Słynna aria Królowej Nocy z „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta uchodzi do dziś za papierek lakmusowy umiejętności sopranów koloraturowych. Jej nagranie zostało umieszczone na jednej z sond wystrzelonych w 1977 roku w przestrzeń kosmiczną w ramach programu Voyager.

Już w piątek, 16 września o godz. 19.00 z tym wyzwaniem na scenie zmierzy się Maria Rozynek-Banaszak, w spektaklach familijnych i szkolnych usłyszymy Tatianę Hempel-Gierlach. Tego dnia „Czarodziejski flet” w reżyserii Jarka Marszewskiego powraca na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

flet2

Już za dwa tygodnie minie 225 lat od pierwszego wykonania tej najbardziej tajemniczej z oper. Premiera odbyła się 30 września 1791 roku, pod batutą Mozarta. Fantastyczna opowieść o wielkiej miłości, dojrzewaniu uczuć i odpowiedzialności za drugiego człowieka kryje w sobie również odniesienia do zwycięstwa oświeconego absolutyzmu. Badacze zwracali uwagę na jej symbolikę masońską (wielokrotne użycie liczby trzy, poddawanie Tamina kolejnym próbom, które przypominają rytuał przyjmowania nowych członków loży, tajemnicza postać Sarastra). Opera osiągnęła oszałamiający sukces i wydawało się, że tonący w długach Mozart wydobędzie się wreszcie z kłopotów. Niestety, choroba, która po raz pierwszy dała o sobie znać jeszcze przed premierą, w listopadzie wróciła ze zdwojoną siłą. Kompozytor zmarł 5 grudnia. Niespełna rok później liczba przedstawień „Czarodziejskiego fletu” przekroczyła setkę.

flet1Baśniowa historia zyskała na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej znakomitą ilustrację dzięki światłom i projekcjom scenografii multimedialnej, przenosząc akcję sceniczną opery Mozarta w cyfrowy wymiar. Zachwyca scenografia i kostiumy Moniki Graban i Radka Dębniaka. Wszystko to jednak jest tylko tłem dla wspaniałej obsady solistów (poza wspomnianymi odtwórczyniami Królowej Nocy wystąpią także Aleksander Kunach, Robert Gierlach, Iwona Sobotka, Remigiusz Łukowski) i zespołów Chóru i Orkiestry OiFP pod batutą Grzegorza Berniaka.

Aby wygrać 1 podwójne zaproszenie na spektakl piątkowy (16 września o g. 19.00) „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Kim była dla Mozarta Josefa Hofer, która jako pierwsza zaśpiewała partię Królowej Nocy? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj