Reklama

Aukso 2016. Z wizytą u Strumiłłów

Data:

- Reklama -

Trwa XVII Letnia Filharmonia „Aukso”. Pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań odbyło się w poniedziałek, 1 sierpnia w Maćkowej Rudzie, gdzie członkowie rodziny Strumiłłów: Andrzej, Anna i Rafał nad brzegami Czarnej Hańczy snuli opowieści o życiu, sztuce i kontakcie z przyrodą.

Czarna Hańcza podczas spotkania pojawiła się nieprzypadkowo. Nie tylko ze względu na fakt, że w Suwałkach rok 2016 zyskał status Roku Czarnej Hańczy. Siedziba Strumiłłów ulokowana jest nad brzegiem tej rzeki. Co więcej, rozmowę tego wieczoru prowadził Piotr Malczewski, autor albumu, który pojawił się drukiem wiosną tego roku „Kraina Czarnej Hańczy”.

W czasie spotkania prezentowane były fotografie wykonane przez Annę Strumiłło, nowe i starsze obrazy Andrzeja Strumiłło, a także najnowsze wydawnictwo „STO” składające się ze stu tekstów i rysunków seniora rodu. Andrzej Strumiłło opowiadał o tym, dlaczego osiedlił się nad brzegiem Czarnej Hańczy, tłumacząc, że to jedyna polska rzeka płynąca do Niemna, a sentyment do niej pochodzi stąd, iż wszystkie rzeki młodości artysty płynęły właśnie do Niemna. Natura niemal spotkanie zdominowała – Andrzej Strumiłło mówił o drzewach, które zasadził wokół siedliska (ok. 30 tys. sztuk), o kamieniach, które przywoził z podróży, o koniach „czytających” gazety w dworze i tych, „spokrewnionych” z gwiazdką rocka. Jedna z klaczek Andrzeja Strumiłły pochodzi od ogiera, który jest własnością Charliego i Shirley Wattsów. Senior rodu wspominał dawną Czarną Hańczę, podróże po Syberii w latach 50. XX wieku, mówił też o „podarkach” z wojaży, jakie dane mu było otrzymać. Jednym z najbardziej zaskakujących był niedźwiadek, którego Strumiłło przywiózł do Polski i ulokował w warszawskim zoo.

Motyw podróży po Syberii jesienią zostanie rozwinięty. Radosław Krupiński i Michał Heller, pomysłodawcy utworzenia Operowej Galerii Fotografii w OiFP w Białymstoku przymierzają się do otwarcia tam wystawy fotografii Andrzeja Strumiłły z podróży na Syberię. W tej chwili trwa wybór materiału spośród około 1000 negatywów.

Czas spotkania poświęcony został również aktywności twórczej Anny i Rafała Strumiłłów. Anna opowiadała o fotografii, będącej sposobem uchwycenia ulotnej chwili i pasji, jaką jest naturalne barwienie tkanin. Goście galerii w Maćkowej Rudzie mogli zobaczyć i kupić jedwabne szale farbowane metodą ekstrakcji barwnika roślinnego w bezpośrednim kontakcie z materiałem.

W programie spotkań w ramach Letniej Filharmonii AUKSO znajduje się jeszcze rozmowa ze Stanisławem Soyką, która odbędzie się 5 sierpnia o godz. 16.00 w Folwarku Hutta pod Suwałkami. Tego samego dnia o godz. 18.00 rozpocznie się ostatni koncert przewidziany w trakcie XVII edycji wydarzenia – wystąpią Stanisław Soyka i orkiestra „Aukso”. Występ będzie połączony z galą wręczenia „Włóczni Jaćwingów”.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na...