Aranżacja wnętrz: nigdy nie lekceważ sufitu

0
282

Przy aranżacji wnętrz wiele osób skupia całą swoją uwagę na ścianach: jaki powinny mieć kolor? Lepiej je pomalować czy wytapetować? No i co na nich powiesić? I choć ściany rzeczywiście mają ogromny wpływ na charakter naszego mieszkania, to pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć roli sufitu.

O suficie mało kto myśli. Wolimy patrzeć pod nogi lub przed siebie, a rzadko kiedy podnosimy głowę do góry. To naturalnie błąd, bo sufit odgrywa w naszym mieszkaniu niezwykle ważną rolę. Być może nie pierwszoplanową, ale przecież aktorzy drugoplanowi też mają co roku szansę na Oscara, bo bez nich nie da się stworzyć dobrego filmu. Sufit nie jest ani gwiazdorem, ani statystą. Po prostu robi swoje – gdzieś na drugim planie, z dala od blasku fleszy.

Cały na biało?

perfect-space-aranzacja-wnetrz-nigdy-nie-lekcewaz-sufitu-1Nie ma co ukrywać – w przypadku aranżacji wnętrz kluczową rolę odgrywa kolor. Sufit nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Jeżeli chodzi o polskie domy, to przeważają – i to zdecydowanie – sufity białe. Do tego stopnia, że większość z nas nie wyobraża sobie jakiegokolwiek ustępstwa w tej kwestii. Niebo jest niebieskie, biedronka czerwono-czarna, a sufit biały. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia zwykłego przyzwyczajenia. W końcu sufit nazywa się często piątą ścianą, bo odbija tyle samo światła, co one. Biel sprawia natomiast, że tego światła odbija się więcej. Nie mówiąc już o tym, że potęguje wrażenie lekkości.

Biały sufit to idealna opcja dla właścicieli małych mieszkań, bo daje on złudzenie głębi. Innym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza są sufity lustrzane lub lakierowane. Gładka powierzchnia tych ostatnich kojarzy się z meblami kuchennymi na wysoki połysk. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju sufity prezentują się najkorzystniej w nowoczesnych stylizacjach.

Biel bielą, ale co z bardziej zdecydowanymi barwami? Na sufity w tych kolorach mogą sobie pozwolić raczej właściciele wysokich mieszkań (3-3,5 metra wysokości), bo po pomalowaniu sufitu ciemną farbą wnętrze ulegnie optycznym obniżeniu.

Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym

perfect-space-aranzacja-wnetrz-nigdy-nie-lekcewaz-sufitu-3Niezwykle interesującym pomysłem jest poniekąd pozostawienie sufitu w jego pierwotnym stanie. Betonowe wykończenie sufitu to jeden z ostatnich aranżacyjnych hitów, bo dzięki niemu wnętrza nabierają industrialnego, surowego charakteru, a przy tym nadal wydają się niezwykle eleganckie i estetyczne. Płyty betonowe sprawdzają się tylko na suficie – z powodzeniem można je kłaść także na podłodze i ścianach. Szczególnie dobrze sprawdzają się w wysokich loftach i nowoczesnych mieszkaniach w chłodnym stylu. Uwaga: beton można lekko ocieplić za pomocą drewnianych akcentów.

Sufit warto delikatnie podświetlić, szczególnie ten w sypialni. Odpowiednie rozmieszczenie świateł zapewnia bowiem romantyczną i relaksującą atmosferę, a jednocześnie sprawia, że nawet zwykły biały sufit urasta do rangi ciekawego elementu aranżacyjnego.

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Maciej Balcerek – menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.

Dodaj komentarz