Czy EBC poluzuje dzisiaj politykę?

0
97
biznes_meeting
Fot. www.freedigitalphotos.net

Poprawa nastroju w wyniku spadku szans na szybkie podwyżki stóp Fed. RPP ani myśli o luzowaniu polityki pieniężnej. Złoty jeszcze zyskuje do euro i dolara, EURUSD stabilny po mocnym wzroście. Polskie IRS i rentowności w dół, ale retoryka RPP ogranicza skalę spadków. Dzisiaj decyzja EBC i tygodniowe dane z rynku pracy USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Spadek szans na podwyżkę stóp Fed jeszcze w tym roku po publikacji słabego indeksu ISM dla sektora usług miał pozytywny wpływ na globalny nastrój, co było widać po spadku rentowności obligacji na świecie, wzrostach cen akcji na giełdach oraz umocnieniu większości walut z rynków wschodzących. Główne kursy walutowe nie uległy tymczasem istotnym zmianom. Według Beżowej Księgi Fed, opublikowanej wczoraj wieczorem, wzrost gospodarczy pozostaje umiarkowany, a inflacja niska. Bardzo dobra sytuacja rynku pracy nie przełożyła się jednak na wzrost cen i płac. Publikacja nie miała wpływu na rynek.

Jak powszechnie oczekiwano Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Komunikat po posiedzeniu jest podobny do poprzedniego a najważniejszy fragment stanowi: „obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”. Dodatkowo, według RPP, spadek inwestycji był tymczasowy (wynikał z niskiej absorpcji środków unijnych, inwestycje powinny przyśpieszyć na początku 2017 r.), w gospodarce nie ma presji inflacyjnej, a deflacja nie wywiera jak dotąd negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych. Na samym początku konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński, powiedział, że nic specjalnego się nie wydarzyło. Po jej zakończeniu trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Chociaż szef banku centralnego powiedział, że tempo wzrostu PKB w tym roku będzie zapewne poniżej oczekiwań Rady, to jego zdaniem gospodarka powinna wzrosnąć o 3,1-3,3% (blisko tempa wzrostu potencjalnego). Z tego powodu RPP nadal uważa, że polityka wyczekiwania jest obecnie najlepszym możliwym podejściem. Zapytany o pokusę obniżenia stóp, by wspomóc wzrost gospodarczy Glapiński odrzucił taki pomysł i zaczął rozważać (odległy wszakże) scenariusz podwyżek stóp w sytuacji kiedy gospodarka przyspieszy a inflacja odbije do 1,5%. Podtrzymujemy prognozę, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian w 2016 i 2017 r.

Kurs EURUSD ustabilizował się po wtorkowym wzroście i przez całą wczorajszą europejską sesję wahał się wokół 1,125. Dziś uwaga inwestorów skupi się na decyzji EBC. Po poluzowaniu polityki pieniężnej przez Bank Anglii inwestorzy liczą, że na taki sam krok już dziś zdecydować się może EBC. Widzimy ryzyko, że bank centralny może raczej rozczarować, co mogłoby jeszcze umocnić euro do dolara i pchnąć EURUSD powyżej 1,13.

Kurs EURPLN spadł wczoraj trzecią sesję z rzędu i zbliżył się do 4,31, ale ruch ten został częściowo cofnięty tuż przed końcem polskiej sesji. Złoty zyskiwał też do dolara i USDPLN znalazł się chwilowo poniżej 3,84. W przypadku innych walut regionu forint również korzystał przez większą część dnia z dobrego nastroju panującego na świecie, podczas gdy rubel pozostał stabilny do dolara. Krajowa waluta odrabia w ostatnich dniach straty poniesione w sierpniu, ale uważamy, że dzisiejsza decyzja EBC może przynajmniej spowolnić ruch spadkowy EURPLN.

Nie spodziewamy się, aby bank centralny zaskoczył dziś na plus, co może wywrzeć negatywną presję na złotego. Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS spadały od początku środowej sesji. Skala ruchu była znaczna i dopiero jastrzębie sygnały na konferencji po posiedzeniu RPP sprawiły, że rentowności na krótkim końcu lekko wzrosły, a środek i długi koniec wytraciły część wcześniejszych zysków. W efekcie, obie krzywe nieco się wczoraj wypłaszczyły. Dziś istotny wpływ na polskie IRS i obligacje może mieć decyzja EBC – sądzimy, że bank centralny może rozczarować inwestorów oczekujących znacznego poluzowania polityki pieniężnej i w efekcie stawki mogą wzrosnąć.

Leave a Reply