Reklama

Branża drzewna spotka się w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Suwałki wracają na mapę miast kongresowych za sprawą organizacji wydarzenia pn.: „Forum Biznesowe Pogranicza”. Przedsiębiorcy z branży drzewno-meblarskiej będą mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty oraz odbycia spotkań typu business to business oraz wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych z udziałem ekspertów

Źródło: Ewa Sokólska, Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód

Przyjęło się, że Suwałki to miejsce o dużym potencjale drzewno-meblarskim. Z uwagi na dostępność surowca, bliskość do rynków wschodnich, a także funkcjonowanie Podstrefy Suwałki Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej swoje fabryki ulokowali tu najwięksi w kraju producenci mebli, wyposażenia domu, okien i drzwi (np. Padma Art., Fabryka Mebli Forte, CDM, MALOW). Dziś wiele z wymienionych zakładów stało się dużymi pracodawcami. – Rzeczywistość tej branży zmienia się i to w całym kraju. Przedsiębiorcy napotykają na spore trudności. Postanowiliśmy więc zorganizować spotkanie, aby wysłuchać głosu przedsiębiorców i spróbować wraz z nimi wypracować wspólne narzędzia, które ułatwią im pracę, a naszym mieszkańcom zagwarantują stabilne zatrudnienie – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, organizator Forum. Partnerem wydarzenia jest Park Naukowo-Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach.

Dziś główną bolączką suwalskich przedsiębiorców branży drzewno-meblarskiej jest to, co przed laty przyciągnęło ich do Suwałk, a mianowicie problem z dostępnością surowca oraz brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. I to właśnie tym tematom w dużej mierze będą poświęcone panele dyskusyjne i wykłady, które odbędą się podczas I Forum Biznesowego Pogranicza.

– Drugim powodem organizacji Forum jest idea stworzenia takiego miejsca, w którym przedsiębiorcy z Suwałk, ale nie tylko – ponieważ liczymy również na obecność przedstawicieli firm z województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a może nawet firm zagranicznych – mogliby wymienić się doświadczeniami i nawiązać współpracę – dodaje Czesław Renkiewicz.

Na zdj. Henryk Owsiejew z Malow i prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz podczas podpisania porozumienia w zakresie kształenia zawodowego.
Na zdj. Henryk Owsiejew z Malow i prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz podczas podpisania porozumienia w zakresie kształenia zawodowego.

Podczas dwóch dni Forum (3-4 listopada 2016r.) organizatorzy zaplanowali panele dyskusyjne m.in. pn..: „Uwarunkowania i perspektywy rozwoju branży drzewno-meblarskiej w Polsce Północno-Wschodniej”  i „Wpływ dostępności surowca na rozwój branży. Warunek czy atut”, gdzie głos zabiorą polscy leśnicy oraz przedstawiciele nadleśnictw zza wschodniej granicy.

Zaproszeni eksperci pochylą się również nad wątkiem dotyczącym szkolnictwa zawodowego. Warto przypomnieć, że blisko rok temu prezydent Suwałk podszedł systemowo do tego zagadnienia. W tym celu Miasto Suwałki zawarło szereg porozumień w przedmiocie współpracy w zakresie zawodowego kształcenia na kierunku drzewnym i meblarskim. Współpracę zadeklarowały m.in.: Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach, Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz dwie duże miejscowe firmy z branży drzewno-meblarskiej. Chodzi o to, aby kształcenie odpowiadało potrzebom rynku i przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwają ustalenia w sprawie lokalizacji nowego żłobka

Prezydent Suwałk nie zdradza na razie szczegółów dotyczących tego...

Suwałki z rekordowym projektem budżetu na rok 2024 (infografika)

Suwałki wkroczą w rok 2024 z ambitnym planem budżetowym,...

Prezydent odpowiada: „Nie” dla żłobka w Hostelu Wigry

Dyskusja na temat możliwości adaptacji Hostelu Wigry na żłobek...

VII Forum Biznesowe Pogranicza: Innowacje, wyzwania technologiczne i rozwój gospodarczy

W Suwałkach trwa właśnie VII Forum Biznesowe Pogranicza, które...