Reklama

Co z pomnikiem generała Dwernickiego?

Data:

- Reklama -

Z inicjatywą odszukania pomnika generała Józefa Dwernickiego zwrócił się do prezydenta i radnych jeden z mieszkańców Suwałk. Czy zaginiony monument dowódcy pojawi się w przestrzeni miejskiej?

Poszukiwanie pomnika gen. Dwernickiego to inicjatywa Piotra Wiszniewskiego z fundacji „Heritage”. – W dniu 21 grudnia 2015 roku na ręce przewodniczącej Rady Miejskiej złożyłem pismo odnośnie rekonstrukcji pomnika gen. Dwernickiego, który stał przy dawnej ulicy Nowotki – powiedział Piotr Wiszniewski podczas swojego wystąpienia na ostatniej sesji Rady Miejskiej, w środę, 28 września.

Wnuk i prawnuk gen. Józefa Dwernickiego pod pomnikiem swojego przodka. Fot. Witold Pikiel. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Suwałki. Wnuk i prawnuk gen. Józefa Dwernickiego pod pomnikiem swojego przodka. Fot. Witold Pikiel. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Sprawa miała zostać rozpatrzona – tak przynajmniej wynikało z nadesłanej do niego odpowiedzi – było to na początku br. Konkretnych propozycji jednak nie otrzymał, a ostatnio – trafił na informację, że podobny projekt znalazł się wśród zgłoszeń do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Wiszniewski uznał, że to „działania partyzanckie”. Jak twierdzi -rekonstrukcją pomnika zainteresowana jest rodzina generała, obecnie rozsiana po świecie. Losy oryginalnego monumentu nie są do końca znane – pomnik miał zostać zniszczony i zatopiony w jeziorze Dąbrówka przez Rosjan lub Niemców lub – według innej teorii – zakopany na terenie dawnej jednostki wojskowej.

Podczas sesji prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz potwierdził, że jedna z inicjatyw w Suwalskim Budżecie Obywatelskim na 2017 rok dotyczy właśnie tej kwestii. To projekt zakładający renowację zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar oraz cokołu pomnika przy ul. Gen. K. Pułaskiego w Suwałkach wraz z uporządkowaniem przyległego terenu (projekt zakłada odrestaurowanie bramy wjazdowej, w tym odtworzenie dwóch orłów na słupach bramy oraz tablicy na cokole pomnika gen. Józefa Dwernickiego – ważny jest również aspekt historyczny, bowiem projekt przywróci pamięć o świetności koszar 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. Gen. Dwernickiego). – To z mojej inicjatywy ta grupa osób związanych złożyła wniosek do SBO – podkreślił Renkiewicz.

Czesław Renkiewicz zaznaczył też, że miasto realizuje wiele inicjatyw, których celem jest upamiętnienie osób związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną oraz uhonorowaniem ich zasług dla naszego subregionu. Wkrótce na rondzie Ofiar Obławy Augustowskiej ma powstać instalacja upamiętniająca to wydarzenie. Do prezydenta wpłynęła też propozycja ustawienia w Suwałkach pomnika Aleksandry Piłsudskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...