Reklama

Kwartał hipotek i kredytów dla firm

Data:

- Reklama -

To już kolejny kwartał, który Doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zamykają pod znakiem hipotek. Od kwietnia do czerwca pośredniczyli w udzielaniu kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 3,97 mld złotych, wypracowując tym samym 11% wzrost w stosunku do I kw. 2016 r. Firmy dywersyfikują także swoją działalność, wzmacniając ofertę skierowaną do przedsiębiorców. W II kwartale sprzedaż kredytów firmowych wzrosła bowiem aż o 63%.

Kolejny sukces w hipotekach

Od kwietnia do czerwca 2016 roku firmy zrzeszone w ZFDF pośredniczyły w sprzedaży kredytów hipotecznych o wartości 3,97 mld zł. Wynik ten jest o 11% lepszy w odniesieniu do ubiegłego kwartału. Wzrost w sprzedaży hipotek odnotowali wszyscy członkowie ZFDF.

Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego i prezes Expander Advisors: Firmy członkowskie po raz kolejny kończą kwartał wysokim wynikiem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Ten efekt cieszy szczególnie, biorąc pod uwagę, że był to okres znaczącego spadku ich dostępności. Przyczyną tego były zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. Wymogła ona na bankach, aby oceniając zdolność kredytową w większym stopniu uwzględniały przyszły wzrost stóp procentowych. Zobowiązała je również, aby urealniły zakładane w wyliczeniach koszty utrzymania wnioskodawców. Mimo tych utrudnień zainteresowanie kredytami hipotecznymi było zdecydowane wyższe niż na początku roku.

wartosc_kredytow_hipotecznych_wyplaconych_przez_czlonkow_zfdf

Jacek Dziadak, członek Rady Nadzorczej Związku Firm Doradztwa Finansowego, wiceprezes Notus Doradcy Finansowi: Innym niesprzyjającym czynnikiem dla rynku kredytów hipotecznych była nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, obowiązująca od 30 kwietnia. Wprowadzono wówczas ograniczenia w ustanawianiu hipotek na działkach rolnych, co uniemożliwiło w praktyce uzyskanie kredytu na budowę domu na takim gruncie. Na szczęście, przepisy zostały zmienione 16 sierpnia tego roku, co przywróciło możliwości finansowania tego typu inwestycji kredytem hipotecznym.

Przemysław Guberow, wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, prezes Open Finance S.A.: Na sytuację na rynku kredytów hipotecznych w II kwartale tego roku duży wpływ miał także program Mieszkanie dla Młodych i perspektywa kończących się środków zarezerwowanych na rok 2017. Pomimo tego, deweloperzy nie zwolnili tempa i budują coraz więcej – popyt na zakup mieszkań z rynku pierwotnego rośnie.

Nadal chętnie pożyczamy gotówkę

Doradcy pośredniczyli również w sprzedaży kredytów gotówkowych o łącznej wartości 579,54 mln zł. Obecny wynik jest o 16% wyższy w stosunku do wypracowanego w minionym kwartale.

wartosc_kredytow_gotowkowych_sprzedanych_przez_czlonkow_zfdf

Przemysław Guberow, wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, prezes Open Finance S.A.: Na początku roku Doradcy ZFDF zaobserwowali znaczne zainteresowanie Polaków kredytami gotówkowymi. Ten trend utrzymał się i w okresie od kwietnia do czerwca sprzedaż tzw. „gotówek” wzrosła o 16%. Polacy coraz chętniej sięgają po takie finansowanie, stanowiące dodatkowe źródło pieniędzy. Dzięki temu, mogli np. spokojnie realizować swoje plany wakacyjne.

Polscy przedsiębiorcy coraz odważniej sięgają po kredyty

Firmy członkowskie w II kwartale pośredniczyły również w udzieleniu kredytów dla przedsiębiorstw o wolumenie 441 mln złotych. Wzrost, w stosunku do ostatnich trzech miesięcy 2016 roku, wyniósł aż 63%.

wartosc_kredytow_firmowych_sprzedanych_przez_czlonkow_zfdf

Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, prezes Expander Advisors: W II kwartale przedsiębiorcy odważniej sięgnęli po zewnętrzne finansowanie, co przełożyło się na tak dobry wynik Doradców ZFDF. Zrzeszone firmy, prócz rzetelnego wsparcia w zakresie doradztwa finansowego, są także partnerami biznesowymi przedsiębiorców. Umożliwiają również zaoszczędzenie czasu w uzyskaniu zastrzyku kapitału, który przekłada się na zwiększanie zysków Klientów.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych

Firmy doradztwa finansowego należące do ZFDF, w II kwartale 2016 r. pośredniczyły też w sprzedaży produktów inwestycyjnych o łącznej wartości 129,79 mln złotych.

wartosc_produktow_inwestycyjnych_sprzedanych_przez_czlonkow_zfdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwają ustalenia w sprawie lokalizacji nowego żłobka

Prezydent Suwałk nie zdradza na razie szczegółów dotyczących tego...

Suwałki z rekordowym projektem budżetu na rok 2024 (infografika)

Suwałki wkroczą w rok 2024 z ambitnym planem budżetowym,...

Prezydent odpowiada: „Nie” dla żłobka w Hostelu Wigry

Dyskusja na temat możliwości adaptacji Hostelu Wigry na żłobek...

VII Forum Biznesowe Pogranicza: Innowacje, wyzwania technologiczne i rozwój gospodarczy

W Suwałkach trwa właśnie VII Forum Biznesowe Pogranicza, które...