Reklama

Dane z USA rozczarowały

Data:

- Reklama -

Rozczarowujące dane z rynku pracy w USA zmniejszają prawdopodobieństwo szybkiej podwyżki stóp przez Fed. Złoty i krajowy dług zyskały znacząco po danych z USA, EURUSD powyżej 1,13. Dzisiaj wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W piątek głównym wydarzeniem dnia była publikacja danych z rynku pracy USA za maj. Poranne publikacje indeksów PMI dla sektora usług w krajach europejskich nie miały większego przełożenia na nastroje globalne, tym bardziej, że nie odbiegały znacząco od oczekiwań. Dane z rynku pracy w USA okazały się słabe – w maju przybyło tylko 38 tys. miejsc pracy wobec oczekiwanych 160 tys. oraz 123 tys. miesiąc wcześniej (dane zrewidowano w dół w porównaniu z poprzednim odczytem). Co więcej stopa bezrobocia w USA spadła do 4,7%, najniższego poziomu od grudnia 2007 r. Rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy spowodowały spadki na giełdach, a także osłabiły znacząco dolara (po dość spokojnym otwarciu piątkowej sesji), podczas gdy popyt na ryzykowne aktywa wzrósł, rynki obligacji zyskały globalnie (w tym rentowność niemieckiej 10-latki spadła poniżej 0,10%).

Kurs EURUSD był w piątek stabilny aż do publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Znacznie słabszy od oczekiwań wzrost liczby zatrudnionych w maju wyraźnie zredukował oczekiwania szybkich podwyżek stóp procentowych przez Fed, co spowodowało gwałtowne osłabienie dolara. EURUSD wzrósł z 1,115 do 1,135 (największy jednodniowy skok od lutego).

Uwzględniając brak istotnych publikacji makro za granicą, oczekiwania odnośnie do podwyżek stóp przez Fed będą w centrum uwagi w tym tygodniu. Wg Bloomberga rynek przed piątkową publikacją wyceniał prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fed o 25 pb w czerwcu na poziomie 22%, ale po danych to prawdopodobieństwo spadło do 6%. Członkini Fed, Lael Brainard, powiedziała, że widzi korzyść w czekaniu na podwyżkę stóp na dodatkowe dane, w tym na wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Dzisiejsza wypowiedź szefowej Fed Janet Yellen może być kluczowa dla oczekiwań nt. dalszych działań FOMC. Spodziewamy się trendu bocznego na EURUSD (między 1,11-1,15) w oczekiwaniu na posiedzenie Fed.

Złoty prawie nie zareagował na poranne przecieki nt. możliwego kształtu propozycji w sprawie kredytów walutowych i na początku dnia, podobnie jak przez większą część tygodnia, wahał się w pobliżu 4,39 do euro. Wyraźne umocnienie polskiej waluty nastąpiło dopiero po południu, po danych z USA, wraz ze spadkiem globalnej awersji do ryzyka. Kurs EURPLN obniżył się przejściowo poniżej 4,38, USDPLN spadł do niemal 3,86, a CHFPLN poniżej 3,95 (najniżej od połowy maja). Dzisiaj rano EURPLN ponownie jest nieco powyżej 4,39. Biorąc pod uwagę zarówno krajowe jak i zagraniczne czynniki ryzyka skala umocnienia złotego w najbliższych dniach może być ograniczona. Sądzimy, że w oczekiwaniu na posiedzenie FOMC i wyniki referendum w Wielkiej Brytanii EURPLN pozostanie w przedziale 4,36-4,44, w którym waha się od połowy kwietnia.

Na otwarciu piątkowej sesji krajowy rynek stopy procentowej znajdował się pod presją. Rentowność 10-latki tymczasowo wzrosła do 3,17%, by obniżyć się w kierunku 3,10% po słabych danych z rynku pracy w USA. Długi koniec krzywej IRS również mocniej zyskał niż krótki koniec, co w efekcie dało spłaszczenie obu krzywych (spread 2-10L ponownie spadł poniżej 150 pb) dla obligacji). Z drugiej jednak strony spread vs bund dla sektora 10L pozostał powyżej 300 pb, co świadczy o tym, że czynniki lokalne są wciąż kluczowe dla inwestorów.

Kalendarz publikacji na najbliższy tydzień (w kraju i za granicą) jest dość ubogi, więc rynek będzie trwał w oczekiwaniu na kluczowe wydarzenia zaplanowane na kolejne tygodnie – posiedzenie Fed, propozycja prezydenta nt. kredytów walutowych, nowe dane makro, referendum w Wielkiej Brytanii nt. członkostwa w UE. Ostatnie posiedzenie RPP pod przewodnictwem Marka Belki raczej nie zaskoczy. Główny przekaz Rady pozostanie pewnie bez zmian – nie widać negatywnych skutków deflacji, spowolnienie PKB w I kwartale było przejściowe, stopy procentowe są na optymalnym poziomie. Zaraz po spotkaniu RPP Sejm zatwierdzi kandydaturę Adama Glapińskiego na nowego prezesa NBP. Z kolei 7 czerwca kończy prace zespół ekspertów pracujących nad nową wersją ustawy frankowej. Pojawiły się już przecieki nt. możliwego kształtu nowych rozwiązań w tej sprawie, ale wygląda na to, że nadal rozważanych jest kilka wariantów i do czasu ostatecznych decyzji nie wiadomo czego się spodziewać. Według rzecznika prezydenta, projekt ustawy zostanie przekazany do Sejmu do końca czerwca. Złoty i obligacje pozostaną prawdopodobnie pod presją w najbliższych dniach, dopóki nie zniknie niepewność odnośnie do kluczowych czynników ryzyka: rozwiązania w sprawie kredytów walutowych, decyzji Fed, wyniku referendum w Wielkiej Brytanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...