Reklama

Pogoda dla biznesu i edukacji

Data:

- Reklama -

„Pogodne Suwałki” coraz bardziej sprzyjają sektorowi MSP. W najbliższych tygodniach w Parku Naukowo-Technologicznym wydarzy się wiele. Będą to konferencje, spotkania, kursy, a dla ambitnej młodzieży – nawet dodatkowe zajęcia z chemii uwzględniające pracę w laboratorium.

Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach przy okazji realizacji programu „Hub of Talents”, zanotował spory sukces. W inkubatorach niebawem rozpocznie działalność 5 start-upów, o czym pisaliśmy w artykule: Nowe start-upy w Parku Naukowo-Technologicznym. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że suwalskie pomysły będą również realizowane w technoparkach w Białymstoku i Łomży. W sumie aż 11 pomysłów zgłoszonych do PNTPW zostało skierowanych do realizacji – po uzyskaniu wysokiej oceny na liście rankingowej. – Pod względem liczby dofinansowanych projektów różnica pomiędzy Suwałkami i Białymstokiem, dysponującym olbrzymim potencjałem naukowym i zapleczem finansowym, była niewielka. Wpływ na tę sytuację miało również przygotowanie uczestników i ich wsparcie, które otrzymali od pracowników suwalskiego Parku – podsumowuje Rafał Peszka, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach. Na HoT aktywność PNTPW się jednak nie zakończy.

B2B w praktyce

Park, który wiosną 2016 roku wprowadził do swojej oferty sporządzanie świadectw energetycznych budynków, audyty energetyczne, a także prowadzenie badań termograficznych, intensyfikuje działanie w zakresie oze i wprowadza usługę doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa, np. kosztów ogrzewania.

Przedstawiciele środowiska biznesu mogą również za pośrednictwem PNTPW ubiegać się o poręczenia. Bez kredytu realizacja pomysłów jest w większości przypadków po prostu niemożliwa. Jednym z rozwiązań jest uzyskanie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Gwarancyjnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Gwarancje będą udzielane do 31 grudnia 2016 r. Firmy mogą liczyć na brak prowizji za udzielenie gwarancji, której zakres nie może przekroczyć 60% kwoty kredytu. Limit kwoty maksymalnej gwarancji wynosi 3,5 mln zł. Gwarancja FG POIG dostępna jest w 10 bankach. Jak tłumaczy Rafał Peszka – PNTPW ze swojej strony służy pomocą w „doszlifowaniu” wniosku – m.in. w przygotowaniu prezentacji i biznesplanu.

Parkowa aktywność skupi się niebawem na przybliżeniu kilku obszarów związanych z tematyką konferencji, jakie odbyć się mają w budynku ul. Innowacyjnej 1 we wrześniu i w listopadzie br.

W dniach 9 – 11 września Park wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Suwałkach będzie gościć uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Synergetyczna Współpraca Międzynarodowa” z Poznania, Kijowa, Moskwy czy Magdeburga.

Kolejna konferencja, poświęcona gospodarce odpadami, odbędzie się w PNTPW 29 września. – To pierwsze tego typu wydarzenie w Suwałkach. Swoją obecność potwierdziło ponad 100 osób z Litwy, przedstawicieli samorządów i firm działających w tej branży – tłumaczy Rafał Peszka, prezes PNTPW.

Międzynarodowa Konferencja Branży Surowców Wtórnych będzie okazją do zapoznania się z kwestiami: zmieniających się kierunków polityki odpadami w Polsce oraz rozwiązaniami wprowadzanymi przez firmy w obszarze selektywnej zbiórki odpadami. Spotkanie ma być też okazją do pozyskania partnerów biznesowych oraz do wymiany doświadczeń i pozyskania informacji na temat działań firm zajmujących się odzyskiwaniem ogumienia, elektroniki, papieru czy plastiku, a także wykorzystywanych przez nie technologii.

W międzyczasie – za pośrednictwem Parku Naukowo-Technologicznego można zgłosić swój akces do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej, organizowanej 27 września podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food w Poznaniu. Giełda skierowana jest do przedsiębiorstw działających w sektorach: żywność i napoje (producenci, dystrybutorzy, importerzy), HoReCa, technologie spożywcze, opakowania, transport i logistyka. Firmy zainteresowane wysłaniem swojego przedstawiciela na takie spotkanie nie poniosą żadnych kosztów (zagwarantowane są m.in. bilet wstępu, transport i zakwaterowanie).

W listopadzie (3 – 4 listopada) w PNTPW odbędzie się z kolei Forum Biznesowe Pogranicza, czyli spotkanie przedsiębiorców z branży drzewno-meblarskiej.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku przy ul. Innowacyjnej 1 będzie miało miejsce seminarium o rynkach w Kazachstanie, będące efektem nawiązania współpracy Parku Naukowo-Technologicznego z Polsko – Kazachstańską Izbą Handlowo – Przemysłową.

Coś dla uczniów i seniorów

W ubiegłym roku szkolnym PNTPW wraz z miastem zrealizowały cykl zajęć laboratoryjnych skierowanych do uczniów szczególnie uzdolnionych, z wysokimi wynikami. Laboratorium Produktu Chemicznego znajdujące się w PNTPW ponownie otworzy swoje drzwi – tym razem dla osób, które myślą o studiach chemicznych lub pokrewnych lub tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Zajęcia odbywać się będą od września do grudnia (zapisy trwają do 19 września br.). Koszt udziału w spotkaniach nie jest wyższy niż koszt popularnych korepetycji – 50 zł/godz.

Rozpoczęty w lutym 2016 roku cykl szkoleniowy, skierowany do seniorów, związany z obsługą komputera, również doczeka się kontynuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Odkryj potencjał swojego pomysłu z Hub of Talents 3

1 maja startuje nabór do pierwszej tury inkubacji w...

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...