Reklama

Rail Baltica na liście rezerwowej

Data:

- Reklama -

Krótsza podróż z Białegostoku do Warszawy, poprawa komunikacji w województwie, a także lepsza obsługa na stacjach i przystankach – to planowane efekty projektów Krajowego Programu Kolejowego na Podlasiu. Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy w województwie podlaskim przewiduje 13 projektów o łącznej wartości ponad 4 mld zł. Na liście podstawowej jest 12 projektów za 2,5 mld zł. Na liście rezerwowej znajduje się projekt prac na odcinku kolejowym Białystok – Suwałki – Trakiszki o wartości ponad 1,7 mld zł.

Źródło: PKP PLK S.A.

– Realizacja inwestycji kolejowych na Podlasiu poprawi jakość obsługi pasażerów i bezpieczeństwo ruchu pociągów. Prace na trasie Warszawa – Białystok skrócą czas podroży poniżej 2 godzin. Poprawi się komunikacja w regionie i w ruchu międzyregionalnym m.in. z Siedlec do Białegostoku pojedziemy krócej o około 40 min. – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki modernizacji linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Czeremcha oraz linii nr 31 na odcinku Czeremcha – granica województwa, o 45 minut skróci się podróż pociągiem na trasie Siedlce – Czeremcha – Białystok (z 3h 8 min do 2 h 23 min) oraz o 23 minuty na trasie Czeremcha – Białystok (z 1h 34 min do 1h 11 min).

Z kolei dzięki pracom na kolejnym odcinku Rail Baltica (Czyżew – Białystok), podróż na odcinku Warszawa – Białystok skróci się o ponad 20 minut (z obecnych 2h 26 min do poniżej 2h). O 8 minut krócej będzie trwała podróż pociągiem na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka (z 55 min do 47 min), natomiast na odcinku Czeremcha – Hajnówka czas przejazdu skróci się o 4 minuty ( 31 min do 27 min).

Rewitalizacja odcinka Łapy – Śniadowo i Śniadowo – Łomża pozwoli na  przejazd pociągów pasażerskich z czasem ok. 1 h 10 min. Z kolei prace na linii kolejowej nr 52 Lewki – Hajnówka pozwolą na dobrą podróż w czasie ok. 24 min.

Podobnie, elektryfikacja linii Ełk – Suwałki – Trakiszki i dobudowa drugiego toru na odcinku Białystok – Ełk wpłynie na skrócenie czasu przejazdu do ok. 1h 29 min w relacji Białystok – Ełk – Suwałki. Projekt planowany jest do złożenia w trzecim naborze CEF obecnie znajduje się na liście rezerwowej KPK.

Inwestycje z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia umożliwią lepszą komunikację pomiędzy miastami. Prace prowadzone będą na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki), linii nr 31 na odcinku gr. województwa – Czeremcha – Hajnówka oraz linii nr 52 Lewki – Hajnówka.

Ważny projekt towarowy to prace prowadzone w rejonach przejść granicznych w Kuźnicy Białostockiej i Siemianówce, które pozwolą na zwiększenie dostępności kolejowego przejścia granicznego, skrócenie czasu obsługi przesyłek oraz poprawę konkurencyjności kolei w transporcie ładunków przez granicę wschodnią.

Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy w województwie podlaskim przewiduje 13 projektów o łącznej wartości ponad 4 mld zł. Na liście podstawowej jest 12 projektów za 2,5 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje projekt „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa)” o wartości ponad 1,7 mld zł., planowany do złożenia w trzecim naborze CEF. Nie jest jednak wykluczone, że projekt zostanie przesunięty na listę podstawową, o czym wspominał niedawno w Suwałkach wiceminister w MSWiA, Jarosław Zieliński, tłumacząc, że ewentualne ruchy zależeć będą od stopnia przygotowania dokumentacji poszczególnych projektów kolejowych.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Za nami spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące Rail Baltiki. Więcej pytań niż odpowiedzi

We wtorek, 6 grudnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO

Uwaga! Rozpoczął się kolejny etap modernizacji linii kolejowej „Rail...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...
%d bloggers like this: