Reklama
- Reklama -

Z Puchatkiem bezpieczniej

Z początkiem roku szkolnego wystartowała VIII edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, edukacyjnego programu skierowanego do uczniów I klas szkół podstawowych. W jaki sposób dołączyć do programu?

Celem akcji jest pokazanie dzieciom, jak uniknąć zagrożeń, na które będą narażone podczas codziennych aktywności – na drodze, w szkole, w domu, a także podczas zabawy, czy korzystania z Internetu. Uczestnictwo w programie jest w pełni bezpłatne. Aby otrzymać zestaw merytorycznych materiałów edukacyjnych, wystarczy zgłosić szkołę do udziału w akcji. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” realizowana jest współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

Wielki świat małego człowieka

fot_shutterstockRozpoczęcie edukacji to jeden z przełomowych momentów w życiu człowieka. Jednak w początkowym okresie stawia przed maluchami wiele wyzwań. Dziecko wkracza w nowe sytuacje i nie zawsze wie, jak się zachować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrożenia pojawiają się wszędzie – w drodze do i ze szkoły, w nowych sytuacjach społecznych, podczas samodzielnego pobytu w domu, zabawy na podwórku, czy poznawania świata w Internecie.

– Dzieci często ulegają wypadkom bądź narażają się na zagrożenia w wyniku braku zachowania ostrożności oraz niewiedzy – powiedział inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Potwierdzeniem tego są niestety statystyki policyjne. Wystarczy spojrzeć np. na te drogowe. Tylko w zeszłym roku odnotowano 2 431 wypadków z udziałem dzieci, z czego aż 667 spowodowanych było przez niewłaściwe zachowania czy reakcje właśnie dzieci. Część z nich wynika z nieostrożnego zachowania na drodze. Warto również podkreślić, że często najmłodsi ulegają wypadkom samochodowym, których przyczyną jest nieostrożna jazda rodziców oraz niezapinanie pasów bezpieczeństwa – dodał.

Czego uczy Akademia Bezpiecznego Puchatka?

akademia-bezpiecznego-puchatka-logotypAkademia Bezpiecznego Puchatka to największy program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do pierwszoklasistów w całej Polsce. Do tej pory w akcji wzięło udział już ponad milion dzieci! Celem Akademii Bezpiecznego Puchatka jest edukacja dzieci, które wraz z pójściem do I klasy muszą wykazać się większą samodzielnością i odpowiedzialnością.

Szkoły uczestniczące w programie otrzymują zupełnie bezpłatnie komplet materiałów edukacyjnych. W skład zestawu wchodzą: płyta CD z kompleksowymi scenariuszami lekcji dla nauczycieli, atrakcyjne książeczki z ćwiczeniami i edukacyjnymi zabawami dla dzieci oraz przydatnymi radami dla rodziców, dotyczącymi bezpieczeństwa najmłodszych, a także certyfikat, potwierdzający udział szkoły w programie.

Wszystkie materiały opracowane zostały przez wykwalifikowanych pedagogów – metodyków, przy współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Uzupełnienie materiałów dotyczących bezpieczeństwa stanowią treści związane z tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności.

Jak wziąć udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka?

fot_shutterstock3Akademia Bezpiecznego Puchatka kierowana jest do uczniów I klas szkół podstawowych. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Każdy dyrektor i pedagog, zainteresowany edukacją dzieci w zakresie tematyki bezpieczeństwa, może zgłosić szkołę do programu wypełniając formularz na stronie: akademiapuchatka.pl/pl/nauczyciele/formularz-zgloszeniowy.

Do wszystkich zgłoszonych szkół rozesłane zostaną bezpłatne materiały edukacyjne. Po zrealizowaniu zajęć wszystkie dzieci biorące udział w programie obowiązkowo podchodzą do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, utrwalającego pozyskaną wiedzę i sprawdzającego jej poziom. Każda szkoła biorąca udział w programie nabywa prawo do posługiwania się certyfikatem Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Najnowsze artykuły

Motywacja to mit – co naprawdę sprawia, że ludzie robią to, co trzeba?

Ludzie często wierzą, że motywacja to droga do skutecznego działania. Widząc...

„Renta wdowia” – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już...

Premiera nowej koszulki na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run

Organizatorzy imprezy oraz sponsor tytularny firma Rossmann zaprezentowali biegową...

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy...

Cztery nowe parkingi ułatwią dostęp do kolei 

Wygodniejsze codzienne dojazdy i możliwość łatwego łączenia podróży samochodem...
Reklama

Pozostałe artykuły

Sejmik Województwa Podlaskiego o głosowaniu nad Tarczą Wschód: Polityczne kalkulacje i antyunijna populistyczna retoryka

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności Unii Europejskiej, w której projekt Tarcza Wschód uznano za kluczowy dla bezpieczeństwa całej Wspólnoty....

Polichromia odkryta w kościele ewangelickim w Suwałkach

Podczas prac remontowych w kościele ewangelickim w Suwałkach dokonano niezwykłego odkrycia. Na ścianie zachodniej, dotąd ukrytej za organami, odsłonięto dawną polichromię, przedstawiającą kwieciste motywy...

Radny Piotr Rydzewski interweniuje w sprawie śmieci i kary za brak segregacji

Radny Rady Miejskiej w Suwałkach, Piotr Rydzewski (PiS), skierował do prezydenta miasta Czesława Renkiewicza interpelację dotyczącą gospodarki odpadami w mieście. Głównym tematem pisma jest...