Reklama

Studenci pomagają dzieciom autystycznym

Data:

- Reklama -

2016_06_29 Politechnika wspolpracuje z KTA_konferencja (11)Studenci Wydziału Mechanicznego z koła naukowego BiomCyberMedic Politechniki Białostockiej konstruują urządzenia do wspierania terapii osób autystycznych. Mają wiele pomysłów. Zbudowali już tunel i ściskarkę, w przyszłości chcą opracować interaktywną aplikację rozwijającą komunikację i umiejętności społeczne u dzieci z cechami autyzmu.

W dniu 29 czerwca, podczas spotkania w białostockim Ośrodku Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym (OSTO) dla dzieci i młodzieży z cechami autyzmu, mogliśmy zobaczyć efekty pracy studentów i poznaliśmy różne aspekty współpracy Ośrodka z Politechniką Białostocką.

Terapeuci i podopieczni OSTO korzystają z dwóch projektów studentów Wydziału Mechanicznego. Ściskarka wspomaga terapię zaburzeń czucia głębokiego. To nietypowa kamizelka – jej komory napełniają się sprężonym powietrzem i delikatnie uciskają tułów. Zwiększa to dopływ bodźców i dotykową świadomość ciała (zwiększone czucie głębokie). Do tej pory powstało jedno urządzenie prototypowe, które obecnie przechodzi testy.

Natomiast tunel do terapii sensorycznej wykorzystywany jest do wyciszania i ćwiczeń trzech zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. We wnętrzu tunelu zamontowano diody imitujące rozgwieżdżone niebo, powierzchnie o różnych fakturach, puzzle i głośniki, przez które dzieci mogą słuchać relaksujących dźwięków. Dziecko samodzielnie pracuje i bawi się w tunelu, a terapeuta – dzięki kamerze i ekranowi – może monitorować zachowanie podopiecznego. Do tej pory studenci skonstruowali i przekazali Ośrodkowi dwa prototypy tunelu.

2016_06_29 Politechnika wspolpracuje z KTA_konferencja (15)O tym, jak przebiegały prace nad konstruowaniem obu urządzeń, opowiadali na konferencji prasowej studenci z koła BiomCyberMedic z Wydziału Mechanicznego: mgr inż. Paweł Godlewski (przewodniczący koła), Albert Szczerba  (student kierunku automatyka i robotyka) i Aleksandra Antoniuk (inżynieria biomedyczna).

Opiekunem naukowym koła jest dr hab. inż. Jolanta Pauk. – Wydział Mechaniczny kojarzy się z takimi konstrukcjami jak: łaziki marsjańskie i bolidy wyścigowe. My natomiast proponujemy innowacyjne konstrukcje, które mają bardzo praktyczne zastosowanie. Skupiliśmy się na wspomaganiu terapii dzieci z cechami autyzmu. Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest ogromne. Mogliśmy się o tym dowiedzieć podczas konferencji zorganizowanej przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Białymstoku w kwietniu. Widzieliśmy, że rodzice, opiekunowie i terapeuci są ogromnie zainteresowani nabyciem tego typu urządzeń. Przymierzamy się więc do ich komercjalizacji. Ściskarkę już zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego  – wniosek został przyjęty – powiedziała Jolanta Pauk.

Jak powiedziała Ewa Kowalewska, dyrektor OSTO: Współpraca terapeutów z inżynierami jest niezwykle potrzebna. Bazą były kontakty koleżeńskie, które szybko rozszerzyły się na większe grono osób. Okazało się, że studenci Wydziału Mechanicznego są zainteresowani pomaganiem dzieciom. Zorganizowaliśmy dla nich szkolenie, które okazało się być bardzo motywujące. Młodzi ludzie postanowili zrobić coś dla dzieci z autyzmem. Stąd mamy już trzy urządzenia: ściskarkę i dwa prototypy tunelu. I jeśli uda nam się uzyskać dofinansowanie w programie Interreg Europa Środkowa, to będziemy działać dalej we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Kownie na Litwie. Technika idzie naprzód i w coraz większym zakresie – z dobrym skutkiem – wykorzystywana jest w terapii. Cieszymy się bardzo, że i my możemy mieć z niej pożytek.

W spotkaniu wzięli udział także Agnieszka Kowalewska prezes białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, z którym Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej współpracuje od 3 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...