Reklama

Konkurs na projekt hali odbija się czkawką? Jedna z firm wnioskuje o ponowną ocenę ofert

Data:

- Reklama -

Na początku sierpnia na biurko prezydenta Suwałk wpłynął wniosek o ponowne przeanalizowanie zgłoszonych ofert w konkursie na projekt hali sportowo-widowiskowej przy ul. Zarzecze. Uchybienia wskazuje laureat II miejsca – firma Demiurg.

Poznańska pracownia architektoniczna, która w konkursie otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. złotych, postanowiła skorzystać z pomocy radcy prawnego. W piśmie skierowanym do Czesława Renkiewicza, oprócz argumentów merytorycznych, pojawia się kwestia, na którą zwrócili uwagę również organizatorzy konkursu – w czasie rozstrzygnięcia, już po otwarciu kopert z nazwiskami autorów poszczególnych koncepcji, okazało się, że wygrała pracownia Restudio z Gdańska, autor projektów SOK-u i aquaparku. – Być może jest to zbieg okoliczności, jednakże zważywszy na błędy ujawnione w wybranej pracy nie sposób pozbyć się wątpliwości w tej delikatnej materii – czytamy w piśmie do prezydenta Suwałk. – Ten argument jest nietrafiony i dla nas krzywdzący. Żaden z członków Sądu Konkursowego nie wiedział przecież, jaka firma zwycięży. Koperty z nazwiskami wykonawców otwarto dopiero po ogłoszeniu wyników – przypomina Kamil Sznel, asystent prezydent Suwałk.

Praca nr 3 - zwycięski projekt z pracowni Restudio, R. Jacaszka.
Praca nr 3 – zwycięski projekt z pracowni Restudio, R. Jacaszka.

Głównym problemem nie jest jednak ten zarzut. W odwołaniu podnoszona jest kwestia kosztów realizacji inwestycji. Spółka Restudio przedstawiła ofertę znacznie droższą niż zakładana w regulaminie. Część prac – zdaniem pełnomocnika firmy Demiurg – nie została w ogóle w kosztorysie uwzględniona. Realizacja propozycji firmy Restudio przekroczy więc 20 mln zł brutto. Podczas rozstrzygnięcia konkursu do publicznej wiadomości została podana kwota 17 mln złotych.

Praca nr 2 - drugie miejsce w konkursie. Autor: pracownia Demiurg.
Praca nr 2 – drugie miejsce w konkursie. Autor: pracownia Demiurg.

Kolejne argumenty dotyczą przekroczenia przez projektanta terenu wyznaczonego pod inwestycję, a także zaprojektowania pomieszczeń niezgodnie z wytycznymi federacji sportowych, w tym – zbyt małych szatni i sali rozgrzewkowej z 2 słupami na środku pomieszczenia! Uwag jest o wiele więcej, jednak nie zostaną one uwzględnione – podobnie jak wniosek o ponowną ocenę koncepcji. – Odwołanie nie ma podstaw prawnych. Oczywiście, w odpowiedzi odniesiemy się do przesłanych uwag, jednak decyzja Sądu Konkursowego jest ostateczna – tłumaczy Kamil Sznel, asystent Czesława Renkiewicza.

Według oceny komisji projekt firmy Demiurg charakteryzował się niekorzystnie zlokalizowanym głównym wejściem do budynku, zbyt dużą liczbą drzwi wewnętrznych, przedsionków, występują w nim kolizje przejść zawodników (artystów) z widzami, dodatkowo – dwie klatki schodowe w części środkowej zabierają najbardziej atrakcyjną przestrzeń na trybuny, długie wąskie korytarze bez światła naturalnego, zbędne przeszklenia sali sportowej i rozgrzewkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...

Czesław Renkiewicz podsumował kampanię i zaapelował o udział w II turze wyborów

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk z komitetu "Razem...

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...