Najnowszy film Andrzeja Wajdy kandydatem do Oscara (zobacz zwiastun)

0
594
41 Festiwal Filmowy w Gdyni. Spotkanie z Andrzejem Wajdą przed projekcją filmu Powidoki. Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Urodzony w Suwałkach reżyser Oscara zdobył już za całokształt twórczości. Było to w 2000 r. „Powidoki” Andrzeja Wajdy zostały wybrane przez Komisję Oscarową złożoną z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wskazania na film Wajdy dokonali: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz.

W uzasadnieniu czytamy, że ich zdaniem film »Powidoki« ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane.

Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta, który doświadczył w czasach socrealizmu dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, EC1 Łódź – Miasto Kultury i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera „Powidoków” odbyła się podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Film był prezentowany w ramach sekcji Masters, obok produkcji takich reżyserów jak m.in. Wim Wenders, Cristian Mungiu, Carlos Saura, Pedro Almodóvar, Kim Ki-Duk czy bracia Dardenne. Specjalny przedpremierowy pokaz filmu w Polsce miał miejsce podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W „Cinema Lumiere” najnowszy film Wajdy będzie dostępny w styczniu 2017 r.

Leave a Reply