Reklama
- Reklama -

Zabawy, które pomagają w wychowaniu

Według współczesnych psychologów zabawa uczy dawać, brać, dzielić się, a także współpracować. Jednak często zamiennikiem interakcji z rodzicami lub rówieśnikami staje się kontakt z tabletem lub telefonem. Okazuje się, że aż 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, a 25% z nich robi to codziennie. Dbając o rozwój dziecka i budowanie z nim więzi, nie należy zapominać o aktywnościach opartych na bezpośrednim kontakcie, takich jak wspólna zabawa czy lektura.

Jak wynika z badania Millward Brown Poland, aż 69% rodziców udostępnia pociechom urządzenia mobilne, by zająć się swoimi sprawami. Tymczasem psychologowie biją na alarm i podkreślają, że dzieci w pierwszych latach życia rozwijają się najszybciej i potrzebują do tego odpowiedniej stymulacji. Pierwsze skrzypce gra tu odkrywanie i badanie świata wszystkimi zmysłami oraz bezpośredni kontakt z najbliższymi. Tablet czy smartfon nie może być ich substytutem, dlatego warto przede wszystkim postawić na wspólną zabawę, która może być doskonałą inwestycją w rozwój malucha.

Przyjemne z pożytecznym

Zabawa jest czymś tak naturalnym w życiu dzieci, że często nie zastanawiamy się nad jej znaczeniem. W rzeczywistości poza rozrywką pełni też wiele ważnych funkcji, m.in dostarcza bodźców mających pozytywny wpływ na rozwój neuronów w mózgu oraz umożliwia zdobycie zdolności poznawczych i społecznych.

Zabawa może też odgrywać rolę terapeutyczną, np. kiedy uczy rozwiązywania życiowych problemów lub gdy przez ruch pozwala na uwolnienie negatywnych emocji i napięć. Jak zatem w pełni wykorzystać jej potencjał w wychowaniu dziecka? – Po pierwsze warto się wyłączyć i spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu off-line. Nie jest to łatwe w natłoku codziennych obowiązków, ale z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Często właśnie podczas zabawy dowiadujemy się, czym żyje nasze dziecko, co jest dla niego wyzwaniem oraz jakie ma troski  czy problemy, które napotyka np. w przedszkolu. W ich rozwiązaniu może pomóc wspólne czytanie książek, w których główny bohater znajduje się w podobnej sytuacji. Taką lekturę można później wykorzystać jako pretekst do omówienia problemu oraz przedstawienie na własnym przykładzie, że wiele przeszkód w życiu da się pokonać – radzi psycholog Magdalena Lange-Rachwał, ekspert Wydawnictwa Klett, wydawcy serii Lena.

Nigdy nie jest za późno na dobrą zabawę

Nawet jeśli wcześniej nie poświęcaliśmy zbyt wiele czasu na bawienie się z dzieckiem, warto zmienić nawyki. Na początku trzeba dostroić się do rytmu i potrzeb pociechy. – Najczęściej już kilkulatki potrafią określić, które aktywności lubią bardziej, a które mniej, ale preferencje dziecka zawsze zdradza jego zachowanie podczas swobodnej zabawy. Należy porozmawiać z maluchem i przyjrzeć się, jak najbardziej lubi spędzać czas lub z czym sobie nie radzi. Może okazać się, że aktywny 3-latek zanim przystąpi do zajęć manualnych, będzie musiał pozbyć się nadmiaru energii, więc wtedy trzeba będzie zacząć np. od wspólnego tańca. Z kolei inny przedszkolak może wykazywać brak pewności siebie, na co odpowiedzią też może być zabawa – tłumaczy Magdalena Lange-Rachwał. Dobierając odpowiednie do charakteru i potrzeb dziecka aktywności, możemy nie tylko miło spędzać razem czas, ale też pomóc mu we wzmocnieniu cech charakteru, nauczyć koncentracji czy zachowania w określonych sytuacjach. Eksperci Wydawnictwa Klett przygotowali 5 pomysłów na wychowawcze zabawy dla maluchów:

5 sprawdzonych sposobów na wychowawcze zabawy dla dzieci

Zabawa wzmacniająca pewność siebie
Na kartce papieru wspólnie narysujcie sylwetkę malucha. Niech dziecko samodzielnie dorysuje buzię i włosy. W konturze sylwetki wpiszcie te umiejętności, które dziecko już nabyło i te, których chciałoby się nauczyć. W ten sposób dowie się, ile już potrafi.

Zabawa ruchowa uwalniająca negatywne emocje
Wszystkie dzieci uwielbiają tańczyć, warto więc zachęcić malucha do ruchu przy muzyce. Włączcie ulubione utwory, tańczcie razem, a gdy piosenka się skończy, wykonujcie ustalony ruch, np. podskoki lub klaskanie. W ten sposób dziecko szybko wyrzuci z siebie nadmiar energii i łatwiej będzie mu się rozluźnić i skupić.

Trening spostrzegawczości
Ułóż na stoliku kilka małych przedmiotów, które maluch dobrze zna i rozpoznaje. Później zakryj mu oczy i schowaj jeden z nich. Dziecko bardzo szybko wyłapie brakującą rzecz, możesz też dawać mu wskazówki, np. „brakuje czegoś, co jest pomarańczowe i okrągłe”.

Zabawa w kucharza
Dzieci uwielbiają naśladować rodziców. Warto to wykorzystać i uczyć pomocy w obowiązkach domowych, a także zachęcać do próbowania nowych smaków. Przygotuj kawałki chleba razowego, różne składniki, które dziecko szczególnie lubi i kolorowe warzywa. Niech maluch przygotuje samodzielnie kanapki dla siebie i rodziców. Wspólnie zjedzcie posiłek, ale nie zmuszajcie dziecka do jedzenia, jeśli nie będzie chciało.

Zabawa budująca tożsamość i pewność siebie
Każde dziecko miewa chwile zwątpienia we własne możliwości. Aby pomóc maluchowi uwierzyć w siebie, warto wspólnie stworzyć kolaż z jego zdjęciami upamiętniający ważne chwile lub wykorzystać do tego celu pasujące wycinki z gazet. Praca powinna zawisnąć w domu i być regularnie uzupełniana. W ten sposób powstanie ważna dokumentacja z życia pociechy.

Źródło: Seria Lena i materiały Wydawnictwa Klett

Wybierając określone zajęcia, warto dopasować je do wieku i umiejętności. Należy również pamiętać, że każde dziecko jest inne, a zabawa tylko wtedy może pomóc w wychowaniu, gdy jest przyjemna zarówno dla pociechy, jak i rodziców.

 

Najnowsze artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość,...

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...
Reklama

Pozostałe artykuły

Uczniowie sadzą drzewa

W poniedziałek, 14 kwietnia 2025 roku, na terenie Suwałk rozpoczęła się dwudniowa akcja sadzenia sadzonek drzew leśnych. Prace prowadzone są przez pracowników Zarządu Dróg...

„Przydatne w drogerii” – korzystaj z aplikacji na zakupach w Rossmannie

Aż 10 milionów użytkowników ma w swoich smartfonach aplikację Rossmann PL. Daje ona wiele korzyści: pokazuje najlepsze promocje, akcje specjalne, umożliwia wygodne zakupy online....

W poszukiwaniu wiosny (i nie tylko) – zaproszenie do… kurnika! Recenzja gry „Kurnik 2” Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Przedświąteczny czas kojarzymy ze sprzątaniem, zakupami, gotowaniem, dekorowaniem domu. Tym, co łączy wiele z tych czynności, są jajka, kurki, kurczaczki, bo to i składnik...