Wigraszek 2016: Białoruski teatr zdobył Grand Prix

Grodzieński Dzwoneczek z Grand Prix "Wigraszka".
Grodzieński Dzwoneczek z Grand Prix "Wigraszka".
Grodzieński Dzwoneczek z Grand Prix “Wigraszka”.

Były łzy radości, okrzyki zachwytu i smutek związany z zakończeniem XV edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”. Gala finałowa, połączona z prezentacją spektaklu w wykonaniu aktorów Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz wręczeniem nagród, odbyła się w środę, 15 czerwca w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Tegoroczny „Wigraszek” zgromadził młodych aktorów z wielu miast Polski i kilku krajów – Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Laur zwycięstwa przypadł teatrowi Grodzieński Dzwoneczek z Grodna na Białorusi. Jednak jak podczas gali finałowej podkreślili Mariusz Orzełek i Krzysztof Zemło – jury miało sporo problemów z wyborem najlepszych – poziom prezentacji konkursowych był wyrównany, a środki wyrazu i forma – różnorodne. Młodzi aktorzy przedstawili spektakle teatru tańca, słowa, cieni, czarnego teatru.

– Wszyscy możecie czuć się wygrani – powiedzieli podczas finału jurorzy. Krzysztof Zemło zwrócił uwagę na fachowe przeprowadzenie imprezy, podziękował za zaangażowanie uczestnikom, instruktorom, wolontariuszom, a także „mózgowi operacji” – Grażynie Filipowicz-Karp z Suwalskiego Ośrodka Kultury. – Ten festiwal sprzyja spotkaniom. Podczas niego rozmawiamy ze sobą, poznajemy swoją kulturę. Nie ma nic lepszego – dodał.

Jury przyznało Grand Prix „Wigraszka” Grodzieńskiemu Dzwoneczkowi za spektakl „Muszka Złotobrzuszka”. Jury dziecięce złożone z aktorów Teatru „Tygrysek” z Warszawy swoją nagrodę również przyznało białoruskim uczestnikom przeglądu. Jury młodzieżowe uznało, że najlepszy był Teatr New Generation z Mariampola na Litwie.

W kategorii dziecięcej nagrody zdobyli:

III miejsce zajął Teatr Drevinukas z Olita (Litwa). Sponsorem nagrody została firma PIKO.

II nagroda trafiła w ręce aktorów Teatr Studio Zaczarowana Szkatułka ze Lwowa (Ukraina). Jej fundatorem była firma ASPI.

I miejsce zdobył Teatr Bum Bum Cyk z Torunia (sponsor nagrody – firma MARKO). W spektaklu zagrała cała klasa razem ze swoją nauczycielką.

W kategorii młodzieżowej III nagrody nie przyznano.

II miejsce zajął Teatr Studio Jorik z Rezekne (Łotwa). Sponsorem nagrody była miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami.

I miejsca ex aequo zajęły: Teatr File Kalorik z Banowic (Słowacja) oraz Teatr “Odmowy” z Tarnowa.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz