Reklama

O aktywności i współpracy

Data:

- Reklama -

Jak zachęcać mieszkańców do społecznej aktywności, jak współpracować z samorządem i przedsiębiorcami oraz jak dbać o relacje w dużym zróżnicowanym środowisku, żeby mówić jednym silnym głosem – zastanawiali się wspólnie uczestnicy Suwalskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbyło się w piątek w aquaparku.

Informacja prasowa.

W spotkaniu, którego organizatorem było Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT wzięli udział: Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Miasta Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, przedstawiciele rad społecznych, organizacji pozarządowych, mieszkańcy, przedstawiciele miejskich instytucji i urzędnicy.

Forum było okazją do przyjrzenia się rozwojowi zarówno współpracy organizacji pozarządowych z samorządem, jak i aktywności obywatelskiej w Suwałkach. Wszyscy zgodzili się, że w ostatnich latach w naszym mieście dużo się zmieniło na lepsze i nadal się zmienia. Suwałki były jednym z pierwszych miast w województwie podlaskim, w których realizowany jest budżet obywatelski. To w Suwałkach powstała pierwsza w województwie Rada Seniorów, a lada dzień zostanie powołana Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki. Coraz więcej zadań publicznych jest realizowanych we współpracy z organizacjami pozarządowymi, stąd wynika rosnąca kwota przeznaczana na współpracę z nimi, sięgająca obecnie powyżej jednego procenta całego budżetu miasta. Pojawiają się nowe inicjatywy i nowi liderzy społeczni, którzy potrafią przekonać swoje środowiska, sąsiadów, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i zmieniać otoczenie na lepsze.

O tym, jak zaktywizować lokalną społeczność opowiadały: Anna Gugnowska, liderka projektów składanych do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, Małgorzata Makowska ze Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, realizującego wiele projektów społeczno-artystycznych, między innymi na Kaczym Dołku i prowadzącego od lutego tego roku Suwalski Klub Seniora przy ul. Chopina 6a oraz Krystyna Przełomska, liderka grupy samopomocowej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dobrymi radami, jak zachęcić przedsiębiorców do wspierania projektów społecznych i sportowych, dzielili się: Kamil Makarewicz z Fundacji Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki i Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, Mariusz Szmidt z Parku Naukowo-Technologicznego Polska Wschód w Suwałkach sp. z o.o. oraz Dariusz Ułanowicz, prezes SL SALOS Suwałki.

Rady społeczne działające w Suwałkach prezentowali: Krystyna Wasilewska, wiceprzewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Suwałk, Jadwiga Sowulewska, przewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów, Jarosław Ruszewski, przewodniczący  Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Piotr Zieliński, wiceprzewodniczący Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Suwałk.

Nad kondycją trzeciego sektora w Suwałkach, jego dorobkiem i wyzwaniami jakie przed nim stoją dyskutowali: Ewa Kotowska, prezes Stowarzyszenia dla Rozwoju, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Suwałkach, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Agnieszka Szyszko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Karol Świerzbin ze Stowarzyszenia Kulturalnego KOSTROMA, prowadzącego razem z Fundacją Prometeusz Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Danuta Złotnik, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach.

Drugą częścią forum była gra terenowa i ognisko integracyjne.

Spotkanie było współfinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Podlaski Pozarządowy Fundusz Mikrodotacji” oraz przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przepis na aktywną emeryturę

Każdy może zostać wolontariuszem, bez względu na wiek. Wiele...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Podziękuj wolontariuszowi i doceń koordynatora wolontariatu

Na pewno znasz w swoim otoczeniu kogoś wspaniałego, kogo...