313 z ok. 316, do czego oprócz wzrostu popytu na ryzykowne aktywa przyczynić się mogły dane inflacyjne (CPI wzrósł w kwietniu mocniej niż oczekiwano i po miesiącu deflacji wrócił powyżej zera). Pomimo silnego odbicia inflacji wiceprezes banku centralnego Węgier wciąż widzi możliwość jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, która, w jego ocenie, powinna zakończyć wznowiony w tym roku cykl poluzowania monetarnego (stopa bazowa na Węgrzech została obniżona łącznie o 30 pb do 1,05%). Natomiast wyższy odczyt inflacji w Czechach (0,6% r/r wobec 0,3% r/r oczekiwanych) nie miał istotnego przełożenia na kurs korony.

EURCZK pozostaje w trendzie bocznym, wahając się między 27 a 27,1. Tymczasem kurs USDRUB nie uległ istotnym zmianom mimo silnego wzrostu cen ropy i pozostał nieco powyżej 66,0. Dzisiaj rano EURPLN waha się blisko 4,42 i sądzimy, że blisko tego poziomu pozostanie przez cały dzień. Krajowa waluta czeka na decyzję Moody’s i dopiero na koniec tygodnia możliwy jest silniejszy ruch.

Na krajowym rynku stopy procentowej odnotowano kolejny dzień spadku rentowności i IRS, szczególnie na długim końcu krzywej. Polski dług radził sobie lepiej niż węgierski, czeski czy rosyjski. Spread do Bunda pozostał wczoraj stabilny.

Departamentu Strategii Rozwoju Ministerstwa Rozwoju szacuje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku gospodarka rosła w tempie 3,8% r/r. Jest to więcej niż nasza prognoza (3,6%), a także powyżej konsensusu (3,4%).

Wstępny szacunek PKB za I kw. 2016 r. GUS opublikuje w piątek, natomiast bardziej szczegółowe dane na koniec miesiąca.

Premier Beata Szydło w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” powiedziała, że rząd nie zrezygnuje z realizacji wyborczych obietnic PiS, jednak sytuacja gospodarcza kraju i stan budżetu będą decydowały o harmonogramie wprowadzania reform. Premier podała, że kwota wolna od podatku będzie podnoszona stopniowo, a drugą opcją jest całkowita przebudowa systemu podatkowego, nad którą obecnie pracują ministrowie rozwoju oraz finansów. Dodała, że rząd nie przewiduje wprowadzania żadnych nowych podatków sektorowych. Premier Beata Szydło powiedziała również, że „chce powrotu do niższych stawek VAT w przyszłym roku”.

Wcześniej minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że obniżenie tych stawek w 2017 r. jest mało prawdopodobne. Co więcej , podtrzymała, że jeszcze w tym roku powinno dojść do przyjęcia ustawy o o obniżeniu wieku emerytalnego. Szydło powiedziała także, że nie widzi potrzeby zmian w rządzie, a ocena działania Rady Ministrów zostanie zaprezentowana po 17 maja.

Eryk Łon z RPP powiedział w wywiadzie dla PAP, że myśli o scenariusz redukcji stóp procentowych w tym roku, jednak póki co takie działanie nie jest konieczne. Łon zwrócił uwagę na zachowanie się kursu złotego i powiedział, że ostatnie osłabienie krajowej waluty można traktować jako „przejaw faktycznego łagodzenia uwarunkowań monetarnych”.

Dodaj komentarz