Reklama

Co może przyczynić się do wypadania włosów?

Data:

- Reklama -

Obserwuje się coraz więcej przypadków łysienia androgenowego, które niegdyś dotyczyło przede wszystkim mężczyzn. Dzisiaj trychologa odwiedzają już młode kobiety, które dotknęło to podstępne schorzenie, spędzające sen z powiek.

Postępujące ścieńczenie włosów może w efekcie doprowadzić do wyłysienia, ponieważ włosy stają się tak bardzo cienkie, że praktycznie chory wydaje się być zupełnie łysy. Co może być przyczyną tej dolegliwości? Dlaczego coraz więcej osób uskarża się na wypadanie włosów?

Męski typ łysienia u kobiet?

Do trychologa trafiają młode pacjentki, które cierpią z powodu androgenowego łysienia, które jeszcze nie tak dawno temu nazywano łysieniem typu męskiego. Jak widać, obecnie owa dolegliwość spotykana jest zarówno u mężczyzn, jak również u kobiet. Postępujące ścieńczenie włosów jest zwykle związane z zespołem policystycznych jajników. Do objawów zaliczamy zaburzania miesiączkowania oraz niepłodność. Niestety, leczenie jest zwykle długotrwałe i polega na wielomiesięcznym, a nawet wieloletnim przyjmowaniu leków hormonalnych. Owe leki mogą stać się z kolei przyczyną wypadania włosów.

Inne przyczyny wypadania włosów

Okazuje się, że niepozorny świąd skóry głowy czy też pieczenie mogą świadczyć o chorobie włosów. Najczęściej towarzyszy temu wypadanie włosów, ale chory nie dostrzega żadnych zmian skórnych na głowie. Niepokojące powinno dla nas być też swędzenie głowy oraz pojawienie się łupieżu. Jeśli białe płatki zaczną spadać z głowy, to może być to objaw łuszczycy, która wymaga leczenia u specjalisty – trychologa. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być też łojotokowe zapalenie skóry, które wymaga niezwłocznej interwencji.

Zniszczone i suche włosy mogą być przyczyną rozdwajających się końcówek. Na szczęście ten nieestetyczny problem można stosunkowo szybko rozwiązać. Wystarczy dbać o regularne podcinanie końcówek. Do tego warto wdrożyć prawidłową pielęgnację skóry głowy i włosów, dzięki czemu fryzura zyska atrakcyjności, włosy zostaną odżywione i wzmocnione. Pamiętajmy, że włosy wymagają dwukrotnego czy też nawet trzykrotnego mycia w tygodniu. Nie poleca się codziennego ich mycia, ponieważ nadmierna pielęgnacja zaburza naturalną mikroflorę skóry głowy, co może doprowadzić z kolei do jej podrażnienia i świądu. Do mycia włosów należy używać szamponów odpowiednio dobranych do rodzaju naszych włosów. Najlepiej stawiać na produkty pozbawione intensywnego koloru oraz zapachu, a po myciu należy pamiętać o przywróceniu skórze głowy prawidłowego pH skóry. Sprawdzi się w tym celu płukanka z sokiem z cytryny, która dodatkowo dzięki zmiękczeniu wody nada włosom naturalnego połysku.

Nawykowe wyrywanie włosów

Trichotillomania polega na nawykowym dotykaniu włosów, rzęs oraz brwi, co spotyka się nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych. Skutkiem stopniowego wyrywania włosów jest pozostawanie ognisk ich pozbawionych. Zwykle wystarczy powstrzymać się od dotykania owych miejsc, aby włosy mogły odrosnąć. Niestety w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia psychiatrycznego.

Specjalistyczna diagnoza to podstawa skutecznego leczenia

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie trycholog bez trudu jest w stanie określić przyczynę problemów związanych z włosami. Jeśli chcemy sprawdzić stan swoich włosów, wystarczy zrobić trichogram lub trichoskopię (czytaj więcej o tym badaniu). Mikroskopowe badanie włosów pozwala dokładnie przyjrzeć się ich korzeniom, dzięki czemu można wyczytać chorobę. Do badania potrzeba kilkadziesiąt włosów w celu poznania prawdziwej przyczyny nadmiernego ich wypadania. Trichogram jest wykonywany nie tylko w celach diagnostycznych, ale również w celu monitorowania postępów. Jest to więc świetny sposób na ocenę, czy nastąpiła poprawa od poprzedniego badania, czyli można przekonać się, czy zastosowane leczenie jest skuteczne czy też może należy wprowadzić poprawki.

Z kolei trichoskopia pozwala na ocenę stanu włosów, mieszków włosowych oraz skóry głowy bez konieczności wyrywania włosów. Trichoskopia przypomina nieco badanie USG, ponieważ lekarz przesuwa końcówką urządzenia po skórze głowy pacjenta, dzięki czemu uzyskuje obraz badanej części głowy, który widoczny jest w powiększeniu na ekranie komputera.

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem powinniśmy się skupić na szukaniu przyczyny jak i rozwiązania problemu. Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większa ilość osób. Ja zastosowałam szampon przeciw wypadaniu włosów seboradinu, polecam ten produkt przy walce z wypadaniem włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pomóż włosom. Co radzi trycholog Dominika Urszula Kownacka? (audio)

Od dawna wiadomo, że z włosa można „wyczytać” chorobę....

Problemy z włosami? Umów się na konsultacje z ekspertką – trychologiem w salonie X-Cut

W sobotę, 1 kwietnia w Salonie Expert L'Oreal Professionnel...