Śląski artysta w Centrum Sztuki Współczesnej

0
148
Fragment obrazu autorstwa Lecha Kołodziejczyka.

Wernisaż wystawy Lecha Kołodziejczyka, zatytułowanej “Odwaga Tworzenia – Metamorfozy”, odbędzie się w piątek, 3 czerwca 2016 o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach. Będą to prace wybrane z trzech cykli: “Kosmogonie”, “Głowy” i “Księga słońca”.

Cykl “Głowy” uznawany jest za jeden z najbardziej reprezentatywnych cykli Kołodziejczyka. Mikrokosmos materii malarskiej odzwierciedla pełen napięć świat wewnętrznych doznań. Znak głowy ludzkiej to zapis historii, ekstremalnych doświadczeń, pustki i anonimowości. Są to obrazy powstałe w latach 2001 – 2007. “Księga słońca” z lat 1995 – 2004 to kaligraficzna i hiperprecyzyjna formuła obrazów nawiązująca wprost do luminizmu w sztuce europejskiej. W obrazach tych funkcja światła jest podstawowym czynnikiem formotwórczym. “Kosmogonie”, czyli obrazy najstarsze, powstałe w latach 1982 do początku lat 90. to cykl powstający w mrocznych czasach stanu wojennego, traktowany przez autora jako forma artystycznej ucieczki przed ponurą rzeczywistością tamtego czasu. Sam artysta podkreśla, że asoscjacje z kosmosem wynikały z autentycznych poszukiwań malarskich i nie były inspirowane jakimikolwiek materiałami fotograficznymi.

Lech Kołodziejczyk (ur. 1953) to absolwent ASP w Krakowie – Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1978 roku, od 2010 posiada tytuł profesora naukowego przyznany przez Prezydenta RP. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego dorobek stanowi kilkaset obrazów, w których zgłębia i rozwija unikalny, bardzo osobisty język malarski. Język ten, swoisty znak rozpoznawczy Lecha Kołodziejczyka to fuzja nieustających poszukiwań i inspiracji wynikających z bardzo osobistych i prywatnych doświadczeń. Zorganizował ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Nagradzany za malarstwo, w 1997 roku otrzymał Nagrodę Rektora UŚ za działalność artystyczną i dydaktyczną. W latach 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 wyróżniony stypendium naukowym Rektora UŚ za działalność naukowo – artystyczną. W roku 2010 artysta otrzymał prestiżową Nagrodę Rektora Uniwersytetu Śląskiego I stopnia.

Jak sam pisze o swoich pracach – nigdy nie traktował swego doświadczenia malarskiego w kategoriach abstrakcji. – Moje obrazy to głos człowieka żyjącego w określonym miejscu, czasie, doświadczającego w konkretnej rzeczywistości, głęboko przeżywającego swe ograniczenia, a jednocześnie usiłującego wtargnąć intensywnie w zakryty, nieznany do końca świat wyobraźni, fantazji, marzeń. Być może dlatego często spotykam się z określeniami, iż moje obrazy to wehikuły umożliwiające podróż w nieznane, latające dywany, obiekty barona Munhausenna, który podróżował na kuli armatniej, czarodziejskie projekcje, szamańskie zaklinacze rzeczywistości. A więc w podróż, aby rozświetlić mroki jaźni, odblokować wyobraźnię, odkrywać możliwe w swej nieprzewidywalności nieznane światy – dodaje.

Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiły, ul. Kościuszki 45, otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 17.00.

Na podst. materiałów promocyjnych.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz