Niemal 900 okien Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie w ciągu najbliższych 6 lat wymienionych na nowe lub poddanych renowacji. Przetarg wygrała firma CDM z Suwałk. Wartość kontraktu wyniesie prawie 13 mln zł.

Na podst. strony PKiN

Okien przewidzianych do wymiany jest 710 szt., zaś tych, przeznaczonych do renowacji, 162 szt. Inwestycja obejmie okna wyłącznie z części wysokościowej i będzie prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków. Nowe okna, tak jak obecne, zostaną wykonane z drewna dębowego. Dodatkowym udogodnieniem odczuwalnym przez użytkowników, wynikającym z zachowania odpowiednich warunków bezpieczeństwa, będzie opcja uchylna skrzydeł. Zastosowane w nich zostaną także specjalne szyby pochłaniające promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenia nie będą się nagrzewać tak intensywnie, jak dotychczas. Poza stolarką okienną, zakres prac przewiduje również wymianę oraz renowację parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

Fot. PKiN.
Fot. PKiN.

Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to konieczność indywidualnego podejścia do przedmiotu przetargu wynikającego przede wszystkim z różnych wymiarów okien (jest ich aż 10 rodzajów), ich gabarytów, rodzaju zastosowanego materiału, a także zakresu prac, które będą prowadzone w obiekcie zabytkowym, w związku z ich montażem.

Suwalska firma CDM zaprojektuje więc i wykona okna, a także zajmie się demontażem starych i wstawieniem wyprodukowanej przez siebie stolarki. Dodatkowo wykonawca podda renowacji niektóre skrzydła zewnętrze i wewnętrzne oraz przeprowadzi prace budowlano-wykończeniowe.

Inwestycja wraz z pracami projektowymi potrwa około 6 lat. Wymiana i renowacja okien będzie obejmowała kondygnacje od I do XXX. Całość sfinansowana zostanie ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Leave a Reply