Reklama

Nowoczesne propozycje dla przemysłu

Data:

- Reklama -

Obecnie przemysł znów znajduje się w miejscu, w którym rozliczne firmy postawić muszą sobie jasne cele i wyznaczyć strategię dojścia do nich. To bardzo ważne, aby w przypadku wzrostów koniunkturalnych – a do takich znów dochodzimy – być już na etapie innowacji i rozwoju, a nie dopiero planować poszczególne kroki. Strategia firmy powinna być zaplanowana na wiele lat w przyszłość, ale powinna także uwzględniać różne scenariusze.

Szczególnie w przypadku firm działających w sektorze przemysłowym bardzo ważne może być zaplanowanie różnych metod funkcjonowania na różne okoliczności – zabrakło tego przed ostatnim kryzysem finansowym, kiedy to optymizm wśród inwestorów, pracodawców i pracowników był mocno przesadzony. Konsumpcja i inwestowanie na potęgę oznaczały zadłużanie się ponad możliwości, aż ostatecznie wiele sektorów gospodarki, w tym motoryzacja, nieruchomości oraz przemysł szeroko rozumiany – zaczęły szybko notować najgorsze wyniki w historii.

Praktycznie każda firma przemysłowa i produkcyjna w Stanach Zjednoczonych w latach 2007-2010 notowała fatalne wyniki finansowe, nawet jeśli sama nie była zaangażowana bezpośrednio w kłopoty danego sektora czy poszczególnych kontrahentów. Ich własne kłopoty, spadek zamówień oraz wycofywanie się inwestorów ze swoim kapitałem z rynków w celu ochrony resztki aktywów, przyczyniły się do fatalnych wyników przemysłowych i produkcyjnych praktycznie na całym świecie w tamtym okresie. A kraje, które w pierwszej kolejności wcale nie odczuły recesji, odczuły ją przeważnie z kilkuletnim opóźnieniem, albowiem w gospodarce dzisiaj wszystkie podmioty są ze sobą zbyt mocno powiązane, nawet jeśli dzieli je geograficznie dziesięć tysięcy kilometrów odległości.

Nowe warunki rynkowe

Kilka lat recesji zmusiło wielu przedsiębiorców do przeprojektowania całego modelu biznesowego, nie zabrakło także zmian na fotelach prezesów i wśród udziałowców wielu spółek, a to zawsze oznacza kompletną zmianę wizji zarządzania. Do tego rozmaite gospodarki krajowe także przechodziły transformację napędzane zmianami wśród mniejszych przedsiębiorców, ale także zmianami społecznymi i politycznymi, które przeważnie mocno wpływają na uwarunkowania prawne czy handlowe oraz sam klimat wśród inwestorów. Wszystko to sprawiało w ostatnich latach niewątpliwie spore wyzwanie dla każdego biznesu, chociaż zamożniejsi inwestorzy wiedzą jak wykorzystać obawy rynkowe i niskie notowania różnych podmiotów do własnych korzyści.

Niewątpliwie jednak ostatnie miesiące to już ugruntowane wskaźniki mikro- i makroekonomiczne, także w sektorze produkcji przemysłowej, pokazującej utrwalenie trendu zwyżkowego. Zarabianie na produkcji przemysłowej jest dzisiaj znów bardzo proste, a najlepiej wyglądają tutaj oczywiście te firmy, które swoje pierwsze inwestycje i modernizacje chociażby w kierunku pełniejszej automatyki produkcji czy nowoczesnej i bezpiecznej linii produkcyjnej poczyniły przed ponad rokiem. Dzięki temu dzisiaj mogą już inkasować pierwsze zyski z tego tytułu, podczas gdy reszta rynkowych graczy dopiero przystępuje do inwestowania.

Artykuł przygotowany przez
firmę Automatik Sp. z.o.o. specjalizującej się w automatyce przemysłowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...