Reklama

Strzelanina i pościg na Suwalszczyźnie

Data:

- Reklama -
Fot. Podlaska Policja.
Fot. Podlaska Policja.

Byli ranni i zakładnicy. Uzbrojeni przestępcy zostają zatrzymani, a zakładnicy uratowani. Na szczęście, to tylko wspólne ćwiczenia służb, zorganizowane przez podlaską Policję.

Źródło: Podlaska Policja

Na przejściu granicznym w Ogrodnikach dwa samochody nie zatrzymały się do kontroli Straży Granicznej. Padły strzały. Najpierw ze strony kierujących pojazdami, potem ze strony funkcjonariuszy SG. Jedno z tych aut uległo awarii. Część spośród przestępców została zatrzymana przez grupę realizacyjną z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Drugi pojazd uciekł. Do akcji wkroczyli policjanci. Rozpoczął się pościg. Auto z przestępcami zatrzymało się przed posterunkiem blokadowym w rejonie klasztoru wigierskiego. Tam przestępcy otworzyli ogień w kierunku policjantów. Mundurowi odpowiedzieli ogniem i ranili jednego z mężczyzn. Pozostali dwaj przestępcy porwali z przystani łódź z turystami, a w międzyczasie ich wybiegający z pojazdu współtowarzysz został zatrzymany przez przewodnika z psem służbowym. Następnie na miejsce przybył zespół negocjatorów. Podjęte negocjacje zostały jednak zerwane, a uprowadzona przez uzbrojonych sprawców łódź odpłynęła ze sterroryzowanymi zakładnikami. Na środku jeziora doszło do awantury pomiędzy przestępcami. Sytuację tą wykorzystali zakładnicy, którzy wskoczyli do wody i w panice popłynęli w różnych kierunkach. Jeden z nich dopłynął do łodzi wędkarza i kiedy próbował wejść na pokład, przestępcy oddali w jego kierunku strzały. W konsekwencji łódka została zatopiona, a przestępcy popłynęli w kierunku plaży PTTK w Starym Folwarku. W tym czasie przebywających w wodzie zakładników uratowali  funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz  Straży Pożarnej i ratownicy WOPR. Kiedy przestępcy dotarli do brzegu, próbę ich zatrzymania podjęli mundurowi ze Straży Granicznej. Kolejny raz padły strzały. Na miejsce dotarli policyjni antyterroryści i zatrzymali sprawców. Pomocy medycznej rannym udzieliła Grupa Ratownicza „Nadzieja”. Na koniec nurkowie z Państwowej Straży Pożarnej zlokalizowali zatopioną łódź i odholowali ją do brzegu.

Fot. Podlaska Policja.
Fot. Podlaska Policja.

Te zdarzenia to scenariusz największych w tym roku na Suwalszczyźnie ćwiczeń opatrzonych kryptonimem „Wingris 2016”, które przed południem rozpoczęły się na przejściu granicznym w Ogrodnikach, a kontynuowane były na przystani w pobliżu klasztoru pokamedulskiego w Wigrach, na wodach Jeziora Wigry i plaży Ośrodka PTTK w Starym Folwarku. Ćwiczeniom, w których bezpośrednio uczestniczyła przeszło 100-osobowa grupa funkcjonariuszy podlaskiej Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, a także członków: Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży, ratowników WOPR i Strażników Węgierskiego Parku Narodowego przyglądał się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Zieliński wraz z szefami poszczególnych współdziałających służb.

Fot. Podlaska Policja.
Fot. Podlaska Policja.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy wymienionych podmiotów, w zakresie takich elementów jak: koordynacja działań w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy, prowadzenie działań pościgowych za uzbrojonymi osobami, które nie zatrzymały się do kontroli granicznej, jak również negocjacje w sytuacji zakładniczej oraz zatrzymanie uzbrojonych uciekinierów z wykorzystaniem wsparcia antyterrorystów. Na wodach jeziora Wigry ćwiczone były również związane z tym elementy działań ratowniczych. Scenariusz przedsięwzięcia nie był łatwy. Wszystko rozgrywało się niezwykle szybko, dynamicznie i wymagało dużego zaangażowania, skuteczności i operatywności wszystkich uczestników.

Na plaży przeprowadzono również akcję profilaktyczno-edukacyjną dla turystów wypoczywających nad jeziorem. Mundurowi przygotowali stoisko, związane tematycznie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Pracownicy Policji przygotowali także zagadki i konkursy tematycznie związane z bezpiecznymi zachowaniami najmłodszych. Zagadnienia zorganizowanych konkursów związane były m.in. z trwającymi wakacjami i bezpieczeństwem na wodzie. Uczestnicy za poprawne odpowiedzi otrzymywali drobne upominki, promujące bezpieczne zachowania oraz certyfikaty z odciskiem swego palca. Nagrody dla najmłodszych przekazał Wójt Gminy Suwałki oraz Starosta Suwalski i WORD w Suwałkach. Można też było porozmawiać na temat „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zakończyło się ogniskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Nowe samochody w policji i straży pożarnej

Pierwsze radiowozy w nowych barwach trafiły już do podlaskich...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...