Kolejne obrazy w suwalskich zbiorach

0
57
Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

„Sianokosy” Kazimierza Alchimowicza oraz „Scena figuralna w kościele” Aleksandra Augustynowicza wzbogaciły zbiory monachijskie Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Podczas prezentacji obrazów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, która odbyła się 22 czerwca, Jerzy Brzozowski, dyrektor placówki przypomniał, że to pierwszy od wielu lat zakup obrazów innych autorów niż Alfred Wierusz-Kowalski. Dotację na zakup „Sianokosów” i „Sceny figuralnej w kościele” placówce udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do potrzebnych 120 tys. zł miasto dołożyło ponad 20 proc. wkładu własnego.

Kazimierz Alchimowicz, jeden z autorów, był uczniem Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona. Uczył się w Monachium, przebywał też we Francji. Po powrocie do kraju, w Warszawie otworzył własną pracownię.

Aleksander Augustynowicz swoją edukację związał ze Szkołą Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjazd do Monachium miał być uzupełnieniem nauki. Odbył też podróżne artystyczne do Włoch i na Węgry. Wiele lat spędził w Poznaniu, ale po wybuchu wojny przeniósł się do Warszawy. Tam zmarł. Augustynowicz namalował kilka obrazów o treści religijnej, m.in. posiadaną przez Muzeum Okręgowe „Scenę figuralną w kościele”. Obraz przedstawia scenę w cerkwi podczas jednego ze świąt unickich.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Dodaj komentarz