Andrzej Wajda wraca do Suwałk

0
95
Na zdj. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz.

Honorowy Obywatel Suwałk, Andrzej Wajda, powróci do rodzinnego miasta – jednak tylko na dwa dni. Oficjalna wizyta rozpocznie się w najbliższy czwartek, 16 czerwca.

Reżyser urodził się w Suwałkach, w tym roku przypada 90. rocznica jego urodzin. W programie wizyty m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz prezentacja rzeźb powstałych w trakcie pleneru organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej i Andrzeja Strumiłłę. Udział w wydarzeniach bezpłatny. Wszyscy mieszkańcy Suwałk są mile widziani.

Program wizyty:

16 czerwca o  godz. 16.30  Andrzej Wajda rozpocznie wizytę od zwiedzenia wystawy plenerowej „WAJDA W PLAKACIE – 90 LAT” przy Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Jana Pawła II oraz wystawy „RYSUNKI ANDRZEJA WAJDY” w Galerii SOK.

O godz. 16.50 dojdzie do wyjątkowego wydarzenia. Suwalski samorząd postanowił, że uczci wybitnego suwalczanina, nadając Dużej Scenie w Suwalskim Ośrodku Kultury jego imię. Ten symbol zostanie przypieczętowany odsłonięciem specjalnej tablicy. Następnie odbędzie się prezentacjafragmentu widowiska taneczno – teatralnego BAL W RESURSIE OBYWATELSKIEJ 1914 w wykonaniu ZPiT “Suwalszczyzna”.

W piątek, 17 czerwca w programie wizyty Andrzeja Wajdy w Suwałkach zaplanowano kilka punktów. O godz. 11.00 Andrzej Wajda obejrzy rzeźby poświęcone swojemu życiu i twórczości przy ul. Zarzecze 26 – obok stadionu piłkarskiego. Rzeźby pochodzą z ubiegłorocznego pleneru, który nadzorował prof. Andrzej Strumiłło. Następnie zaplanowano krótki pobyt laureata Oscara w Galerii Andrzeja Strumiłły  przy ul. Kościuszki 45.

Tego samego dnia odbędzie się też krótkie spotkanie w suwalskim Urzędzie Miejskim z władzami samorządowymi miasta Suwałki, gdzie nastąpi wręczenie jubilatowi honorowej „Włóczni Jaćwingów” wraz z księgą pamiątkową z życzeniami. Do księgi można wpisywać się w sekretariacie Prezydenta Miasta Suwałk w pok. 102 w suwalskim Urzędzie Miejskim.

Dodaj komentarz