Reklama

Znakomity skrzypek wystąpi nad Czarną Hańczą

Data:

- Reklama -

Recital Adama Bałdycha odbędzie się w czwartek, 19 maja o godz. 19.00 w Sali Królewskiej (ul. Chłodna 12) w Suwałkach. To kolejna z muzycznych propozycji Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej w ramach projektu „Kulturalni 55+”.

Występ Adama Bałdycha zostanie poprzedzony minikoncertem ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach – trębacza Alka Konikowskiego. W Sali Królewskiej tradycją jest prezentacja młodych adeptów sztuk muzycznych i „mistrzów”.

W roli „mistrza” tym razem – Adam Bałdych, skrzypek i kompozytor. Pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego artysta jest ulubieńcem krytyków. Ulrich Olshausen we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał: Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.

Na zdj. Adam Bałdych, fot. Bartosz Maz.
Na zdj. Adam Bałdych, fot. Bartosz Maz.

Bałdych okrzyknięty niegdyś „cudownym dzieckiem”, ma na swoim koncie występy w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu, jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta Imaginary Room. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset).

Artysta wielokrotnie nagradzany. Niepokorny. Został wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje, parę lat później zdobył stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2008 r. zagrał trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego – Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”, improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009. W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty „Tribute to Seifert” z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną na gitarze.

Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa jako kompozytor muzyki teatralnej, współpracując z wieloma teatrami i reżyserami (Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).

Źródło: Oficjalna strona artysty. Więcej informacji tamże: www.adambaldych.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...

Trwa „Wigrosfera”. Różnorodność na dobry początek

4. Festiwal "Wigrosfera", zorganizowany przez braci Adama i Jana...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...

Wigrosfera 2023: Tam, gdzie łączą się muzyka i piękno przyrody Suwalszczyzny

"Wigrosfera" to festiwal, który odpowiada na naturalną ludzką potrzebę...