Recital Adama Bałdycha odbędzie się w czwartek, 19 maja o godz. 19.00 w Sali Królewskiej (ul. Chłodna 12) w Suwałkach. To kolejna z muzycznych propozycji Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej w ramach projektu „Kulturalni 55+”.
Występ Adama Bałdycha zostanie poprzedzony minikoncertem ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach – trębacza Alka Konikowskiego. W Sali Królewskiej tradycją jest prezentacja młodych adeptów sztuk muzycznych i „mistrzów”.
W roli „mistrza” tym razem – Adam Bałdych, skrzypek i kompozytor. Pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego artysta jest ulubieńcem krytyków. Ulrich Olshausen we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał: Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.
Bałdych okrzyknięty niegdyś „cudownym dzieckiem”, ma na swoim koncie występy w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu, jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta Imaginary Room. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset).
Artysta wielokrotnie nagradzany. Niepokorny. Został wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje, parę lat później zdobył stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2008 r. zagrał trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego – Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”, improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009. W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty „Tribute to Seifert” z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną na gitarze.
Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa jako kompozytor muzyki teatralnej, współpracując z wieloma teatrami i reżyserami (Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).
Źródło: Oficjalna strona artysty. Więcej informacji tamże: www.adambaldych.pl
[…] [Dawka kultury] Znakomity skrzypek wystąpi nad Czarną Hańczą […]