Studenci mogą już wnioskować o supertani kredyt

0
137
Fot. źródło: www.zcool.com.cn

W tym roku okres przyjmowania wniosków o preferencyjne kredyty studenckie rozpoczął się wcześniej. Expander zwraca uwagę, że nieco zmieniły się zasady wypłaty. Najważniejszą modyfikacją jest znaczące zwiększenie możliwej do uzyskania kwoty. Może ona wynieść od 400 zł do 1000 zł miesięcznie. Ponadto, nareszcie o ten bardzo tani kredyt mogą wnioskować osoby dopiero ubiegające się o przyjęcie na studia.

Autor: Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander

Dzięki preferencyjnym kredytom studenckim studiować czy zrobić doktorat mogą młodzi ludzie, którzy pochodzą z niezbyt zamożnych rodzin. W tym roku limit dochodu uprawniający do uzyskania pomocy wynosi 2 500 zł na jednego członka rodziny. Dostępność jest więc bardzo dobra, biorąc pod uwagę, że w przypadku czteroosobowej rodziny próg wynosi aż 10 000 zł miesięcznie.

Nowe zasady

Kredyt studencki jest wypłacany w comiesięcznych transzach. W zależności od decyzji studenta jej wysokość może wynieść 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1000 zł miesięcznie. To nowość, gdyż jeszcze przed rokiem mogło to być 600 zł lub 800 zł. Zmieniły się również zasady wnioskowania. Poza tym dokumenty do banków (tego typu wsparcia udzielają tylko PKO BP, Pekao i banki spółdzielcze) w tym roku można składać wcześniej, bo już od 15 sierpnia. Ostateczny termin to natomiast 31 października. Same umowy kredytowe muszą zostać podpisane najpóźniej do końca roku.

Bardzo dobrą zmianą jest również to, że wnioskować mogą nareszcie osoby dopiero ubiegające się o przyjęcie na studia. To bardzo ważne, gdyż dla niektórych informacja o uzyskaniu kredytu może być decydująca w kwestii możliwości rozpoczęcia studiów. Przyspieszenie całej procedury przyznawania kredytu jest możliwe także dzięki temu, że limit dochodu nareszcie jest podawany przed rozpoczęciem okresu składania wniosków. W poprzednich latach był on udostępniany dopiero po jego zakończeniu.

Warto też dodać, że część zmian dotyczy nie tylko nowo udzielanych kredytów, ale także tych  już wypłacanych. Dotychczasowi kredytobiorcy mogą zawnioskować o zmianę wysokości otrzymywanej transzy. Dla przykładu, przed rokiem można było wybrać wypłatę 600 zł lub 800 zł miesięcznie. Teraz studenci mogą zawnioskować o jej podwyższenie np. do 1 000 zł czy zmniejszenie do 400 zł. Jednak w tym pierwszym przypadku bank zapewne poprosi o dodatkowe zabezpieczenie.

Ile kosztuje kredyt studencki?

Główną zaletą preferencyjnego kredytu studenckiego jest to, że początkowo w ogóle nie trzeba płacić od niego odsetek. Zaczyna się to dopiero w okresie spłaty, czyli po dwóch latach od ukończenia studiów. Wtedy oprocentowanie jest jednak bardzo niskie. Obecnie jest to zaledwie 0,875% (połowa stopy redyskontowej NBP). Rata jest niska także dlatego, że ich liczba jest dwa razy większa niż ilość otrzymanych wypłat. W uproszczeniu oznacza to, że jeśli ktoś dostaje po 1 000 zł miesięcznie, to będzie spłacał raty wynoszące 500 zł kapitału i niewielkie odsetki.

Trzeba jednak dodać, że istnieją też inne koszty. Naliczana może być np. prowizja, a w niektórych przypadkach także opłata przygotowawcza, czyli za rozpatrzenie wniosku. Te koszty nie są regulowane przepisami, a więc są różne w poszczególnych instytucjach (patrz tabela). Poza tym ich wysokość zależy też od tego, czy w banku, w którym chcemy uzyskać kredyt studencki otworzymy też konto.  Dla przykładu w PKO BP posiadacz rachunku zapłaci 2% prowizji od kredytu. Jeśli będzie chciał tylko kredyt, to bank naliczy mu aż 400 zł opłaty przygotowawczej i aż 5% prowizji. Dlatego porównując oferty najlepiej patrzeć na łączne koszty kredytu i prowadzenia rachunku studenckiego.

oplaty_przy_zalozeniu_posiadania_konta_w_danym_banku

Leave a Reply