X sezon artystyczny Suwalskiej Orkiestry Kameralnej zostanie zainaugurowany w najbliższą niedzielę, 18 września o godz. 19.00 koncertem saksofonisty Pawła Gusnara i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

Paweł Gusnar jest jednym z nielicznych saksofonistów, który z powodzeniem łączący działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

Artysta pochodzi z Sosnowca, grę na saksofonie studiował w Akademii Muzycz­nej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich m.in. u Christiana Wirtha (Francja), Ed Boga­arda (Belgia), Lawrence’a Gwoździa (USA), Johanesa Ernsta (Niemcy). Jest laureatem I Konkursu Instrumentów Dętych (Dąbrowa Górnicza 1993) oraz zdobywcą wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych (Wro­cław 1994).

Gusnar to również uczestnik wielu festiwali, współpracujący z kilkoma polskimi orkiestrami sym­fonicznymi. Uznawany za propagatora muzyki współczesnej, wykonawcę oraz inspiratora dzieł wielu polskich kompozytorów. To właśnie do niego należy wiele prawykonań utworów współ­czesnych kompozytorów, m.in. Miłosza Bembinowa, Artuta Cieślaka, Grzegorza Duchnowskiego, Andrzeja Dutkiewicza, Krzysztofa Herdzina, Anny Marii Huszczy, Sławomira Kaczorowskiego, Andrzeja Karałowa, Krzysztofa Knittla, Benedyka Konowalskiego, Pawła Łukaszew­skiego, Marcina Łukaszewskiego, Piotra Mossa, Krzysztofa Pende­reckiego, Zbigniewa Penherskiego, Marii Pokrzywińskiej, Dariusza Przybylskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Wero­niki Ratusińskiej, Mariana Sawy, Bogusława Schaeffera, Elżbiety Sikory czy Alicji Gro­nau‑Osińskiej. Pawła Gusnara można też usłyszeć w stacjach TVP, TVN, POLSAT.

Jest zatrudniony w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora, gdzie w latach 2011-2015 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Od roku 2003 jest również zatrudniony jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.

Jest zapraszany do jury krajowych i mię­dzynarodowych konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca na kursy dla nauczy­cieli, studentów i uczniów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bio: www.gusnar.eu

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na koncert Pawła Gusnara w Suwałkach, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Za jakie płyty Paweł Gusnar otrzymał Fryderyki? Odpowiedzi prosimy wysyła do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply